ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Този витамин дава енергия за всички физически и умствени дейности, помага за разграждането на мазнините
©
Витамин B5, който е познат и като пантотенова киселина, е важен градивен елемент за ензимите, разграждащи мазнините, протеините, въглехидратите, алкохола и за производството на невротрансмитера ацетилхолин. Без него тялото не може да получи необходимата енергия от храната за всички физически и умствени дейности.

Водоразтворимият витамин е предшественик на коензим А, който е необходим за разграждането и натрупването на мазнини. Ензимът играе важна роля в усвояването на въглехидратите и протеините. Особено високи концентрации на пантотенова киселина се откриват в черния дроб, надбъбречните жлези и бъбреците, както и в мозъка и сърцето.

Само растенията и микроорганизмите могат да произвеждат витамин В5, човешкото тяло не е в състояние да го направи, но пантотеновата киселина е от съществено значение за всички живи същества, а нашият организъм я изразходва относително бързо. Следователно редовният прием на този жизненоважен витамин чрез храни, богати на пантотенова киселина, е от съществено значение.

Тъй като витамин B5 се намира в почти всички пресни продукти, здравословната и разнообразна диета помага за предотвратяване на дефицит. С храната витаминът постъпва в стомаха и се освобождава постепенно в червата. Навлиза в кръвта през тънките и дебелите черва и по този начин в останалата част от тялото. Необходим е на всяка една от митохондриите, малките електроцентрали на клетките. Някои хора могат да произвеждат малки количества пантотенова киселина с помощта на чревните си бактерии.

Това обаче изисква наличието на точно определен вид бактерии, които не всеки човек има. С помощта на този витамин се произвежда холестеролът, необходим за изграждането на клетъчните мембрани, както и провитамин D, жлъчни киселини и някои аминокиселини. Подпомага синтеза на невротрансмитера ацетилхолин и червения кръвен пигмент и допринася за добрата умствена дейност.

Козметичната и фармацевтичната индустрия използват производно на пантотеновата киселина в своите продукти. Това е активната съставка декспантенол, известна още като провитамин В5, благодарение на която раните заздравяват по-бързо, спада производството на себум при тежко акне и помага за растежа на красива и блестяща коса, успокоява кожата, поддържа влагата. За повечето хора не е особено трудно да постигнат дневните количества чрез диетата си. 

Съдържа се в почти всички храни 

Така витаминът получава името си през 1933 г., когато е открит, от гръцката дума "pantoú", означаваща "навсякъде". Концентрацията му обаче е малка. В допълнение, пантотеновата киселина се добавя към някои индустриално произведени храни и напитки. Тя е стабилна на светлина, но чувствителна към топлина, поради това лесно се разрушава при варене, пържене, печене

. Не само топлинната обработка на храната от всякакъв род води до намаляване на съдържанието на витамин В5 в храните, но дори замразяването има такъв негативен ефект. Загубите при готвене на месо се оценяват на между 15 и 50%, а на зеленчуци дори между 37 и 78%. Ако зеленчуците се задушават само леко, се запазват по-големи количества от витамина. Затова е по-добре храните, богати на витамин B5, да се ядат сурови, ако това не пречи на препоръките на лекарите в случай на заболяване на стомашно-чревния тракт.

Количеството, което тялото действително може да абсорбира и използва, е около 40 до 60% от съдържанието в храната. Ако в тялото попадне значително повече от витамин В5, отколкото е необходимо, по-голямата част от излишъка се отделя с урината. Здравите хора покриват в достатъчна степен нуждата си от витамин B5 с балансирана диета. Експертите изчисляват, че със смесена диета без напитки от около 600 до 1200 килокалории на ден е лесно да се постигнат референтните стойности на пантотенова киселина за възрастни.

Недостигът може да причини главоболие, силна умора, раздразнителност, безпокойство, затруднено заспиване, болки в стомаха, киселини, диария, гадене, повръщане, загуба на апетит, мускулни крампи и осезаемо неконтролируеми рефлекси. Всички тези оплаквания могат да са причинени и от други дефицити или заболявания, затова задължително трябва да се посети лекар. 

При тежък дефицит крайниците изтръпват  

Така нареченият "синдром на изгарянето“ на краката, който е свързан с болезнено усещане за парене по стъпалата, често се подобрява с повишен прием на пантотенова киселина. Три групи хора са изложени на повишен риск от дефицит на пантотенова киселина. Това са следващите ограничителна диета с продължителност няколко седмици, приемащите големи количества алкохол, пациентите с хронично чревно възпаление, при които само малки количества пантотенова киселина могат да се абсорбират и да достигнат до останалата част на тялото заради увреждането на чревната лигавица. Съществува и много рядко наследствено заболяване, при което засегнатите не са в състояние да преобразуват адекватно витамин В5. Основният симптом на тази болест е двигателната дисфункция. 

Тъй като витамин B5 е водоразтворим, дори по-големи количества могат да бъдат отделени относително лесно през бъбреците в урината. Затова пантотеновата киселина се счита за нетоксична. Смята се, че истинско предозиране възниква само при прием на около 10 000 милиграма на ден. Това причинява стомашни проблеми и диария - симптоми, които понякога възникват и при дефицит.

Витаминът е много полезен и за опитващите да отслабнат, тъй като успешно участва в процеса на разграждане на мазнините. Това е една от причините в изготвянето на режимите за хранене при диети да се включват достатъчно продукти, които го съдържат. Със засиления прием на храни с високо съдържание на този важен витамин се укрепва здравословното състояние и на храносмилателната, и на нервната система, и значително се подобрява видът на кожата и косата.

Дневно ни трябват до 5 милиграма

Това е дозата за възрастните, а за бебета е 2 мг. Кърмещите жени имат повишена нужда от пантотенова киселина. За тази група разумният прием е 7 мг на ден. Нуждата обаче не се увеличава по време на бременност. Скорошно проучване сочи, че страдащите от ревматоиден артрит имат по-ниски нива на витамин В5 от необходимото, но за да бъдат потвърдени тези резултати са нужни още изследвания на зависимостта и за евентуално потвърждаване на изводите. Ако предпочитате растителна храна, фъстъците, гъбите и пълнозърнестите продукти са добра алтернатива.

Що се отнася до животинските продукти, подходящи източници са карантията, кокошите яйца, рибата и месото. Повечето сирена също съдържат добро количество витамин В5. Тъй като тялото ни не произвежда пантотенова киселина, трябва да се храним с богати на витамина продукти всеки ден, за да попълваме запасите, пише zdrave.to. В случай че решите да приемате допълнително витамин В5, но пиете лекарства или здравето ви не е добро, задължително се обърнете към своя лекар. Доказано е, че пантотеновата киселина може да влоши неблагоприятните ефекти на някои лекарства, например за лечение на болестта на Алцхаймер. При консултацията лекарят ще ви посъветва как да процедирате. 

Храни, богати на витамин B5

- Черен дроб

- Говеждо и птиче месо

- Риба и морски дарове

- Яйца

- Мляко

- Мая

- Гъби, авокадо, картофи, броколи и домати

- Пълнозърнести храни – пшеница и овес

- Фъстъци и слънчогледови семки

- Нахут







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Основният ремонт на Дунав мост
Грипна епидемия обхвана страната
Процедурата за избор на нов главен прокурор
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията