ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Максим Тихолов с разказ за Китай: Това е пикът на цивилизацията
Автор: ИА Фокус 22:33 / 22.06.2024Коментари (1)1115
©
Най-силно впечатление в Китай ми направи усещането за колективния дух на обществото. Там индивидът отива на заден план, напълно избледнява, а колективът е един организъм. Това каза инструкторът по личностно развитие Максим Тихолов в предаването "Куфарът на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

През 2018 г. той прекарва четири месеца в Китай по програма "Еразъм". Учи в китайския университет "Гуангдонг" в град Гуанджоу – третия от най-големите градове. "Преживяването беше изключително обогатяващо за мен. Имах шанса предишната година да замина за един семестър в Южна Корея. Любовта ми към хората и към мястото се беше развила и нямах търпение да кацна в Китай", сподели Максим Тихолов.

Не очаква, че културният шок, който ще срещне, ще бъде толкова голям. "Китай е типично източноазиатска култура и там разликите в поведението на социума, в светоусещането, в интеракциите с хората са драстично различни от това, на което сме свикнали", поясни той.

Гуанджоу е 12-милионен град, а чужденците там са между 15 и 25 хиляди. "Интересът към чужденците е огромен. Хората по улиците се обръщат, гледат те. Особено хора със светли очи предизвикват много голям интерес у тях", сподели той.

Описва китайците като много сърдечни, естествени и комуникативни. "За тях връзките помежду ни са най-важното нещо, това е най-важната ценност. По улиците младите винаги се съобразяват, винаги дават път на възрастните. Прави впечатление уважението, как се обръщат един към друг, как се изразяват, колко са внимателни и загрижени за другия човек", разказа Максим Тихолов.

Впечатлява се и от начина, по който китайците се отнасят към физическото здраве и активност. Здравето и физическото възпитание са издигнати в култ. "Един ден в училищата започва с доста сериозни тренировки. Цялото училище излиза на плаца и всички правят физзарядка 40 минути. По мегафони се дават инструкции за упражненията. Същото нещо видях и в университета. Студентите имат апликация, която следи да имат норматив за месеца от физически упражнения – бягане, гимнастика. Всички излизат на стадиона всеки ден и тренират. Ако не могат да си вземат точките от университета, не могат да продължат следващата година", обясни Тихолов.

Китайските мегаполиси по думите му са с космически мащаби. "Те са с петлентови булеварди, с най-различни железници. Транспортът в Китай е изключително добре организиран, толкова логично и интуитивно, че чужденците много лесно могат да се ориентират. Системата на метрото е изключително добре организирана и е огромна. Стигаш до много далечни краища на града, където изглежда все едно си в тотално различен град. Съвсем спокойно пътуваш до Хонконг, до Шънджън, до други големи търговски центрове", разказа Тихолов.

По думите му конкуренцията в Китай е огромна. "От най-ранна възраст, още в началното училище децата биват отделени от семействата си и живеят в общежития. Има изключително силна конкуренция между тях. Те ги точкуват от най-ранна възраст, за да се определи в коя гимназия, в кой университет след това, какъв тип работа, каква специалност", разказа Максим Тихолов.

Държавното управление по думите му е смесица между комунизъм и капитализъм. "Има всички блага на капиталистическия строй – съвременни коли, нови облекла, много високо качество стоки, лукс и изобилие".

Наблюдението над хората е навсякъде, но китайците го възприемат като естествена част от живота. Всички апликации в Китай са сведени до една и всеки човек има профил в мрежата WeChat. 'Там се вижда много ясно какъв е твоят живот, какво правиш. Вижда се и всяко разплащане, което правиш, защото то е свързано с банковата ти карта. Хората вече не носят портфейли, разплащат само с телефони от много време насам. Камерите и софтуерите разпознават всеки един гражданин навсякъде, къде се намира. Всичко се вижда и се знае кой къде е, какво прави и защо го прави", разказа Тихолов.

По думите му икономическият прогрес и инвестициите на китайската страна в бъдещето, в младите хора, в технологиите създават цялостното усещане, че Китай има изключителен прогрес. "Според мен това е пикът на цивилизацията", допълни той.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Показва коментари на Верен читател
премахни филтъра

0
 
 
Такъв всеобхватен Биг Брадър - не съм сигурен доколко е добре за индивида, иначе за обществото е полезен, определено. Хубаво е, че се грижат за младите поколения и имат общностен дух. И у нас могат да станат чудеса, но с тази отрицателна селекция при домогващите се до власт, не е ясно кога и как ще се случат. За момента у назе е водещ келепирът, а до 1989 г. сме имали сходни черти с описваните в Китай.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Моторни спортове
Зима 2024/2025 г.
Терористичен акт в Магдебург
Столичен общински съвет 2024-2028г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията