ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Лекар: Ракът на стомаха остава едно от най-смъртоносните заболявания в света
Автор: Екип Sofia24.bg 16:11 / 13.11.2024Коментари (0)158
©
Ракът на стомаха или ракът на стомаха е страховито и често смъртоносно заболяване, често наричано "тих рак“ поради финия характер на ранните му симптоми. Забавянето на диагнозата е често срещано, тъй като ранните симптоми могат да имитират леки храносмилателни проблеми. Този фактор, заедно с липсата на стандартизирани протоколи за скрининг, допринася за високата смъртност от заболяването.

Защо ракът на стомаха остава неоткрит

Според д-р Атул Шарма, старши консултант в отдела по медицинска онкология, ракът на стомаха остава един от най-смъртоносните ракови заболявания в света, тъй като често остава неоткрит в ранните си стадии. Това до голяма степен се дължи на неясни първоначални симптоми като лошо храносмилане, лек коремен дискомфорт или случайно гадене, които много хора бъркат с ежедневни храносмилателни проблеми. "Тези леки симптоми могат лесно да бъдат пренебрегнати, което позволява на болестта да прогресира незабелязано“, обяснява д-р Шарма. Анатомичното местоположение на стомаха също играе роля, тъй като туморите могат да растат бързо, преди да причинят някакви големи признаци, което води до забавена диагноза.

Д-р Вишал Хурана, директор по гастроентерология, добавя, че тези фини симптоми често се отхвърлят от пациентите като често срещани стомашни проблеми като подуване на корема или дискомфорт, което затруднява идентифицирането на рака в началните му стадии. "Много хора приписват тези леки симптоми на по-малко сериозни състояния, което означава, че често пропускат критичния прозорец за ранно откриване“, отбелязва той. Тази бавна прогресия позволява на рака на стомаха да премине в по-късни етапи преди значителни симптоми като постоянна болка, затруднено преглъщане, или необяснима загуба на тегло започват да се появяват, което усложнява лечението и влияе върху прогнозата.

Рискови фактори за околната среда и начина на живот

И д-р Шарма, и д-р Хурана са съгласни, че факторите на околната среда и начина на живот допринасят за риска от рак на стомаха. Прекомерната консумация на алкохол, тютюнопушенето и диетите с високо съдържание на сол са свързани с повишен риск. Освен това инфекцията с Helicobacter pylori (H. pylori), често срещана бактерия, открита в стомашната лигавица, значително повишава риска. Д-р Шарма подчертава, че докато инфекциите с H. pylori са широко разпространени, те често остават нелекувани, което потенциално води до рак на стомаха с течение на времето.

Предизвикателства при скрининга и ранното откриване

Основна пречка пред ранната диагностика е липсата на рутинен скрининг за рак на стомаха, за разлика от ракови заболявания като рак на дебелото черво или рак на гърдата, които имат установени протоколи за скрининг. "Скринингът за рак на стомаха обикновено е ограничен до високорискови групи, като тези с хроничен гастрит или фамилна анамнеза за заболяването“, казва д-р Шарма. Това оставя голяма част от населението без достъп до методи за ранен скрининг, които биха могли откриване на заболяването преди симптомите да се влошат.

Д-р Хурана подчертава, че докато ендоскопията е надежден диагностичен инструмент, тя обикновено се препоръчва само за хора с висок риск или такива, които изпитват постоянни симптоми. Без редовен скрининг много случаи на рак на стомаха остават неоткрити до напреднал стадий. "Повишаването на осведомеността относно първоначалните признаци и търсенето на навременен медицински съвет за необичайни храносмилателни симптоми е от решаващо значение за подобряване на нивата на ранно откриване“, съветва той.

Пътят напред: Осъзнаване и ранни действия

Повишаването на обществената осведоменост относно рака на стомаха и разпознаването на постоянните храносмилателни симптоми като потенциални предупредителни знаци е от ключово значение за борбата с този тих убиец. Идентифицирането на симптоми като хронично подуване на корема, лека, но продължаваща болка в стомаха и промени в храносмилането може да предизвика по-ранни консултации с доставчици на здравни услуги. Д-р Шарма подчертава, че подобряването на информираността относно рисковите фактори и ранните признаци може да помогне на хората да потърсят навременна медицинска помощ, като в крайна сметка подобрява шансовете за по-ранна диагноза.

Д-р Хурана повтаря това мнение, като подчертава, че бързата медицинска оценка на всеки необичаен или постоянен храносмилателен симптом може да има решаващо значение. "Навременното откриване може да подобри резултатите от лечението и може дори да бъде животоспасяващо в случаите, когато ракът на стомаха е уловен рано“, заключава той.

В обобщение, ракът на стомаха представлява значително предизвикателство поради тихия си характер и липсата на ранни симптоми. Чрез повишаване на осведомеността и насърчаване на изложените на риск да търсят редовни прегледи и медицински съвети, има надежда за по-ранно откриване и подобрени резултати.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Столичен общински съвет 2024-2028г.
Боклуците в София
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
Пожар край хвостохранилището на Пловдив
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията