ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ново проучване разкри: Стресът променя спомените ни
Автор: Екип Sofia24.bg 21:40 / 26.11.2024Коментари (0)455
©
Ако се спънете по време на презентация, може да се почувствате стресирани следващия път, когато трябва да презентирате, защото мозъкът ви свързва следващата ви презентация с това единствено лошо и неприятно преживяване. Този тип стрес е свързан с един спомен. Но стресът от травматични събития като насилие или генерализирано тревожно разстройство може да се разпространи далеч отвъд първоначалното събитие, известно като индуцирана от стреса аверсивна генерализация на паметта, където фойерверки или обратен ефект на кола могат да предизвикат привидно несвързани страховити спомени и да провалят целия ви ден. В случай на посттравматично стресово разстройство, това може да причини много по-големи негативни последици.

В проучване, публикувано в Cell, Drs. Шийна Джоселин и Пол Франкланд, старши учени в програмата за невронауки и психично здраве, идентифицират биологичните процеси зад предизвиканото от стрес отблъскващо генерализиране на паметта и подчертават интервенция, която може да помогне за възстановяване на подходяща специфика на паметта за хора с посттравматично стресово разстройство.

"Малко стрес е добре, това е, което ви кара сутрин, когато алармата ви иззвъни, но твърде много стрес може да бъде изтощително“, казва Джоселин, който заема канадски изследователски председател в Circuit Basis of Memory. "Ние знаем, че хората с посттравматично стресово разстройство показват страховити реакции към безопасни ситуации или среда и сме намерили начин да ограничим този страховит отговор до конкретни ситуации и потенциално да намалим вредните ефекти от посттравматичното стресово разстройство.“

Заедно с техния колега д-р Матю Хил от Hotchkiss Brain Institute на университета в Калгари, изследователският екип успя да блокира ендоканабиноидните рецептори на интерневроните и да ограничи индуцираната от стрес аверсивна генерализация на паметта до специфичната, подходяща памет.

Генерализация на паметта, предизвикана от стрес

В предклиничен модел изследователският екип изложи субектите на остър, но безопасен стрес преди неприятно събитие, за да създаде неспецифичен страховит спомен, който може да бъде предизвикан от несвързани безопасни ситуации, подобно на начина, по който се проявява ПТСР при хората.

След това екипът изследва енграмите на паметта на субекта, които са физически представяния на памет в мозъка, въведени от лабораториите Josselyn и Frankland в SickKids. Обикновено енграмите са съставени от рядък брой неврони, но индуцираната от стрес енграма на паметта включва значително повече неврони. Тези по-големи енграми създават генерализирани страховити спомени, които се извличат дори в безопасни ситуации.

Когато те погледнаха по-отблизо тези големи енграми, проучването установи, че стресът причинява увеличаване на освобождаването на ендоканабиноиди (ендогенни канабиноиди), което нарушава функцията на интерневроните, чиято роля е да ограничават размера на енграмата.

"Ендоканабиноидните рецептори функционират като кадифено въже в ексклузивен клуб. Когато стресът предизвика освобождаването на твърде много ендоканабиноиди, кадифеното въже пада, причинявайки формирането на по-генерализирани отблъскващи страховити спомени“, обяснява Джоселин. "Чрез блокиране на тези ендоканабиноидни рецептори само върху тези специфични интерневрони, бихме могли по същество да предотвратим един от най-изтощителните симптоми на ПТСР.“

Изненадваща връзка между стреса и развиващия се мозък

През 2023 г. предишни изследвания в Science идентифицираха по-големи, по-обобщени енграми на паметта в развиващия се мозък, отколкото в мозъка на възрастни, точно като индуцираните от стрес енграми на паметта. Докато продължават да изследват тази неочаквана връзка между размера на енграмата, стреса и възрастта, екипите също се задълбочават в това как ежедневните стресови фактори могат да повлияят на щастливите спомени, пише sciencedaily.com.

"Многото биологични функции и процеси, които съставляват сложността на човешката памет, все още се разкриват“, казва Франкланд, който заема канадски изследователски председател по когнитивна невробиология. "Надяваме се, че докато разбираме по-добре човешката памет, можем да предоставим терапии в реалния свят за хора с различни психиатрични и други мозъчни разстройства през целия им живот.“

Това изследване е финансирано от Канадските институти за здравни изследвания (CIHR), Съвета за научни изследвания в областта на естествените науки и инженерството на Канада (NSERC), Холандския съвет за научни изследвания, Нилс Стенсен стипендия, ZonMw Memorabel, Alzheimer Nederland, Консорциум за изследване на канабиса и канабиноидите в Торонто и Фондация "Брейн Канада".







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
51-ото Народно събрание
Левски в Първа лига за сезон 2024/25
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията