ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Колко зелено пространство се пада на всеки столичанин?
Автор: Екип Sofia24.bg 12:06 / 12.11.2021Коментари (0)344
© БГНЕС
Едва по около 13 квадрата на жител, или почти наполовина по-малко от необходимите, са зелените площи за обществено ползване в София. Това на практика е по-малко от квадратурата на един средностатистически гараж от 18 кв.м. Според нормативите на Наредба №7 минималната квадратура на полагащата се зелена площ трябва да бъде много повече - поне 25 квадрата, пише "Монитор“.

В същото време особено в южните квартали на града, в полите на Витоша блоковете са сбутани като в центъра и ситуацията не се подобрява. 

Строителството продължава и при липса на улици (оставени само на книга) и всякаква друга обществена инфраструктура.

В момента според арх. Димитър Димитров от "Граждани за устойчиво развитие“ в действителност публичните зелени площи в София са едва 3 квадрата на жител.

"В последните години от Столична община се опитаха да вкарат в нормата за публична зеленина и храстите по пътните възли в града и по околовръстното, като и те са записани като парково пространство. Това обаче е стъкмистика“, каза той.

Арх. Димитров каза още, че дори към 1990 г. в София са се падали не повече от 12-15 кв.м публична зеленина на жител при европейски норматив от поне 25 квадрата. "2006 г. ЗУТ се промени престъпно, за да се унищожат зелените пространства“, категоричен е той. В София пък ОУП е приет в ущърб на озеленяването и обитаването.

В жк "Люлин“, който е 150-хиляден град, например по ОУП от 2009 г. на жител се падат по 0,75 квадрата публични зелени площи, което е под нормата за отглеждане на една "щастлива кокошка“, твърди той.

Според архитекта, за да се спаси София от продължаващо презастрояване, съпроводено с унищожаване на зелените площи, е нужна промяна на сегашния Общ устройствен план (ОУП) и даже нов план с напълно различна философия. 

"За да не се допуска, като в "Младост“ и в други панелни комплекси между блоковете в зелените площи да се появяват нови сгради, довели до влошаване на условията за живеене. По време на реституцията връщането на поземлените имоти в реални граници бе едно от най-сериозните посегателства върху добрата устройствена среда. 

В момента има все още 20 000 дка земя, за която хората плащат данъци като за УПИ-та и такса смет. Те попадат в още останалите от кумова срама в София зелени клинове към Витоша. С данъците и таксите, плащани за тях СО трябва да ги изкупи и те да станат зеленина, защото сега има непрекъснат натиск да се променя предназначението и те да бъдат застроени“, добави Димитров и уточни, че в общия план на общината нямало конкретна цифра каква да е средната площ на публично достъпни зелени площи на един жител.

Според общинския съветник Борис Бонев от "Спаси София“ на много места положението с презастрояването е изпуснато, особено в южните зони на столицата - "Манастирски ливади“, "Витоша ВЕЦ Симеоново“, "Кръстова вада“. "Въпреки това все още има как да бъде спрян този процес. Това трябва да се случи с промяна на Общия устройствен план на София, с последваща промяна в подробните устройствени планове. 

За да се стигне до подобно решение, трябва да има много ясен политически консенсус, че презастрояването е проблем и с него трябва да се справим на всяка цена. Имаше едно схващане, наложено в последните години, че говорейки за частна собственост, това означава, че собственикът може да прави каквото си иска, в същото време държавата и общината едва ли не нямат право да му налагат правила за това напр. колко висока да е сградата или пък да има забрана за строеж на определения имот. 

В резултат почти всички нови квартали в София са презастроени. Лошото е, че и в панелните комплекси също тече подобен процес и се застрояват широките междублокови пространства.

Там са изградени училища, детски гради, зелени площи и паркинги. С новото строителство обаче съществуващата инфраструктура няма как да поеме обслужването на нарастващия брой жители и най-вече наплива на автомобили. Един от тези примери е кв. "Младост“, който е в процес на тотално съсипване заради огромния брой нови строежи там“, смята той. 

"Трябва да си дадем сметка, че живеем в град и интересът на общността е по-важен от индивидуалния. При липсващи улици, инфраструктура и отредени имоти за детски градини, довеждащ транспорт не бива да се дават разрешения за строеж на нова сграда. Първо трябва да се осигури тази публична инфраструктура и чак след това да се дават разрешенията.

Това се прави на доста места по света, и то в много по-демократични страни от България“, припомни Бонев. На въпроса има ли квартал, който все още може да бъде спасен в София от презастрояване, той отговори, че дори в "Манастирски ливади“ все още може да се отчуждат имотите, отредени за изграждане на липсващата инфраструктура, като детски градини и училища. 

Време е да се реализира идеята за довеждащ транспорт в кварталите. За доста от вече презастроените квартали обаче ще трябват малки автобуси, които да могат да минават по тесните улици там.



Още по темата: общо новини по темата: 2
05.01.2022 »
21.10.2021 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Софийски новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Хороскоп за деня
Бюджет 2025
Лоша инфраструктура в София
Бюджет на София
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията