ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Какво причинява земетресенията в Санторини?
©
Гръцките острови в Егейско море обикновено се свързват с релаксираща атмосфера и природа. Но някои от тях, включително Аморгос, Анафи и Санторини, в момента са обсадени от привидно безкраен рояк от интензивни земетресения.

През последните няколко дни местните жители бяха стреснати от трусове с магнитуд 5,3 по Рихтер. Повече от две трети от живеещите на Санторини са избрали доброволно да напуснат острова, а властите наредиха затварянето на училищата и отмениха големи събирания на закрито. На хората е казано да стоят далеч от брега и стръмните склонове на острова.

Беше обявено извънредно положение, но премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис призова за спокойствие. "Правителството има доверие в науката“, каза той, но отбеляза, че учените са изправени пред "изключително объркващ феномен“.

Поредицата от необичайно силни земетресения в региона, озадачава изследователите. "Не разбирам защо имаме тази повтаряща се поредица от земетресения“, казва Дейвид Пайл, вулканолог от Оксфордския университет. "Това е истински пъзел.“

Въпреки че самият Санторини е частично потопен и все още активен вулканичен остров, сегашният научен консенсус е, че причината за тези земетресения е всичко друго, но не и вулканична. Техният източник изглежда е свързан със странен, труден за прогнозиране тектоничен процес - такъв, който може бързо да отслабне или да ескалира.

Ситуацията непрекъснато се развива и нещата могат или да се влошат, или (да се надяваме) да се подобрят. Засега "няма причина за паника“, казва Джонас Прейн, геофизик в Океанографския институт “Уудс Хоул". "Но със сигурност има причина за безпокойство."

Сеизмичната и вулканична история на Санторини

Земетресенията и изригванията не са непознати за Егейско море. На юг и запад от Гърция е дълбоководната Гръцка падина (Hellenic Trench). Там древно парче плътна океанска кора се поглъща от подлежащата мантия. Това потъване не е спокойно, а хаотично и продължаващият стрес върху кората отгоре разкъсва Гърция в много посоки.

Този тектоничен хаос е довел до образуването на подобни на паяжина разломни зони и безброй вулкани, както под, така и над водата. Учените, които са наясно с тези опасности, следят отблизо всичко това.

Санторини – гигантски магматичен котел с два малки вулканични острова, разположени в потопения му център – има мрачна и опасна вулканична история, датираща отпреди 650 000 години. Той включва масивно изригване през 1560 г. пр.н.е. което помогна да се сложи край на една цивилизация, значително изригване през 726 г. сл.н.е. и дори скромно изригване през 1950 г. Това все още е активна вулканична система – и не е сама. Близкият подводен вулкан, наречен Колумбо, също изригнал през 1650 г., създавайки серия от високи цунами и смъртоносен облак от токсични газове.

Сегашната сеизмична буря "започна към края на миналата година, като малко повече сеизмичност, но никой не обърна внимание“, казва Айзабел Йео, подводен вулканолог в Националния океанографски център в Саутхемптън, Англия.

В края на януари имаше дълбоко покачване на силата и честотата на тези земетресения - почти хиляда на ден през последните няколко дни. "Трябва да е ужасно нещо да го изживееш“, казва Пайл.

Защо сегашните земетресения са странни

Земетресенията не се случват само на едно място. Трусовете започнаха в самия Санторини, но сеизмичният фокус бързо се измести в морето.

Моделът на земетресенията също е различен от класическата последователност от земетресения. Често даден разлом се разкъсва и предизвиква най-силното си земетресение - главният трус - който след това (обикновено) е последван от поредица от все по-слаби вторични трусове. Но в този случай няма ясен основен трус.

Вместо това регионът е разтърсен от множество земетресения с донякъде сходни магнитуди - и в продължение на няколко дни трусовете изглеждат все по-силни. "Това е супер необичайно“, казва Прейн.

Този нетипичен сеизмичен модел е известен като рояк от земетресения. Те се случват на различни места по света, но всяко има свои особености и характеристики. Например, рояци в исландския полуостров Рейкянес са свързани с миграцията на магма и няколко от тях завършили с драматични изригвания. Но рояците под американския Национален парк "Йелоустоун" не са довели до кулминация в никаква съвременна вулканична дейност.

В сравнение с класическите земетресения, рояците "не играят по правилата“, казва Хъбард. И това затруднява прогнозирането на тяхното бъдеще.

Какво причинява тези земетресения

За да разсъждаваме над това какво може да се случи през следващите дни и седмици, първо трябва да отговорим на ключов въпрос. "Тези земетресения свързани ли са с вулканична дейност или тектонична дейност?“ казва Прейн.

В първите дни на този рояк няколко земетресения разтърсиха северната калдера на Санторини. За кратко имаше опасения, че това може да означава началото на ново инжектиране на магма в кората, което може да генерира допълнителни, разрушителни трусове или потенциално да предизвика изригване.

За щастие трусовете, фокусирани върху калдерата, бяха само временни. "В момента земетресението се фокусира на североизток. Не се струпва под нито един от вулканите, които познаваме“, казва Прейн. Сега повечето земетресения идват от разломната зона Санторини-Аморгос, участък от разпокъсано морско дъно между двата острова.

Тези земетресения също не показват нито един от отличителните белези на възходяща магма, нито са придружени от типични признаци преди изригване, като набъбване и деформиране на земята по склоновете на вулкан. "В момента това е тектонична активност“, казва Йео, което означава, че нещо се случва на разломи.

Рояците често се свързват с движението на течности, като вода или въглероден диоксид, през разломи. Течностите, изтичащи от един разлом и нахлуващи в друг, могат по същество да принудят този разлом да се отвори и да го разкъсат. "Те могат да продължат да предизвикват земетресения просто като се движат“, казва Джудит Хъбард, сеизмолог в Университета “Корнел".

​Прогнозирането на бъдещи опасности е трудно

Засега основната заплаха е особено силно земетресение и произтичащите от него свлачища или локализирани цунамита, които то може да причини. "Санторини може да не е на път да изригне“, казва Йео. Но тя добавя, че това не означава, че едно голямо земетресение може да бъде изключено.

Наистина, това е причината училищата на Санторини да са затворени, а хората да са призовани да избягват бреговете — не поради някаква вулканична дейност, а поради потенциалните опасности от земетресения и цунами, пише nationalgeographic.bg.

Този рояк може внезапно да изчезне. "Но все още има опасения, че може да се засили до много по-голямо земетресение“, казва Пайл. На 9 юли 1956 г. земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер в Аморгос — най-голямото, ударило Гърция през XX век — и последвалото цунами причиняват инфраструктурни щети на множество острови и убиват десетки хора.

"Животът в несигурност, докато ситуацията се развива... е много труден за хората, особено когато сградите се рушат и земята се тресе“, казва Ейми Донован, вулканолог и изследовател на природни опасности в Кеймбридж.

Въпреки че вероятността за катастрофално земетресение предизвиква безпокойство, то не е единственото нещо, което буди тревога. "В момента мисля, че най-голямото притеснение е, ако земетресенията започнат да се фокусират повече към вулканичната верига“, казва Прейн, включително близкия подводен вулкан Колумбо. "Винаги има риск от някакъв вид връзка.“

С други думи, "ако разклатите магмената си камера, можете да предизвикате вулканично изригване“, казва Йео. Понастоящем няма индикации, че това се случва, но това е нещо, за което учените следят отблизо.

Вместо да разчита на съществуваща мрежа от вулканични и тектонични сонди, международен екип от учени, ръководен от гръцки изследователи, внедрява нови инструменти, включително сеизмометри на дъното на океана и самопилотиращи се роботизирани подводници, всички от които сканират дълбините за всякакви подозрителни геоложки промени.

Гръцките власти съобщиха на обществеността опасността внимателно, бързо и прозрачно и "управляват кризата много добре“, казва Пайл. Но е тревожно, че близкото бъдеще е неясно.

"Не съм сигурен дали има някакъв очевиден начин геолозите да кажат: "Това е най-вероятният сценарий за това как ще се развие всичко“.“


Още по темата: общо новини по темата: 891
11.02.2025 »
11.02.2025 »
11.02.2025 »
11.02.2025 »
10.02.2025 »
10.02.2025 »
предишна страница [ 1/149 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Нойзи е арестуван, шофирал е много пиян
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
Природни стихии
Ремонтът на ул. "Опълченска" в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията