ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Какво пречи на възрастните хора да спят нормално?
©
Уви, с възрастта хората имат все повече здравословни проблеми. Кръвното налягане се променя, появяват се проблеми със стомаха, нервната система и т.н. Резултатът от всичко това е все по-често безсъние. Биоритмите са променени и режимът на деня е нарушен.

Този нов режим изглежда е дреболия, но не позволява на всички семейства да живеят като преди. Представете си ситуацията: цялото семейство спи, а 90-годишната баба се е събудила още преди зазоряване!

Дрънка с тенджери и чинии, поставя чайник на печката и пречи на всички да спят... И така всеки ден в продължение на много години.

Сънят при възрастни хора

Бабата няма задачи - тя е пенсионерка! Тя може да стане в 5 сутринта, да си лягне в 8 вечерта и да спи през следобеда - никой не ѝ пречи. Но останалата част от роднините са в паника: какво да правя? Как да обясним, че е неправилно? 

Защо старите хора се събуждат толкова рано и правят ненужен шум рано сутрин? Какво или кой пречи на възрастните хора да спят нормално?

Представяме ви кои фактори влияят на количеството и качеството на съня в напреднала възраст. Оказва се, че основните причини за нарушения на съня при възрастните хора не винаги са свързани с физиологичното стареене.

Според медицинската статистика, 50% от възрастните хора имат проблеми със заспиването и поддържане на оптимални сън.

Но здравият сън е еднакво необходим за всеки, независимо от възрастта. Без нормален сън ежедневната активност намалява, възникват болести както от физическо, така и от психическо естество.

Спешно вземете необходимите мерки! Преди всичко трябва да признаем това като истински проблем и да разгледаме ситуацията отвън. Критично преценете какво се случва и помогнете на възрастните хора да не страдат още повече.

Причини за нарушения на съня при възрастни хора

Нарушен биологичен часовник

Уви, но човешкият биологичен ритъм се променя с възрастта. До 25 години, тялото се нуждае от хормон на растежа (соматропин), който се синтезира в съня. Затова в нашата младост ни е нужно много време за почивка.

На 50 години соматропинът не е необходим. Метаболизмът се забавя, двигателната активност изчезва. Тялото включва такъв режим на спестяване. Биологичните ритми се променят, а възрастните хора започват да спят по-малко от по-младите си години.

Режимът на заспиване се свива. Внезапният стрес, физическото натоварване, промяната на атмосферата или начина на живот могат да предизвикат безсъние или прекомерна сънливост.

Хронични заболявания

Повечето от възрастните хора преди пенсиониране придобиват цял ​​куп хронични заболявания. Сред тях и хипертония, и проблеми със ставите, храносмилането, урогениталната система. Сред проблемите, които карат хората да стават от леглото са честото ходене до тоалетната, мъчителната болка и синдромът на неспокойните крака.

Между другото, на първо място сред причините за нарушения на съня са проблемите с дишането. Това може да бъде тривиално хъркане или обструктивна сънна апнея (пълно спиране на дишането за 10 секунди или повече).

Рискови фактори за развитието на тези заболявания: пол (мъже), затлъстяване, успокоителни, консумация на алкохол, семейна предразположеност, пушене и проблеми с дихателните пътища.

Медикаменти

За да облекчат хода на различните заболявания, възрастните хора са принудени да приемат лекарства. Страничен ефект от повечето от тях е безсъние.

Менопауза

Нарушенията на съня са един от ключовите симптоми на менопаузата. Това се дължи на горещи вълни и хормонални промени.

Безпокойство и депресия

Много често хора, близки до нас, са ни всъщност непознати. В интервалите между работа и отглеждане на децата, хората забравят за собствените си родители. Но те не се нуждаят от много. Обичайният разговор от сърце е способен да извършва чудеса.

Старите хора са много подозрителни и страдат от повишена тревожност. Обсесивни мисли за дори малки проблеми пречат на съня. Последните медицински изследвания показват, че 40% от по-възрастните хора имат изразена депресия или преддепресивно състояние.

Сега, когато знаете основните причини за нарушения на съня при възрастните хора, е време да се запознаете с начините за тяхното разрешаване. Вземете предвид тези препоръки и се опитайте да ги обясните на близките си.

Хигиена на съня при възрастни хора

Ограничете дрямка следобед до 30 минути. Стойте прави повече, направете гимнастика и прости упражнения. Прекарайте много време навън. Опитайте се да не използвате слънчеви очила, особено след обяд. Вместо очила носете шапка с широка перидерия или бейзболна шапка с дълъг козирка.

Избягвайте кафе, зелен чай, тютюн и алкохол след вечеря.

Опитайте се да не прекарвате много време в леглото. Станете веднага след събуждане. Опитайте се да привикнете тялото към режима на деня, който няма да пречи на другите членове на семейството. Лягате си и ставайте сутрин по едно и също време.

Не яжте и не пийте преди лягане. Оптимално - 2 часа преди лягане. Обърнете се към Вашия лекар, за да помогнете за облекчаване на заболяванията, които причиняват нарушения на съня, както и за промяна на лекарства, които причиняват безсъние, пише zdrave.to.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Парламентарни избори октомври 2024 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Избор на български еврокомисар
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
Катастрофи в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията