ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Уникална изложба разкрива древни ръкописи, документи и книги на Националната библиотека
Автор: Екип Sofia24.bg 16:42 / 19.07.2024Коментари (0)990
©
Във втория ден на международната конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания (15-18 юли 2024 г.) беше открита още една изложба - "Под закрилата на святото“ в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий“.

Изложбата представя ръкописи, архивни документи, старопечатни книги и оригинална графика от колекциите на Националната библиотека с хронологичен обхват XIII–XX век. Тя насочва поглед към ролята на словото, образа и символа в двете основни религии, които съжителстват на Балканите столетия наред и намират близки прояви и възприятия в ежедневния живот на хората, пишат от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Свещените текстове и изображения служат еднакво на всички вярващи, които търсят закрила срещу болести и злощастия. Молитви и знаци "защитават“ книгите за богослужебна и домашна употреба и осигуряват успешното дело на усърдните книжовници. Свитъците с текст и изображения са разпространено средство за лична защита и помощник в деликатни житейски ситуации. Имената на Бог и св. Богородица, на архангели и светци "застраховат“ срещу беди. С предпазна функция се записват отделни стихове и сури на Корана, Прекрасните имена на Аллах, Благородните имена на Неговия Пратеник Мухаммад редом с имената на четиримата архангели.

В колекциите на Националната библиотека темата за свещените текстове и изображения е застъпена най-много в славянските ръкописи и старопечатни книги, както и в арабографичната книжнина. Разполагането на експонатите в паралелни двойки позволява открояването на сходства и специфики. Композиционният разказ в изложбата е развит по страниците от Добрейшовото евангелие от XIII век, Рилското евангелие от 1361 г., Псалтир от Кратовския книжовен център от XVI в., различни преписи на Корана и други арабографични съчинения, свързани със святото.

Интерес представлява препис на псалтира на арабски език, който съдържа кръстния знак на всяка своя страница. Богатото документално наследство, съхранявано в отдел "Български исторически архив“, илюстрира темата за християнския молебен. Сред старопечатните книги, които присъстват в няколко от изложбените табла трябва да бъдат споменати "Часословец“ на Яков Крайков, "Четириевангелието“ на монах Макарий от 1512 г., както и най-ранният славянски буквар, отпечатан с глаголица на разговорен език (хърватски) – "Табла за дицу“ на Примож Трубар от 1561 г.

Илюстративният документален материал от колекциите на отдел "Карти и графика“ допълва и онагледява чрез изображения експозиционната тема. В три витрини са представени оригинални документи – миниатюрни издания на Библията и Корана, както и други, носещи закрилата на святото.

По този начин Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ се включи подобаващо в престижния международен форум, а изследователи от цял свят имаха възможност да се запознаят с богатите и фондове.

След откриването на изложбата беше представена и току-що отпечатаната книга "Парапетът. Топики и съответствия“ на проф. Христо Трендафилов. Книгата включва статии и студиа, написани и публикувани през последните 25 години. Обхватът на темите е огромен: от старобългарска литература и периода на Възраждането, до разсъжденията за българина като културен посредник и творчеството на световноизвестни мислители като Юлия Кръстева и Цветан Тодоров. Впечатления за книгата представиха проф. Вася Велинова, директор на Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев“, и проф. Татяна Славова от Катедра "Кирилометодиевистика“ във Факултета по славянски филологии на Софийския университет.

Христо Трендафилов е професор по стара българска и руска литература. Автор е на 270 публикации, а за книгата си "Цар и век. Времето на Симеона“ през 2017 г. е отличен с Националната награда за хуманитаристика "Христо Г. Данов“. Изданието се финансира от Национална научна програма "Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ (ННП Българистика) 2022–2025.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Софийски новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
България в еврозоната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията