ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Южна Европа е най-уязвима от въздействието на изменението на климата
Автор: Екип Sofia24.bg 19:35 / 23.03.2024Коментари (0)938
©
Южна Европа вече е засегната и ще пострада още повече през следващите години от повишаването на температурата, намаляването на валежите, ерозията на крайбрежието и наводненията, предупреждава Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) в първия си доклад за оценка на климатичните рискове в Европа, публикуван по-рано този месец, предава Кathimerini.

В доклада се призовава за незабавни действия на ниво Европейски съюз, като се подчертава, че мерките за смекчаване на последиците вече са наложителни в области като защита на крайбрежията и селскостопанското производство, намаляване на въздействието на горещите вълни върху населението, подобряване на превенцията и управлението на наводненията и укрепване на европейските механизми за солидарност.

"Южна Европа, ниско разположените крайбрежни райони и най-отдалечените региони на ЕС са горещи точки за климатичните рискове", предупреждава докладът. "Южна Европа е особено засегната от горещините и продължителната суша. Три от осемте риска в категорията с най-висока степен на спешност са оценени с тази висока степен на спешност поради високата им сериозност при оценката на климатичните рискове в Южна Европа", се допълва в доклада.

Обединявайки изводите от всички скорошни научни изследвания и публикации, докладът определя пет области, в които изменението на климата ще има най-голямо въздействие, и представя конкретни предложения за тези случаи, в които са необходими значителни действия сега. Това са следните области:

Екосистеми

В доклада се обръща специално внимание на крайбрежните екосистеми, като се предупреждава за въздействието на повишаването на морското равнище, както и за последиците от прекомерния риболов и замърсяването върху морския живот.

"ЕС и неговите държави членки следва да прилагат съществуващите политики за поддържане и възстановяване на устойчивостта на екосистемите, по-специално чрез засилване на защитата и свеждане до минимум на антропогенния натиск. Това се отнася особено за морските и крайбрежните екосистеми", се посочва в доклада.

Инфраструктура

В доклада се посочва, че прогнозите на климатичните модели трябва да бъдат включени в Еврокодовете (стандартите, които ръководят структурното проектиране на сгради и строителни съоръжения), като се отбелязва, че понастоящем тези разпоредби се основават на исторически данни за климата. Когато става въпрос за проектиране на критична инфраструктура, трябва да се вземат предвид най-лошите прогнози.

"ЕС и неговите държави членки спешно се нуждаят от по-голяма яснота за местоположението и характеристиките на критичната инфраструктура, както и за нейното излагане и уязвимост от климатични опасности. Това предполага както стрес тестове за идентифициране на слабите места, така и регулаторен надзор, за да се следи къде липсва напредък", се препоръчва в доклада.

Що се отнася до справянето с горещите вълни, в доклада се отбелязва, че държавите членки на ЕС трябва да разработят нисковъглеродни подходи за охлаждане на сградите, както пасивно, така и активно, и да улеснят широкото им прилагане.

Здравеопазване

Като се има предвид прякото и непрякото въздействие на изменението на климата върху общественото здраве и фактът, че здравната политика се определя на равнище държави членки, авторите на доклада подчертават необходимостта от укрепване на европейските механизми за гражданска защита. Те също така подчертават въпроса за териториалното планиране и строителните стандарти, като ги определят като "ключови политически лостове за намаляване на свързаните с топлината здравни рискове".

"Тези политики имат дълъг хоризонт на вземане на решения и трябва да отчитат бъдещите климатични промени, за да се предотврати блокирането на неустойчива инфраструктура", се отбелязва в доклада.

Икономика

"Много от климатичните въздействия могат да засегнат икономиката и финансовата система, откъдето те могат да се разпространят в други области на политиката, които могат да бъдат лишени от финансови ресурси", се отбелязва в доклада, като се изтъква необходимостта от всеобхватни политики.

В доклада се посочва още, че предприятията и пазарите следва да бъдат стимулирани да се адаптират към реалностите, свързани с изменението на климата, включително чрез инвестиции в решения, основани на природата, които са ограничени "поради ниската осведоменост за климатичните рискове и липсата на данни за тях", като в същото време застраховането на жилищата и предприятията срещу екстремни климатични условия следва да стане по-евтино.

"Общностите със значителна застраховка срещу наводнения са в по-добра позиция да се възстановят и изградят по-добре след тежко наводнение, отколкото тези без външна подкрепа", се отбелязва още в доклада.


Още по темата: общо новини по темата: 738
25.11.2024 »
24.11.2024 »
22.11.2024 »
22.11.2024 »
18.11.2024 »
11.11.2024 »
предишна страница [ 1/123 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Влизането на България в Шенген
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да (578) 53%
Не (399) 37%
Не мога да преценя (110) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията