ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Какво да очакваме от зоната с ниски емисии за битово отопление в София?
Автор: Екип Sofia24.bg 14:00 / 17.12.2024Коментари (0)1661
©
Зоната влиза в сила от началото на 2025 г., като в първия етап ще обхване около 1660 домакинства. Калина Цолова е автор в Климатека и работи като анализатор в програмата "Енергетика и климат" на Центъра за изследване на демокрацията. Тя участва в проекти в областта на политиките за справедлив енергиен преход, енергийната ефективност на сградите, адаптацията към и смекчаване на изменението на климата, както и иновативното градско развитие.

Има опит и в сферата на зелените бизнес модели, рамката ESG и развитието на устойчиво лидерство. Завършила е магистратура по управление на проекти в строителството в Университет по архитектура, строителство и геодезия.

Публикуваме неговата последна статия, посветена на зоната с ниски емисии за битово отопление в София:

Акценти:

- През януари 2025 г. Столична община ще въведе първата зона с ниски емисии за битово отопление в България, но контролът за прилагането на разпоредбите остава неясен и практически усложнен.

- Зоната ще бъде разработена като всеобхватен и междусекторен инструмент, който цели да увеличи максимално положителното въздействие върху околната среда и хората, качеството на градското развитие и начините за отопление.

- Проучванията показват, че българите, които използват твърди горива, страдат от коронарна болест на сърцето с 68% повече от тези, които се отопляват по друг начин.

- При силна политическа воля и активен диалог със заинтересованите страни, особено живеещите в нея, зоната има потенциала да се превърне в един от най-амбициозните инструменти за осигуряване на по-здравословна среда за гражданите на София.

Какво представляват зоните с ниски емисии в София?

Концепцията за създаване на зони с ниски емисии е заложена в дългосрочната стратегия на Столична община за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Административно те са въведени през декември 2022 г. със специална Наредба, която предвижда поетапни ограничения и забрани за: ● движението на автомобили през месеците декември – февруари според екологичните им групи, която започна миналата година.

- Употребата на твърди горива за битово отопление, включително въглища, брикети от въглища и дървесина, с изключение на пелети и брикети от биомаса, дървесна биомаса и недървесна биомаса.

Основната цел на наредбата е да спре използването на отоплителни уреди с твърдо гориво, като при неизпълнение на ограниченията се предвиждат съответни мерки за контрол и налагане на санкции на нарушителите.

Кои ще са първите райони, обхванати от зоната?

Промяната ще започне в районите "Изгрев", "Средец", "Оборище", "Студентски", "Илинден", "Красно село", "Лозенец", "Триадица" и "Възраждане", обхващайки около 1660 домакинства.

Забраната за използването им ще се въвежда на два етапа:

1. От 01.01.2025 г. се забранява използването на твърди горива за битово отопление в сгради, разположени по улици или на места, в които има изградена и функционираща централна топлофикационна и/или газоразпределителна мрежа в 9 централни района.

2. От 01.01.2029 г. забраната ще обхване цялата територия на Столична община.

Наредбата се прилага за собствениците, ползвателите и наемателите на недвижими имоти, които използват твърди горива за битово отопление, независимо от собствеността върху имота. Ограниченията важат и за лицата, на които е предоставен за управление имот – държавна или общинска собственост, разположен на територията на Столична община, ако в такъв имот се използват твърди горива за битово отопление.

Размерът на глобата варира в диапазона 50 – 200 лв. за физически лица и 1000 – 2000 лв. за юридически лица. На Хората, които ще бъдат засегнати от правилата, имат възможност да подменят уредите си чрез различни програми, предлагани от Столична община

Употребата на твърди горива има мощен ефект върху количеството на емисиите на въглероден диоксид и има директен принос към изменението на климата. Но освен тази фундаментална причина, серия от проучвания категорично доказват, че лошото качество на въздуха е един от основните рискови фактори за смъртност в световен мащаб и конкретно в България – между 15 и 20% от смъртните случаи, причинени от хронични болести (сърдечно-съдови, метаболитни и дихателни), се свързват именно със замърсяването на въздуха. Само за София изчисленията показват, че ежегодно около 1000 човека умират вследствие на замърсяването с ФПЧ2.5 и азотен диоксид. Според едно от най-новите и най-мащабни проучвания в България, хората, които използват твърди горива, страдат от коронарна болест на сърцето с 68% повече от тези, които се отопляват по друг начин.

Според проучванията, в домакинства, ползващи твърди горива, концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ2.5 и ултрафини частици) е опасно висока. Това води до увеличен риск от заболявания като исхемична болест на сърцето. В София и Пловдив, рискът е три пъти по-висок в сравнение с домакинства, използващи алтернативни отоплителни методи.

Въпреки липсата на данни за замърсяването на въздуха в затворени помещения и вредата от фините и ултрафините прахови частици, експерти са извършвали изследвания в домакинства, отопляващи се на дърва и пелети, които показват изключително опасни за здравето концентрации на ФПЧ2.5 и ултрафини частици с размер до 1 микрон.

Какви пречки съществуват за прилагането на тази нелесна, амбициозна и много нужна наредба?

Традиционно най-голямото предизвикателство пред администрацията е да приложи Наредбата на практика. През първия етап от мярката се обхваща много нисък дял от домакинствата, които използват твърдо гориво за отопление. През втория етап е предвидена пълна забрана за цялата територия на общината, без ясни съпътстващи мерки и план за прилагане на забраната на практика.

- Водещ критерий за въвеждането на ограничението е наличието на топлопреносна и газоразпределителна мрежа на улицата, на която се намира имотът. Например, ако жилището попада в един от първите 9 района, но се намира на адрес, до който не е изградена топлопреносна и газоразпределителна мрежа, той е изключен от забраната. Това значително стеснява зоната на действие и многократно намалява ефекта ѝ.

- Неясно е и защо забраната за използване на твърди горива за отопление от 01.01.2025 г. засяга само сгради по улици или на места с изградена и функционираща централна топлофикационна и/или газоразпределителна мрежа. По този начин местата с изградена и функционираща електропреносна мрежа не са взети предвид, доколкото електричеството е напълно адекватен и все по-предпочитан източник на енергия за отопление.

- Редът за установяване на конкретното нарушение и начините за налагане на санкции също е неясен. Неопределени остават правомощията на органите на МВР, свързани с контрола по прилагане на мерките и при какви условия оправомощените от кмета на Столична община длъжностни лица могат да търсят съдействие от тях. Това е критично важно особено по отношение на начините за установяване на нарушенията.

- Прави впечатление предвидената възможност за освобождаване от отговорност на собственика на недвижимия имот, в който е извършено нарушение. В същото време, наемателите на недвижимия имот не са административно отговорни лица при нарушаване забраната за употреба на твърди горива за битово отопление.

- Размерът на глобите/имуществените санкции в Закона за чистотата на атмосферния въздух е определен в граници "от - до“, без да са посочени ясни критерии, които да указват в кои случаи ще се прилага минималният и в кои – максималният размер на наказанието.

Има ли изход в мъглата от неяснота и можем ли и ние да помогнем?

Изложените до тук проблеми при налагането на предвидените в Наредбата указания лесно биха могли да бъдат преодолени, като се вземат под внимание добрите практики от други европейски градове, които прилагат успешно дългогодишна политика за зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.

Например централният полски регион Мазовия, в който се намира столицата Варшава, е приел смела политика за постепенна забрана на използването на въглища за битово отопление. Едновременно с приемането на резолюцията е въведено и задължение за жителите на Мазовия да подновят старите си неекологични печки с нови, които отговарят на стандартите за екологична ефективност. Предвидено е това да се случва поетапно, като крайният срок за подмяна на всички печки и други уреди на твърдо гориво е 2028 г.

Друг добър пример от Полша е контролът върху изпълнение на мерките в Краков. Общо три институции си сътрудничат – специално упълномощени служители на общината извършват проверки съвместно със служители на общинската полиция и на Инспекцията по опазване на околната среда. Допълнително, в помощ на общинските служители, са закупени и специални дронове, 12 инфрачервени камери и система за наблюдение на фините прахови частици, благодарение на които се регистрират и част от нарушенията. В Краков функционират и няколко десетки сензора, които непрекъснато измерват пренасяните във въздуха фини прахови частици.

Общинските служители в Краков имат право да влизат на проверка в дадено домакинство, ако има съмнения, че използва непозволени уреди или горива за отопление. Проверки не могат да се извършват след 22 ч. вечерта. Проверяващите имат право да вземат проба за лабораторно изследване от уреда за битово отопление, особено при съмнения или сигнали за горене на отпадъци с цел битово отопление.

Какво е добре да сторят институциите?

Предприемането на следните стъпки от институциите могат да доведат до пълноценното приложение на Наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община:

1. Да се определят ясни правомощия на общинските служители при извършване на проверки. Да имат право да изискват документи относно техническите характеристики на използвания уред за отопление, произхода му и вида на използваното гориво. По този начин ще се избегне необходимостта общинските служители да получават достъп до жилището на нарушителя и ще могат единствено на база представените документи да установят дали действително е налице нарушение.

2. Да се регламентира ясно кое е отговорното лице – кой е нарушителят, като ясно бъде посочено, че това е ползвателят на съответния отоплителен уред като пряк извършител.

3. Да се въведат ясни критерии при определяне размера на глобата – в зависимост от това дали се използва само нерегламентиран уред за отопление, само нерегламентирано гориво или комбинация от двете, както и дали нарушението се извършва за първи път или е повторно нарушение.

4. Да бъде съставен списък в приложение към Наредбата, в който ясно и изчерпателно (лимитативно), без препратки към други нормативни актове да бъдат посочени разрешените отоплителни уреди и горива за отопление.

5. Да бъде изрично записано, че се забранява не само употребата на твърдо гориво за битово отопление, но и употребата на нерегламентирани и неотговарящи на изискванията на Регламент (ЕС) 2015/1189 от 28 април 2015 г. за прилагане на Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за екопроектиране на котли на твърдо гориво отоплителни уреди.

Предвид изложеното, успехът на зоните с ниски емисии ще зависи до голяма степен от активната комуникация с гражданите и предоставянето на възможности за подмяна на старите отоплителни уреди с нови, екологично съобразни. Въвеждането на ясни критерии за налагане на санкции, списъци с разрешени отоплителни уреди и добри европейски практики са ключови за пълноценното изпълнение на наредбата.

Въпреки предизвикателствата, зоните с ниски емисии могат да се превърнат в пример за устойчива градска политика, ако институциите проявят необходимата воля и последователност в прилагането на мерките. Това е важна крачка към осигуряването на по-здравословна среда за всички жители на столицата.


Още по темата: общо новини по темата: 729
26.12.2024 »
24.12.2024 »
23.12.2024 »
22.12.2024 »
21.12.2024 »
20.12.2024 »
предишна страница [ 1/122 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Софийски новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
Градският транспорт в София
Отношенията София-Скопие
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията