ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Растителната диета може да бъде превенция срещу сериозни заболявания, но носи и рискове
Автор: Екип Sofia24.bg 12:18 / 03.01.2025Коментари (0)300
© Blagoevgrad24.bg
Растителните диети са популярни по целия свят. Тези се основават главно на консумацията на храни, като плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, семена и бобови растения, като често изключват или значително ограничават приема на животинските продукти. Това провокира предприемането на изследвания относно ефекта на растителните диети върху човешкото здраве и функционирането на гастроинтестиналния тракт.

Как растителните диети се отразяват на чревния микробиом?

Микробиомът на червата, съставен от трилиони микроорганизми, играе решаваща роля за храносмилането, метаболизма и имунитета на тялото. Хранителните навици оказват съществено влияние върху състава и функцията на микробиома. Растителните диети са богати на фибри, които не се разграждат от ензимите при човека, но служат като основен източник на храна за полезните бактерии в червата. Консумацията на диетични фибри насърчава растежа на бактерии като Bifidobacterium и Lactobacillus, които произвеждат късоверижни мастни киселини като бутират, ацетат и пропионат. Тези вещества имат противовъзпалителни свойства, подпомагат поддържането на чревната бариера и играят роля в регулирането на имунната система.

Проучвания показват, че спазващите растителна диета имат по-разнообразен и по-стабилен микробиом в сравнение с тези, които консумират високи нива на животински продукти. По-високата разнообразност на микробиома се свързва с по-добро чревно здраве и по-нисък риск от хронични заболявания, като възпалителни заболявания на червата и колоректален рак. Освен това, растителните храни съдържат полифеноли, които също имат пребиотичен ефект и допълнително насърчават пролиферацията на полезните бактерии.

Как растителните диети помагат в превенцията на заболявания на гастроинтестиналния тракт?

Растителните диети влияят положително върху перисталтиката и цялостната функция на червата. Диетичните фибри увеличават обема на изпражненията, подобряват консистенцията им и улесняват преминаването им през гастроинтестиналния тракт. Това е особено полезно за тези, които страдат от запек. Едновременно с това, редовното консумиране на растителни храни намалява риска от дивертикулоза, състояние, свързано с образуването на малки торбички в стената на дебелото черво.

Друг аспект на влиянието на растителните диети върху гастроинтестиналния тракт е свързан с възпалителните заболявания на червата (болестта на Крон и улцерозния колит). Изследвания показват, че спазващите растителна диета, имат по-ниска честота на тези заболявания. Смята се, че това дължи на противовъзпалителните ефекти на късоверижни мастни киселини и богатството на антиоксиданти в плодовете и зеленчуците, които намаляват оксидативния стрес в червата.

Ферментиралите растителни храни като кимчи, кисело зеле, темпе и комбуча също играят важна роля за здравето на гастроинтестиналния тракт, особено при следване на растителна диета. Тези храни са богати на пробиотици, които поддържат баланса на чревния микробиом, насърчават растежа на полезни бактерии и подобряват храносмилателната функция. Освен това, ферментиралите храни съдържат биоактивни съединения, които могат да намалят възпалението и да подкрепят чревната бариера. Включването на тези храни в растителната диета може да бъде особено полезно в случаи на храносмилателни проблеми или намален микробиомен баланс, като същевременно обогатява диетата с нови вкусове и текстури.

Растителната диета също играе роля в превенцията на колоректалния карцином. Доказано е, че високият прием на червено и преработено месо увеличава риска от този вид рак, докато консумацията на фибри и растителни храни намалява риска чрез подобряване на чревната функция, насърчаване на здравословния микробиом и намаляване на хроничното възпаление.

Какви са потенциалните рискове при следването на растителните диети?

Въпреки множеството ползи, свързани с растителните диети, те могат да представляват и някои предизвикателства за гастроинтестиналния тракт. Преходът към растителна диета може да доведе до временни стомашно-чревни проблеми, като газове, подуване на корема и диария, особено ако фибрите се увеличат рязко. Това се дължи на адаптацията на микробиома към новия хранителен режим. Постепенното увеличаване на фибрите в диетата може да помогне за минимизиране на тези симптоми.

Освен това, в някои случаи на чувствителност на червата или синдром на раздразненото черво е възможно изпитването на дискомфорт при консумацията на определени растителни храни, богати на ферментируеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли. Тези вещества могат да причинят ферментация в червата, водеща до газове и болка. В такива случаи индивидуализираният подход е ключов за поддържането на здравословен растителен режим, който да отговаря на нуждите в конкретния случай.

Друг риск, свързан с растителните диети, е възможен недостиг на някои хранителни вещества, като витамин B12, желязо и цинк, които се срещат предимно в животинските продукти, пише Puls.bg. Недостатъчното им количество може да засегне здравето на гастроинтестиналния тракт, включително възможни промени в микробиома и намаляване на защитните механизми на чревната бариера. За да се избегнат тези рискове, е важно внимателно планиране на диетата или използването на добавки.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Акушерки се снимаха как танцуват и пеят с новородени бебета на ръце
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията