ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Лошият сън ускорява стареенето на мозъка
Автор: Екип Sofia24.bg 22:36 / 25.11.2024Коментари (0)317
©
Ако ви се е случвало да се мятате през нощта или да се събуждате преди алармата, не сте сами. Проблемите със съня са често срещани, особено когато жонглираме с натоварен работен график, семейни задължения и ежедневен стрес. Но ето нещо, което може да ви изненада: тези неспокойни нощи, когато сте на 30 или 40, може да причиняват нещо повече от това да сте уморени. Все повече доказателства сочат, че лошият сън в ранна средна възраст може да ускори стареенето на мозъка, което е възможно да доведе до проблеми с паметта и влошаване на когнитивните способности на по-късен етап от живота.

Лесно е да отхвърлим няколкото лоши нощи като част от нормалното, но изследванията показват друго. Качеството на съня ви през тези формиращи години може да създаде предпоставки за здравето на мозъка ви през следващите десетилетия. Нека се запознаем с някои нови открития относно критичната връзка между съня и стареенето на мозъка, и какво можете да направите, за да защитите когнитивните си функции с напредването на възрастта.

Науката за съня и здравето на мозъка

Сънят играе жизненоважна роля за поддържането на глимфатичната система на мозъка, която изхвърля токсините и отпадъците, натрупани през деня. Когато тази система е нарушена поради лош сън, могат да се натрупат вредни протеини, като бета-амилоид (често свързван с болестта на Алцхаймер), което с течение на времето води до проблеми с паметта и когнитивните способности. Проучванията показват, че хроничните нарушения на съня могат да попречат на този процес на пречистване, което потенциално увеличава риска от невродегенеративни заболявания, като деменция.

Последните проучвания от 2024 г. дават по-задълбочен поглед върху това как лошият сън може да повлияе на стареенето на мозъка:

В неотдавнашно проучване, публикувано в Neurology, са проследени 589 участници, които са били на възраст около 40 години, когато изследването е започнало. В продължение на 15 години изследователите проследявали качеството на съня и когнитивното им здраве, като използвали въпросници за съня и сканиране на мозъка, за да измерят промените с течение на времето.

В края на проучването участниците, които съобщавали за по-чести проблеми със съня - като например трудности при заспиване или събуждане през нощта - показали значителни признаци на стареене на мозъка. Проучването разкрило, че тези с постоянни проблеми със съня през годините имат мозъчна възраст, която е средно с 1,6 до 2,6 години по-стара от тази на участниците с по-малко проблеми със съня. 

Сканирането на мозъка показало по-голямо свиване - отличителен белег на стареенето - сред хората с хронични проблеми със съня, което е свързано със загуба на паметта и когнитивни затруднения. Въпреки че проучването не е доказало, че проблемите със съня са пряка причина за стареенето на мозъка, то подчертава една тревожна тенденция. 

"Виждаме, че постоянно лошият сън се свързва с промени в структурата на мозъка, които потенциално могат да доведат до влошаване на когнитивните способности“, казва водещият изследовател д-р Кристин Яфе, професор по психиатрия, неврология и епидемиология в Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Друго проучване, също публикувано в Neurology, проследило съня на 526 участници в продължение на 11 години, като започнало, когато те са били в началото на 40-те си години. Участниците носели монитори за китката, за да измерват качеството на съня, и записвали навиците си в дневници. Освен това те са попълвали тестове за памет и мислене на няколко пъти по време на проучването, пише zdrave.to.

Констатациите са ясни: при тези с най-нарушен сън - характеризиращ се с чести събуждания или проблеми със заспиването - вероятността от влошаване на когнитивните способности на по-късен етап от живота е повече от два пъти по-голяма в сравнение с онези с по-малко нарушения. Хората с разпокъсан сън, дори и да са получавали препоръчителните 7-8 часа на нощ, са били по-предразположени към когнитивни проблеми.

Връзка с болестта на Алцхаймер

Тези нови проучвания са в унисон с по-ранни изследвания, които свързват нарушенията на съня с повишен риск от болестта на Алцхаймер. Според Асоциацията на болните от алцхаймер проблемите със съня, особено сънната апнея, са свързани с по-високи нива на бета-амилоид в мозъка - ключов маркер за болестта на Алцхаймер. Д-р Майкен Недергаард, невролог от университета в Рочестър, е провел новаторски изследвания, които показали, че по време на сън мозъкът се изчиства от бета-амилоида. Следователно лошият сън може да доведе до натрупването му, което допринася за развитието на болестта. 

В проучване, публикувано в JAMA Neurology, изследователите установили, че хората със сънна апнея имат значително по-високи нива на бета-амилоид и тау протеин - и двете свързани с болестта на Алцхаймер - от онези, без нарушения на съня. Това означава, че хроничните проблеми със съня може да са нещо повече от това да ви оставят отпаднали сутрин - те може да създават предпоставки за сериозно влошаване на когнитивните способности.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Избор на български еврокомисар
Отношенията София-Скопие
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията