ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Кога започва стареенето и как да го забавим?
©
Всички знаем очевидните признаци на стареене: бръчки, сива коса, леко прегърбена стойка. Но защо се случват тези неща? Какво е остаряването?

Всеки от нас се състои от клетки - 13 трилиона от тях. Всяка наша тъкан и орган представлява куп клетки, свързани с различни естествени материали, направени от клетките, предаде Harvard Health.

От момента на зачеването всяка наша клетка - и следователно нашите тъкани и органи - започва процес на стареене. В началото на живота, разбира се, ние все още растем и увеличаваме броя на клетките, които имаме. Клетките стареят, но толкова леко, че не можем да го видим: ние просто виждаме как тялото расте и се развива.

В даден момент от живота, често през 30-те години, издайническите признаци на стареенето започват да се забелязват. Те могат да се видят във всичко - от нашите жизнени показатели (като кръвно налягане) до кожата ни, костите и ставите ни, сърдечно-съдовата, храносмилателната и нервната система и не само. Някои промени в стареенето започват рано в живота. Например, вашият метаболизъм започва постепенно да намалява, като се започне от около 20-годишна възраст. Промените в слуха ви, от друга страна, обикновено не започват преди 50-годишна възраст или по-късно.

Все още не разбираме напълно сложното взаимодействие на фактори, които ни карат да остаряваме, както стареем. Знаем, че много различни неща влияят на стареенето: генетика, диета, упражнения, болести и множество други фактори, всички от които допринасят за процеса на стареене.

Серия от забележителни биологични изследвания от 1990 г. насам са идентифицирали гени, които могат да повлияят дълбоко на скоростта, с която клетките и животните остаряват. Добрата новина от тези проучвания е, че биологичните промени, които удължават живота, също изглежда удължават жизнеността: животните, които живеят по-дълго, остават доста здрави през по-голямата част от своя удължен живот.

Нито едно от тези открития не се доближава до осигуряването на "извор на младост“ за хората, но някои учени смятат, че научните постижения по отношение на стареенето през 21-ви век ще доведат до разработването на лекарства, които могат да удължат човешкия живот и същевременно да подобрят човешкото здраве. Ако това се случи, разбира се, ще бъде само нещо добро, ако светът намери място, работа и ресурси за всички допълнителни хора.

Всеки от нас остарява с различна скорост и в различна степен, но въпреки това изпитваме много общи ефекти от стареенето.

Някои често срещани признаци и симптоми на стареене включват:

повишена чувствителност към инфекции

повишен риск от топлинен удар или хипотермия

леко намаляване на височината, тъй като костите на гръбначния ни стълб изтъняват и губят малко височина

костите се чупят по-лесно

промени в ставите, вариращи от лека скованост до тежък артрит

прегърбена поза

забавено и ограничено движение

намаляване на общата енергия

запек

незадържане на урина

леко забавяне на мисълта, паметта и мисленето (обаче делириумът, деменцията и тежката загуба на памет НЕ са нормална част от стареенето)

намалени рефлекси и координация и затруднено равновесие

намаляване на зрителната острота

намалено периферно зрение

известна степен на загуба на слуха

набръчкване и отпусната кожа

побеляване или побеляване на косата

загуба на тегло след 55-годишна възраст при мъжете и след 65-годишна възраст при жените, отчасти поради загуба на мускулна тъкан.

Диагностициране на стареенето

Предотвратяване на стареенето

С възрастта е важно да мислите не само колко дълго ще живеете, но и колко добре ще живеете. Следните стратегии могат да ви помогнат да поддържате и може би дори да подобрите качеството си на живот с напредване на възрастта.

Не пушете.

Пушенето допринася за сърдечни заболявания, остеопороза и инсулт и увеличава риска от много видове рак. Пушенето дори влошава паметта на човека. Добрата новина е, че хората, които се откажат от тютюнопушенето, могат да поправят някои, ако не всички, щети, причинени от годините пушене.

Физически и умствени дейности във всеки ден.

Физическата активност е полезна за тялото и ума. Упражненията (и дори дейности като градинарство или домакинство, които хората не смятат за упражнения) помагат да поддържате костите и сърцето ви здрави и теглото ви под контрол. Проучванията показват също, че физически активните хора намаляват риска от развитие на деменция и е по-вероятно да останат умствено активни. И поддържането на умствена активност помага да се предотврати загубата на памет.

Яжте здравословно.

Диета, богата на пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове, и замяната на нездравословните наситени мазнини с по-здравословни мононенаситени и полиненаситени мазнини е доста важна. Такава диета ви предпазва от много заболявания, включително най-големите убийци - сърдечни заболявания, рак и инсулт.

Поддържайте здравословно тегло и форма на тялото.

С напредване на възрастта метаболизмът ни се забавя, което затруднява изгарянето на калории. Но наднорменото телесно тегло може да увеличи риска от сърдечни заболявания, диабет, инсулт и някои видове рак. Формата на тялото също е важна. Мъжете и жените, които носят повече тежест около корема си, имат по-висок риск от инфаркт и инсулт, отколкото тези, които носят допълнителна тежест около бедрата си.

Предизвикайте ума си.

Някои доказателства сочат, че четенето, решаването на кръстословици, свиренето на музикален инструмент или дори участието в провокиращи мисълта разговори могат да ви помогнат да поддържате ума си остър.

Изградете и поддържайте здрави социални контакти

С напредване на възрастта е важно да поддържате близки и ползотворни връзки със семейството и приятелите и да създавате нови връзки, когато е възможно. Някои проучвания показват, че социалните връзки могат да помогнат за предпазване от деменция и да ви поддържат умствена острота. Други проучвания показват, че силните социални връзки могат да ви помогнат да живеете по-дълго.

Защитете зрението, слуха и общото си здраве, като следвате указанията за превантивна грижа. 

Конец, четка и посещавайте редовно зъболекар. Лошото здраве на устната кухина може да има много последици, включително лошо хранене, ненужна болка и вероятно дори по-висок риск от сърдечни заболявания и инсулт.

Обсъдете с Вашия лекар дали имате нужда от някакво лекарство - може би за контролиране на високо кръвно налягане, лечение на остеопороза или понижаване на холестерола - което да Ви помогне да останете здрави.

Кога да се обадите на професионалист



Обадете се на Вашия лекар, ако забележите промени, които не са нормална част от стареенето. Например, въпреки че понякога забравянето и забавянето на мисълта не са необичайни, делириумът, деменцията и тежката загуба на паметта не са нормална част от стареенето и трябва да бъдат докладвани на Вашия лекар.

Въпреки че стареенето е неизбежно, можете да предприемете стъпки, за да намалите риска от заболяване и да поддържате качеството си на живот, докато остарявате.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията