ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Любомир Кючуков: В момента почти 50 процента от гражданите на РСМ смятат България за враг 
Автор: Екип Sofia24.bg 19:12 / 25.07.2023Коментари (0)647
© NOVA
Проблемът е, че тази агресия, "македонизмът" – винаги е съществувал като държавна политика през последните 100 години, откакто тази територия е част от кралството на сърби, хървати и словенци, а след това от Югославия. Но това, което се боя, че ние постигнахме през последните 5 години е, че превърнахме македонизма от държавна политика в обществена нагласа. Защото, ако до преди 5 години по официални данни по-малко от 2 процента от гражданите на РСМ смятаха България за враг, то сега достигнахме до ситуация, в която този процент доближава 50 на сто. Случи се това, че ветото на ниво обикновени хора беше изтълкувано като спиране на държавата от основната цел на всички граждани, а именно присъединяване към ЕС. Това засили антибългарската кампания.  Това заяви в ефира на NOVA  бившият зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков, коментирайки новината, че с 10 на 7 гласа Комисията по конституционни въпроси в македонския парламент прие българите и други пет националности да бъдат вписани в основния закон на югозападната ни съседка.

"Решението на Комисията по конституционни въпроси в македонския парламент е знак, че кабинетът в Скопие прави всичко възможно да изпълни всички условия от преговорната рамка с ЕС едно, от които е вписването на българите в конституцията, за да започнат реалните преговори с Брюксел. А съотношението на гласовете на депутатите показва трудностите, с които ще се сблъска правителството с оглед на факта, че управляващите нямат необходимото мнозинство от 2/3 в парламента", подчерта той.  

По думите му опозицията в Скопие разполага с достатъчно гласове, за да блокира тези промени. "ВМРО-ДПМНЕ има дълго и агресивно поддържана позиция по отношение на този въпрос. Тя се подкрепя и от още няколко по-малки партии в парламента.  За сега не цари особен оптимизъм, че тези промени могат да минат в пленарна зала. Едно е ясно – ако това не се случи, то РСМ няма да може да започне преговорите за членство в ЕС. Има и времева рамка. Очаква се до ноември ЕК да представи резултатите от така наречения "скрийнинг" тоест  преглед преди отварянето на преговорните глави. Ако до тогава не е изпълнено това условие, има реална опасност РСМ и Албания да бъдат разделени и Тирана да започне реалните преговори, а Скопие – не", посочи той.

Кючуков обясни и кои точно са народите, сред тях и българския, които трябва да бъдат вписани в конституцията на РСМ. "Сега е записано "македонският народ и части от още шест народа". Сега към тези шест народа ще се добавят допълнително шест народа и ще стане "македонският народ плюс части от още 12 народа", един от които ще бъде и българския. Така че ние ще станем едно от 12-те народи, които съставляват народна на РСМ", подчерта той. И допълни: "Скопие вече не преговаря с България по този въпрос. РСМ преговаря с ЕС. Тоест преговорната рамка не може да бъде променена, и ако те не изпълнят  това условие просто няма да има напредък".

Кючуков е категоричен, че за него вписването на българите в северномакедонската конституция не се вписва в българската кауза и позицията на София по отношение на етническото развитие и еволюция на населението в РСМ. "От гледна точка на процеса ние поставихме критерии, които трябва да изпълнят и който не могат да не изпълнят. В краткосрочен план ние печелим от това. В дългосрочен план, това, което казваме с това вписване е, че има българско – условно наречено малцинство или част от народ, както там е записано, и небългарско мнозинство. На практика конституционно точно това се фиксира. при преброяването се боя, че при тези 12 части от народи, които са записани, ние ще се класираме между 8-мо и 10-о място. Хората, които са заявили себе си като българи към момента са около 4 хиляди, а с оглед на натиска там – при следващо преброяване ще са много по-малко. А натискът там е много сериозен".


Още по темата: общо новини по темата: 696
20.11.2024 »
08.11.2024 »
03.11.2024 »
01.11.2024 »
14.10.2024 »
12.10.2024 »
предишна страница [ 1/116 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Войната вУкрайна
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията