ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Специално за "Фокус"  Атанас Величков, журналист от РСМ: Българите имахме още един повод да бъдем горди! Бързо, акуратно и като по учебник помагаме на пострадалите
©
Атанас Величков е главен редактор на електронното издание www.tribuna.mk, нашият екип се свърза с него за кратко интервю във връзка с трагедията в Кочани, Северна Македония, българската реакция след трагедията и мерките на властите в РСМ. 

- Трагедията в Кочани е огромна и хората вероятно са гневни, очаквате ли обществено недоволство? 

Трагедията е ужасна и ни скова. Все още сме във шок. Прогнозирам че гневът на хората, ще се излее, ако няма наказани за това ужасно нещо, което се случи. Премиерът Мицкоски и министърът на вътрешните работи Тошковски казаха, че виновните за тази трагедия имат име и фамилия и никой няма да бъде пожален. Да видим дали ще си държат на думата. Не за първи път тук хора са ставали жертва на престъпна безотговорност, която е довела със себе си смърт, тъга и което е още по-страшно, почти никой от причинителите не е отговарял пред закона или ако е отговарял, то тогава не се е сблъскал с цялата негова строгост. Това не може да продължава така! 

- Балканите показаха огромна солидарност със Северна Македония в този труден момент, не може ли да сме така обединени и без огромни трагедии? Можем ли да загърбим историческите различия в името на общи интереси? 

Да права сте, РСМ получи помощ от всички балкански държави. Тук е моментът да кажа, защото според мен е важно. Вчера ние българите имахме още един повод да бъдем горди! България бързо, акуратно и като по учебник помогна на пострадалите в тази трагедия. Всички видяхме, че нашата държава може да работи като по часовник. Наистина нямам думи, чрез които да изразя своята благодарност към всички, включени в помощта за РСМ. 

Повярвайте ми, това се оценява и от нормалните граждани тук. Различията били те исторически нямат значение в такива моменти. Преди да бъдем каквито и да е, по национален, политически, религиозен признак, ние сме хора. Човешко е да подадеш ръка. България много пъти е подавала ръка на РСМ и точно заради това, като българин роден в географската област Македония, няма как да не се чувствам щастлив и горд. Сега е най-важно хората, които се лекуват в България и в останалите държави, да оцелеят, а след това виновниците да си получат заслуженото. След това пак можем да си се караме като братя и сестри за каквото си искаме.

- Властите в РСМ съобщиха за голям брой нередности в документацията, лиценза и противопожарната безопасност в дискотеката в Кочани, какви мерки взема правителството в Скопие и защо чак сега? 

Мицкоски анонсира мащабна реакция. Ще бъдат проверени всички заведения. Премиерът се закани, че никой няма да бъде пожален. Списъкът с нередности, който извади прокуратурата е наистина ужасяващ. Това е типичната балканщина. Системата е пропита от корупция на принципа дай, за да ти се даде. Това е и нашата трагедия, трябва да се случи нещо ужасно, за да се събудим, ние като граждани и държавата като машина, която освен да помага, може и да мачка онези, които заради някакъв финансов или друг интерес, са станали причина хора да си загубят живота или да останат с наранявания за цял живот. Моля се това, което се случи, да не се повтаря и да бъде като обица на ухото и за България. Просто нямаме толкова деца, за да си позволим да ги губим така нелепо.

- Каква помощ оказва българската общност в Северна Македония на семействата на пострадалите? 

Чест прави на българската общност тук, че не остана безучастна. Ще дам два примера за това. Г-н Люпчо Куртелов, който няма нужда от представяне, разпространи в социалните мрежи контактите на дъщеря си, която веднага подаде ръка на роднини на пострадалите с каквото може. Същото направи и Илия Стояновски, син на големия македонски българин Йован Стояновски, известен като Йове Рибарот. Илия също така предложи помощ на всички роднини на пострадалите, които се лекуват в България. Аз съм горд, че познавам тези хора и мога да ги нарека не само мои съратници, а и приятели. Тук трябва да спомена и акуратните действия на екипа на българското посолство в Скопие, начело с посланик Радуков.

- Какви изводи трябва да си направи Скопие след тази трагедия? 

Във вътрешен план след такава трагедия изводът е само един, а именно, че така вече не може. Трябва законите да престанат да бъдат прекрасни само на хартия, а и да се спазват. За нарушителите, за тези с рушветите, не трябва да има милост. Просто е! Надявам се, че хората в Република Северна Македония разбраха колко много значат те за нас българите, без значение от кой край на България сме. Жалкото е, че такива неща се осъзнават, най-често след ужасни трагедии. Бог да е на помощ на всички пострадали, да се смили над душите на загиналите и да бъде с близките на всички жертви.


Още по темата: общо новини по темата: 69
17.03.2025 »
17.03.2025 »
17.03.2025 »
17.03.2025 »
17.03.2025 »
17.03.2025 »
предишна страница [ 1/12 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Пожар в дискотека в Македония, има много загинали
Попълване на регулатори
Български национален отбор по футбол
Пребиха дежурните метеоролози в станцията на връх Мургаш
Футбол - други
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията