ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Какво да правите, ако колата ви заседне в снега?
©
На път е виелица. Запасили сте се със свещи, горещо какао и батерии. Но какво ще стане, ако трябва да напуснете къщата? Знаете ли как да извадите колата си от снега, ако закъсате?

От техниките на шофиране до използването на реквизити, ето начини да накарате колата си да се движи отново, плюс някои съвети как да се подготвите за снежна буря.

Преди да завали сняг

Има две ключови неща, които трябва да направите ПРЕДИ да настъпи бурята, за да сте сигурни, че можете да върнете автомобила си на пътя след голям сняг. Те могат да направят разликата между това да изглеждате като гений и да имате огромни проблеми.

Имайте правилните гуми в правилното състояние.

Ако живеете някъде, където бурите могат да донесат един-два фута сняг наведнъж, определено трябва да използвате гуми за сняг , а не всесезонни. ( Разберете как да изберете гуми за сняг .) Преди да започне да вали сняг, проверете налягането на въздуха и се уверете, че протекторът на гумата е в добро състояние.

Дръжте гребло за сняг в автомобила си.

Това не само ще бъде полезно за вас, но може да бъдете и герой за онези, които са хванати неподготвени. (Говорейки за готовност, ето контролен списък на комплект за зимна безопасност с други елементи, които да държите в колата си, така че да сте готови за почти всякакви зимни пътни условия.)

Преди да включите автомобила си

Изключете тракшън контрола.

И двете задвижващи колела ще трябва да имат сцепление, за да можете да се разкачите, пише lesschwab.com. Това са предните гуми на автомобилите с предно задвижване и задните гуми на автомобилите със задвижване на задните колела, AWD и 4WD. Изключете системата за контрол на сцеплението на автомобила (обикновено с бутон някъде на таблото или конзолата).

Разчистете пътя около гумите.

Започвайки от задвижващите гуми, изкопайте снега отпред, отдолу и отзад. Разчистете достатъчно дълга пътека, за да могат колелата да се движат напред и назад на няколко фута, ако приемем, че имате толкова много място от двата края на колата. Отстранете снега около гумите, който е по-висок от просвета на автомобила. Изкопайте снега изпод предната част на колата си. Ако сте високо центрирани, със сняг или лед под превозното средство, блокиращи изхода ви, няма да отидете никъде.

Ако не разполагате с лопата под ръка, опитайте да използвате отвертка, стъргало за лед или друг инструмент, за да разбиете поне леда, образуван под гумите. По-грубата повърхност осигурява повече сцепление.

Също така изкопайте ауспуха, преди да запалите двигателя. Хората са загубили живота си от въглероден окис, натрупан в автомобила, когато не са знаели, че изпускателната тръба е блокирана.

1. Техниката напред-назад



Запалете автомобила си, свалете прозореца и свалете шапката или наушниците си, за да можете да чувате ясно. Дори по-добре, подайте главата си през прозореца, за да наблюдавате предната си гума. Ще получите най-доброто сцепление, като изправите колелото, така че направете това толкова, колкото ви позволява ситуацията на паркиране.

Поставете автомобила си на най-ниска предавка. Ако имате SUV или пикап със задвижване на четирите колела, включете ниската предавка. Придвижете се малко напред.

Сега бавно се върнете назад. Не набирайте обороти на двигателя. Спрете, след това го поставете напред и подайте малко газ. Това може да уплътни рохкав сняг и може би да ви даде достатъчно сцепление, за да излезете.

Слушай внимателно. Ако чуете въртене на гума, незабавно свалете крака си от газта.

2. Техниката на спиране



Ако автомобилът ви изобщо не се е движил или гумата се върти, опитайте да спрете, докато в същото време давате малко газ. Това трябва да намали въртенето и да прехвърли малко мощност към това колело.

Ако имате предно предаване и няма бордюри или други коли, които да блокират пътя ви, опитайте да завъртите леко колелата в другата посока и вижте дали това ще ви осигури повече сцепление.

Не опитвайте този метод на спиране за повече от няколко секунди. Може да прегрее вашите спирачки, което може да компрометира спирането, докато не се охладят.

3. Потърсете помощ от хора



Понякога натискането от няколко добри самаряни ще свърши работа. Бъдете 100 процента сигурни, че използвате само предавката, която предпазва тласкачите от опасност (предна предавка само ако те бутат вашето превозно средство отзад). Помолете вашите помощници да натискат на три, докато леко подавате газ.

4. Използвайте вериги за сняг

Ако все още сте блокирани и имате вериги за сняг, време е да ги поставите . Това почти винаги върши работа.

5. Техниката на люлеене

Ако нямате вериги и автомобилът ви се движи малко напред, но след това спира, опитайте да се "клатите“ напред-назад между предни и задни предавки. Дайте малко газ точно когато автомобилът започне да се люлее напред от заден ход. Това може да ви даде достатъчно импулс, за да изгоните. Но имайте предвид, че този вид бързо превключване може да претовари вашата трансмисия. Опитайте го само няколко пъти или може да получите скъпи щети. Ще бъде много по-евтино просто да повикате камион за теглене.

6. Добавете сцепление с пясък, котешка тоалетна или картон

Ако все още се въртите, можете да поставите нещо на земята, за да добавите сцепление, което няма да повреди гумите ви. Опитайте да поръсите пясък или котешка тоалетна пред задвижващите гуми (и зад тях, ако планирате да излезете на заден ход).

Никога не използвайте антифриз. Антифризът е токсичен за деца, домашни любимци и диви животни и може да намери своя път през дъждовните канали до водни пътища, където може да отрови морски животни. Освен това в някои щати е незаконно да се излива антифриз върху земята. Използването на сол като размразител също е лоша идея за околната среда - и за вашия автомобил. Той е корозивен за метала (като ходовата част на вашата кола) и така или иначе става по-малко ефективен под 25 градуса по Фаренхайт.

Друг начин да получите сцепление е да поставите картон, шперплат, две на четири или дори подови стелки на автомобила си пред гумите за задвижване (или зад тях, ако тръгвате на заден ход). Ако сте по средата на нищото, можете да използвате плевели или клони отстрани на пътя. Но внимание: Разчистете района и карайте много леко, когато ускорявате. Понякога колелата могат да накарат всичко, което поставите за сцепление, да изстреля. И имайте предвид, че постелките ви могат да се съсипят. Отново, вероятно е по-малко от джоба ви да вземете камион за теглене.

7. Изпуснете малко въздух от гумите си

Крайният вариант е да изпуснете малко въздух от гумите си, колкото да изглеждат видимо по-ниски. Направете това само ако имате начин бързо да ги напълните някъде наблизо. Шофирането с недостатъчно напомпани гуми поставя повече гума в контакт със земята и ще ви осигури по-добро сцепление на кратко разстояние. Но шофирането по този начин не е безопасно и може да повреди гумите ви, ако пътят до бензиностанцията е дълъг.

Бъдете подготвени, когато колата ви се освободи

Ако сте на предна скорост, не спирайте веднага, а карайте някъде, където можете да видите, че има по-малко сняг и можете спокойно да спрете. Ако сте на заден ход, продължете да давате назад няколко ярда, след което махнете крака си от газта. Снегът ще ви спре. След това го поставете на ниска предавка и леко ускорете напред в коловозите, които сте направили, достатъчно бързо, за да пробиете там, където сте били блокирани.

След като се отлепите от снега

Включете отново системата за контрол на сцеплението, ако сте я изключили. Ако сте включили 4WD с нисък обхват, изключете го. Уверете се, че вашият радиатор има въздушен поток. Снегът, натрупан в предната част на решетката, може да причини прегряване на двигателя.

Отидете незабавно до най-близкия сервиз и напълнете гумите си, ако изпуснете въздух.

Ако забележите вибрации във волана си, проверете за натрупан сняг в колелата. Спрете някъде на безопасно място и избийте снега или леда със стъргало за лед или лопата.

Искате пълен списък с ресурси за безопасно шофиране през зимата? Ето нашето ръководство за безопасно шофиране през зимата, от подготовката на автомобила до шофирането при лоши условия.

Важна забележка: Информацията, предоставена по-горе, е от различни източници, считани за разумно надеждни. Работата на вашето превозно средство или ремонтът или подмяната на оборудването на вашето превозно средство може да се различават от тези за типично превозно средство. Моля, направете справка с ръководството на собственика за конкретни предупреждения, бележки и други съвети, свързани с горното.


Още по темата: общо новини по темата: 236
29.11.2024 »
29.11.2024 »
29.11.2024 »
29.11.2024 »
29.11.2024 »
29.11.2024 »
предишна страница [ 1/40 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Малолетни нападнаха служител в България мол
Скандално от Северна Македония: Българският език не съществува, ние ги
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Столичен общински съвет 2024-2028г.
Предаване "Цветовете на Пловдив"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията