ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Вижте Студентски град преди, нищо общо с клоаката, която е днес
Автор: ИА Фокус 20:36 / 12.10.2023Коментари (1)949
© Facebook
Всички можем да се съгласим, че Студентски град е срамно за всеки себеуважаващ се софиянец, място. Не са и редки шегите, че студентски град е абсолютно отделно съществуващ от София, а маршрутна линия 280 всъщност е междуградска линия.

През последните години бумът на строителство в квартала е огромен, като се появяват нови, търговски, жилищни сгради и бизнес центрове. Освен с типичните за софийските квартали проблеми като бездомни кучета и липсата на паркоместа, Студентски град се сблъсква с изключителни трудности, свързани с концентрираните в района многобройни барове, казина, дискотеки, заведения за бързо хранене и липсата на достатъчен капацитет на студентските столове. Липсват също книжарници, кина, учебно-експериментални лаборатории, а дори и нормални условия за живот в общежитията:

"Много е трудно да живееш нормално в Студентски град. Общежитията са в ужасно състояние леглата ни са стари, има хлебарки и дървеници навсякъде, а дори наскоро в стаята на приятелка имаше и плъх. Не бих могла да опиша толкова кратко колко е зле живота там. Няма къде да си сготвиш, но и няма къде да се нахраниш здравословно. Единствената нормална и изгодна храна е в столовете, но опашките там са по 40 минути постоянно. Много е трудно.", така отговори студентка в Софийския университет на въпроса на "Фокус" относно недостатъците в студентския живот в столицата.

Като още един съществен проблем друг студент изтъква липсата на културни средища в района.

"Мръсно е, всичко е старо в общежитията. Най-хубавото нещо в Студентски град е градския транспорт, който е чест, въпреки че още нямаме метро. Парковете също са приятни. Но вечер е страшно. Коли карат с бясна скорост по главния път, страх те е да пресечеш. Не съм стъпвал в чалга дискотеките, но съм чувал, че е зле. Ужасно е, че няма театри, няма кина. Единственият начин да се забавляваш е да отидеш на чалга. Дори няма нормални барове, а не всеки ден можеш да си позволиш таксита до нормалните квартали с добри заведения.Така си принуден", коментира студентът.

За да сме плуралисти срещнахме и студенти, които са доволни, че чалготеките са на "една ръка разстояние" от тях и я няма "мама", която да ти казва, че "да ядеш дюнери ежедневно е вредно".

Историята на Студентски град започва още през 60-те години на миналия век. Градчето се изгражда по проект на Комунистическата партия върху отчуждени земи в тогавашните покрайнини на София. Това е един от най-мащабните за времето проекти и включва изграждането на 60 жилищни блока, паркове, градини, плувни басейни и площадки за спорт. Както можем да видим и от снимките, Студентски град запазва сравнително академичен вид.

След настъпването на промените в България, Парламентът решава да прокара закон за реституиране на Студентски град, с което да даде началото на връщането на отчуждените земи на собствениците им отпреди 1944-та година. Университетите получават автономия и право върху общежитията и терените, принадлежащи към тях. С тези законови промени и дерегулацията започва вълнообразната комерсиализация на Студентски град, споделят от dВерсия.

Ако младите, учащите се, са бъдещото на България не е ли иронично как точно тях подлагаме на този градски ад?

Велизара Ангелова







Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Много хубава статия и снимка към нея, но в нашенската демокрация така се случват нещата, уви. Аз също съм бил на общежитие там за известен период и условията бяха що-годе прилични, не бе така застроено. Докато следвах, бях на квартира в друг квартал (благодарение на сестра ми) и може би затова имам много топли спомени от тези години, столът не бе препълнен, макар че имаше немалко хора. Но определено не само там е хаос, в цяла София е подобна картинката, няма ясна визия и стратегия за благосъстоянието на живущите, важното е едни пари да се превъртят (чиновници - инвеститори - брокери - банки). Същото се случва в последните години и в Пловдив, и на други места. Проблем, според мен, е Законът за реституцията и липсата на достатъчно общински средства за отчуждаване, но например в Стара Загора кметът Живко Тодоров успя да опази някои части на града от презастрояване, тоест има начин. Така или иначе, това са фактите.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Софийски новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2021 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Грипна епидемия обхвана страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Столичен общински съвет 2024-2028г.
Боклуците в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията