ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Косата ви се омазнява след измиване? Има си логична причина, за която не сте подозирали
Автор: Екип Sofia24.bg 11:05 / 22.11.2024Коментари (0)761
©
Хората понякога установяват, че косата им все още изглежда мазна след измиване. Има няколко причини защо това може да се случи.

Постоянно мазната коса може да се дължи на свръхпроизводство на себум, което понякога може да показва основно здравословно състояние.

Въпреки това начинът, по който хората мият и се грижат за косата си, и видът на продуктите за коса, които използват, може да са причината.

Тази статия разглежда възможните причини, съвети за лечение и превенция и кога да посетите медицински специалист.

Причини за омазняване на косата след измиване

Прекалено мазната коса може да се дължи на себорея, която е сравнително често срещано кожно заболяване. Себореята възниква, когато мастните жлези отделят излишна мазнина или себум, което прави кожата и скалпа мазни.

Повечето хора със себорея нямат основни здравословни проблеми. Въпреки това, някои хора може да имат основно заболяване, като хормонален дисбаланс.

Типът коса, която човек има, също може да повлияе на това колко мазна става косата му. Правата или фината коса е по-вероятно да изглежда мазна, отколкото къдравата или гъста коса. Това е така, защото себумът от скалпа може по-лесно да покрие целия кичур коса, ако е права или тънка.

Ако хората използват мазни или восъчни продукти за коса или не почистват добре косата си, това може да причини натрупване на масло, кожни клетки и пот в косата. Това може да го накара да изглежда мазен след измиване.

Маслото може също да идва от предмети, които човек използва често върху косата си, като например:

- кърпи за коса;

- четки за коса или гребени;

- шапки и шалове.

Тези продукти могат да поемат себум от скалпа, когато се използват редовно. Използването им без измиване между измиванията на косата може да доведе до по-бързо омазняване на косата.

Някои данни сочат, че факторите на околната среда могат да повлияят на здравето на косата и скалпа. Проучване от 2015 г. установи, че замърсяването на въздуха причинява мазен скалп при хората, живеещи в градовете, заедно с други проблеми със скалпа като сърбеж и пърхот.

Диетата също може да играе роля в излишното производство на себум. Според статия от 2016 г., млечните продукти и диетата с висок гликемичен индекс могат да повлияят на андрогенните хормони, които влияят на това колко себум произвежда кожата.

Ако има и люспести петна, човек може да има себореен дерматит. Себорейният дерматит е често срещано кожно заболяване и може да причини люспести, мазни петна по скалпа и кожата. Люспестите петна могат да сърбят или да горят и да се лющят.

Лечение на мазна коса след измиване

Лечението на мазната коса може да зависи от основната причина. Управлението на прекомерното омазняване или промяната на навиците за грижа за косата може да помогне.

Хората с права или фина коса, която бързо се омазнява, може да се наложи да мият косата си всеки ден, за да премахнат излишната мазнина. Използването на избистрящ шампоан от време на време също може да помогне за премахване на излишните остатъци и натрупвания.

Използването на продукти, съдържащи зелен чай, може да помогне за контролиране на омазняването на косата. Проучване от 2016 г. разглежда ефектите на тоник за коса със зелен чай върху мазна коса при 20 здрави участници.

След 28 дни на употреба, тоникът за коса със зелен чай значително намали омазняването на скалпа в сравнение с плацебото и тоника. Положителните ефекти може да се дължат на свойствата на зеления чай, които помагат за справяне с андрогенните състояния.

Някои хора могат да се възползват от шампоани, които съдържат анионни повърхностно активни вещества. Повърхностно активните вещества помагат за свързването на себума и водата, което позволява на водата и шампоана да отстранят излишното омазняване при измиване на косата. Примерите включват:

- лаурет сулфат;

- лаурил сулфат;

- саркозини;

- сулфосукцинати.

Анионните вещества обаче също могат да изсушат косата, което може да увеличи риска от накъсване. Хората със суха, лесно повредена или боядисана коса може да се нуждаят от по-мек шампоан.

Чернокожите, склонни към мазен скалп, могат да се възползват от рутинна грижа за косата, която премахва натрупването на мазнина и предотвратява накъсването, ако имат плътно навита или текстурирана коса.

Джонс Хопкинс препоръчва на хората с този тип коса да почистват косата старателно не повече от веднъж седмично. Нанасянето на хидратиращ балсам върху косата след измиване, като се избягват корените, може да помогне за задържане на влагата, без да омазнява скалпа.

За чернокожите със себореен дерматит Американската академия по дерматология препоръчва редуване през ден с пърхот и обикновен шампоан.

Предотвратяване на омазняването на косата след измиване

Хората може да намерят следните съвети полезни за предотвратяване на омазняването на косата след измиване:

- ако е възможно, измивайте скалпа веднъж на ден или по-рядко за тези с лесно повредена коса;

- използвайте избистрящ шампоан и лек балсам, като избягвате корените;

- избягвайте стилизиращи продукти на основата на тежки масла или восък, тъй като те могат да добавят остатъци и натрупвания;

- редовно почиствайте четки за коса, гребени, кърпи за коса, калъфки за възглавници и шапки;

- опитайте диетични промени, като диета с нисък гликемичен индекс, за да видите дали това намалява производството на себум.

Кога да посетите лекар

Ако себореята не се подобрява с домашно лечение, хората могат да посетят своя лекар или дерматолог за по-нататъшно лечение и да проверят дали имат някакви основни здравословни проблеми, като хормонален дисбаланс.

Хората също могат да помислят да посетят диетолог, ако смятат, че диетата играе роля в прекомерното производство на мазнини.

Лекар или дерматолог може да предпише продукти или лекарства за коса.

Обобщение 

Мазната коса след измиване може да се дължи на рутинна грижа за косата, свръхпроизводство на себум, фактори на околната среда или основни здравословни проблеми.

Хората могат да спрат косата да се омазнява толкова бързо, като използват нежен избистрящ шампоан и леки, немазни продукти за коса. Ако домашните лечения не са ефективни, хората могат да посетят своя лекар или дерматолог за по-нататъшно лечение.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Левски в Първа лига за сезон 2024/25
Катастрофи в България
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията