ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Тя е млада и чаровна, модел за подражание и мечтан партньор. Има обаче проблем - не съществува
Автор: Екип Sofia24.bg 10:30 / 29.02.2024Коментари (0)1272
©
Тя е млада, чаровна и успешна. Живее екологично, обича природата, готви здравословно. Елена Димитрова е модел за подражание и мечтан партньор. Има само един проблем - тя не съществува. Но хиляди българи повярваха в жена, създадена изцяло от изкуствен интелект, разказва Петър Георгиев за предаването "Панорама".

"Аз помолих алгоритъма първо да ми измисли нишата. Той се насочи към здравословния начин на живот - природосъобразност, екология, модерни неща. После избра името - EcoElena. После го помолих да ми измисли план за публикация и какъв ден какво да пускам. После го помолих да ми направи самите публикации. Включих друг алгоритъм, който да създава изображенията. И така едно към едно аз пусках в продължение на 28 дни съдържанието, което алгоритъмът даваше", казва Георги Караманев - създател на сайта "Дигитални истории“.

През деня той е професионален програмист. Но освен кода, Георги Караманев владее и езика. С дългогодишен опит като журналист разказва за дигиталния свят. Именно там оживява историята на Елена - фалшив инфлуенсър, който с лекота омайва потребители в социалните мрежи.

"Алгоритъмът създаде такова съдържание, което достигна до 85 хиляди души, и нито един не ми написа нещо, с което да заподозре, че не е така. А вътре имаше рецепти, имаше пътеписи. Много конкретни неща, някои от които бяха, разбира се, напълно недостоверни. Никой не е готвил сандвича с киноа. Поне не беше. След това отдолу имаше коментари, имаше препоръки как да подобрим рецептата. Един от всеки десет човека, видял съдържанието, го е харесал. Тоест алгоритъмът отново е успял много да се хареса. Аз, създавайки, смея да кажа, качествено журналистическо съдържание, разказвайки истории и канейки впечатляващи гости, много рядко постигам подобна статистика в моите материали", казва още той.

В образа на Елена всичко е лъжа. Но посланието й е вярно. Демокрацията е в криза. Фактите изчезват в мъглата на дезинформацията. Човечеството губи битката с фалшивите новини. Може би студеният душ ще го събуди.

"Просто не бяхме готови да се изправим на полето на истината във фийда, равнопоставени с всички останали - инфлуенсъри, просто хора, целенасочени лъжци, нескопосани разказвачи на истории. И някъде там изгубихме и критерия си - не само за истината, но и за историите, за силните истории, за силните личности, за авторитетите. Трябва да се провокираме, защото явно не става по друг начин. Трябва малко да се уплашим за това какво вече умеят технологиите. Голяма част от съдържанието около нас вече е генерирано и ние не си даваме сметка. Това носи много рискове от неточности, от заблуди, от манипулации", допълва Караманев.

Измамите ще растат - и по сила, и по брой. Ден преди Караманев да разкрие експеримента си, компанията зад ChatGPT представи нов модел изкуствен интелект. Той вече може да създава не само изображения, а цели видеа като тези например. В сезона на изборите лъжата може да размъти водите на истината повече от всякога.

"Нищо не пречи днес, скролвайки, да чуеш един кандидат да казва на теб, че ще открие детски градини, а на другия човек, който си отвори фийда, че няма да открива детски градини. Манипулирането - това да ти се харесва някой по някакъв начин - ще става съвършено, което е опасно, защото още повече подрива авторитета в политиката. За един отделен потребител средствата за манипулация могат да са тези, които да го оставят без пари, благодарение на мошеници. Само че ако погледнем на по глобално ниво, може да се стигне до войни заради такъв тип манипулация, ако някой има изгода да го прави", на мнение е той.

Хубавата Елена вече разпалила една война. Ако подценим изкуствения интелект, следващата може да бъде далеч по-голяма.

"Той е много интересно огледало, което се опитва да ни копира. Разбира се, понякога много неуспешно. Затова е много лесно и да му се подиграваме, да се усмихваме на грешките му. Но той отразява много добре това, което сме ние в момента. Нещата, които сме загубили в хода на технологиите дотук и които трябва да си върнем".

Вече няма как да завъртим часовника и да се пренесем обратно в аналоговите времена. Караманев има друга идея - да се изправим смело срещу машината. Създава тест, който всеки може да опита. Въпросът е един - кое произведение е дело на човек и кое - на машина. Образованието е ключът към промяната.

"Да се върнем към четенето, да забавим малко ритъма, да си даваме сметка колко сме лесно манипулируеми и колко сме, въпреки че изглеждаме съвършени, напреднали технологично, също сме си същите същества, които някога са откривали огъня", завършва Караманев.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Влизането на България в Шенген
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията