ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Бизнес
Институции
Криминални
Общество
Исландският вулкан се бунтува, земята дими: Какво ще стане, ако изригне?
Автор: Петя Кузева 08:41 / 15.11.2023Коментари (0)508
Няколко зловещи снимки от исландския град Гриндавик показа новинарският канал Sky News, а на тях издигащия се от пукнатини по пътя дим. Градът вече е напълно празен, като близо 4000 жители са евакуирани - и полицията вече не позволява на никого да се върне и прибере вещи от дома си, възможно е лавата да се излее със страшна сила съвсем скоро.

Сега магмата може да е само на 500 метра под град Гриндавик според учен, наблюдаващ вулканичната активност. 

Бенедикт Офейгсон, геофизик в Исландската метеорологична служба, каза, че нивата на серен диоксид, открити от новоинсталираните монитори, предполагат, че разтопената магма вече е много близо до повърхността. През уикенда учените изчислиха, че се събира на дълбочина от 800 метра. Но д-р Офейсгон е убеден, че тя е под толкова високо налягане, че сега ще е на по-плитко.   

Откриването на серен диоксид доведе до евакуацията на жители, които рискуваха и се върнаха за малко в домовете си, за да съберат домашни любимци и основни предмети и покъщнина, принудени да напуснат града още през уикенда.

"Мониторите са инсталирани преди два дни и използват слънчева светлина за откриване на газа, така че могат да се използват само за няколко часа на ден", каза той пред исландската телевизия RUV. 

Исландия е един от най-вулканичните региони на планетата.  

Исландия се намира на средноатлантическия хребет, където тектоничните плочи на Северна Америка и Евразия се раздалечават с 2 см на година. В продължение на милиони години струя разтопена скала се излива от разлома, като в крайна сметка пробива повърхността на океана, образувайки остров. 

Средно на всеки четири или пет години има изригване на един от 32-та активни вулкана в Исландия, като реки от лава оформят суровия пейзаж. 

Случвало ли се е и преди?

Някои от изригванията са били катастрофални. През 1783 г. около една четвърт от населението е убито след изригване на вулкана Лаки/Скафтарелдар. Най-голямото безпокойство в момента е за Катла, който последно изригна през 1918 г. Той се намира под стотици метри лед и всяко изригване вероятно ще причини щети в огромни мащаби. 

Исландия се намира над вулканична гореща точка в Северния Атлантик и има средно изригване на всеки четири до пет години. Изригването на вулкан през 2010 г. беше едно от най-разрушителните в последните десетилетия, което доведе до мащабно затваряне на въздушното пространство над Европа и струваше на авиокомпаниите около 3 милиарда долара, тъй като се наложи да отменят повече от 100 000 полета. 

Вулканолозите смятат, че новият цикъл на повишена активност може да продължи няколко десетилетия или векове. 

Къде е Гриндавик и какво се случва там? 

Гриндавик е рибарско градче на югозападния полуостров Рейкянес в Исландия. Той е дом на 3800 души. Около 900 земетресения удариха Южна Исландия само в понеделник, добавяйки към десетките хиляди трусове, които разтърсиха южната част на страната през последните седмици.

Жителите на Гриндавик описаха, че са били евакуирани от домовете си от полицията в ранните часове на събота, когато земята се разтърси, пътищата се напукаха и сградите претърпяха структурни щети. 

Учените са свързали тези земетресения с движението и разпространението на магма, която е на около 5 км под земята. Земята в региона се е повишила с 9 см от 27 октомври, според Исландската метеорологична служба. 

Властите се опасяват, че разтопената скала може да се издигне на повърхността и да удари Гриндавик. Исландската метеорологична служба каза в понеделник, че има "значителна вероятност" за изригване през следващите дни на или близо до Рейкянес, въпреки че размерът и интензитетът на земетресенията намаляват. 

Какво може да се случи, ако вулканът изригне в Исландия?

Лавата може потенциално да застраши град Гриндавик и Синята лагуна. Геотермалните тръбопроводи, които доставят топла вода на хиляди домове, също са застрашени. Възможно е също така да има риск от токсични изпарения и замърсяване на въздуха в резултат на изригването. 

Потенциал "токсичен газ" да се разпространи в Европа има, но колко трябва да се тревожим? 

"Имаме пукнатина, която е дълга около 15 километра и където и да е в тази цепнатина можем да видим, че може да се случи изригване", каза Видир Рейнисон, ръководител на Гражданската защита и управлението при извънредни ситуации на Исландия, пред агенция AFP, цитирана от AlJazeera. 

Краят на пукнатината обаче отива в морето, което означава, че изригването може да се случи на дъното на океана, което вероятно ще причини голям облак пепел. 

Вулканичните изригвания също представляват сериозна опасност за авиацията, тъй като могат да изхвърлят силно абразивна пепел високо в атмосферата, където могат да причинят повреда на реактивните двигатели, да повредят системите за управление на полета и да намалят видимостта.

Застрашена ли е столицата Рейкявик?

Гриндавик е на около 40 км югозападно от столицата на Исландия Рейкявик, където властите не са наредили на жителите да се евакуират, което показва, че те не смятат, че най-големият град в страната ще бъде засегнат от изригване.


Още по темата: общо новини по темата: 739
27.11.2024 »
25.11.2024 »
24.11.2024 »
22.11.2024 »
22.11.2024 »
18.11.2024 »
предишна страница [ 1/124 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
Риск от чума по дребните преживни животни
Зима 2023/2024 г.
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията