ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Кои са факторите, определящи цената на петрола и горивата?
Автор: Екип Sofia24.bg 14:25 / 03.10.2022Коментари (0)552
©
Суровият петрол е най-широко търгуваната и използвана стока в света. Петролът и неговите производни все още захранват по-голямата част от глобалния транспорт и служат като източници за готвене и отопление в развиващите се страни.

Тъй като светът остава толкова зависим от суровия петрол, неговата цена е силно зависима от темповете на икономически растеж, което се отразява на перспективите за търсене. Тази връзка е двупосочна улица, защото нашата зависимост от петролни продукти в транспорта, химикалите и производството означава промени в цената на петрола също може да повлияе на темпа на икономически растеж.

Предлагане

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се опитва да повлияе на световните цени на петрола чрез ограничаване на доставките на суров петрол в продължение на десетилетия, с различна степен на успех. През последните години силата на ОПЕК да определя цените беше подкопана от развитието на доставките на шисти в континенталната част на САЩ, но подсилена от съюза на ОПЕК с Русия и други износители под чадъра на ОПЕК+. Правителства, петролни компании и спекуланти продължават да обръщат голямо внимание на всяко решение на ОПЕК+.

Политиките на ОПЕК могат да бъдат засегнати от своя страна от геополитическите развития. Някои от най-големите производители на петрол в света са политически нестабилни.

В миналото прекъсванията на доставките, предизвикани от политически събития, са причинили драстични промени в цените на петрола; Иранската революция, войната между Иран и Ирак, арабското петролно ембарго и войните в Персийския залив са особено забележителни. Азиатската финансова криза и световната икономическа криза от 2007-2008 г. също предизвикаха колебания.

Технологичните иновации и финансовите условия също могат да повлияят на нивата на предлагане на суров петрол, като засегнат производствените обеми и разходи. Например напредъкът в технологията за хидравлично разбиване или фракинг значително увеличи предлагането на суров петрол, добиван от скали, с т.н. шистов петрол, който превръща САЩ в нетен износител на суров петрол и свързани продукти за първи път от 1940 г. 2018 г.

Търсене

Силният икономически растеж и промишленото производство стимулират търсенето на петрол, както се вижда в увеличеното търсене от бързо развиващите се нации през последните години. Според информация от Администрацията за Енергийна Информация на САЩ потреблението на петрол в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) намалява между 2000 и 2010г., докато потреблението на петрол извън ОИСР се увеличава с повече от 40%. Държави като Китай, Индия и Саудитска Арабия имат най-голям ръст в потреблението на петрол през този период.

Други важни фактори, които влияят върху търсенето на петрол, включват транспорт (както търговски, така и личен), нарастване на населението и сезонни промени. Например, потреблението на петрол се увеличава по време на натоварените летни пътувания и през зимата, когато се консумира повече гориво за отопление.

Деривати

Все повече и повече участници на пазара купуват и продават суров петрол не във физическата му форма, а по-скоро чрез фючърсни и опции. Например, авиокомпаниите и производителите на петрол използват деривати като фючърси и опции, за да се хеджират срещу промени в цената на суровия петрол, докато спекулантите използват същите ценни книжа с надеждата да спечелят от движението на цените на суровия петрол.

Такива инструменти за хеджиране са важни за много производители и потребители на петрол, тъй като цените на петрола могат да бъдат толкова нестабилни. Една от причините цените на петрола често да са нестабилни е, че потребителите на суров петрол сравнително бавно променят потреблението си в отговор на промените в цената на петрола, а производителите обикновено са също толкова бавни в коригирането на производството. Тъй като търсенето и предлагането са относително нееластични, цената трябва да се движи повече, за да балансира търсенето и предлагането в моменти на смущения за двете.

Петролът отдавна е двигателят на световната икономика и дори днес когато търсенето на алтернативни източници на енергия печели почва, той остава основна стока. Въглеродните горива се използват широко в транспорта, отоплението и производството.

Въпреки че глобалният растеж играе основна роля при определянето на цените на петрола, динамиката на доставките, повлияна от политическите развития, както и технологичните иновации в добива на суров петрол и алтернативните източници на енергия също са важни фактори на петролния пазар.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
Зима 2024/2025 г.
Природни стихии
Сътресения в БСП и избор на нов председател
Катастрофи в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията