ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Има връзка между вашето сърце и когнитивното здраве
©
Връзките между сърцето и когнитивното здраве са все по-документирани и ново проучване на Американската сърдечна асоциация (AHA), публикувано в Stroke, предоставя нови доказателства. Той подчертава три сърдечно-съдови заболявания, които значително увеличават риска от когнитивен спад: сърдечна недостатъчност, предсърдно мъждене и коронарна артериална болест.

Сърдечната недостатъчност, характеризираща се с неспособност на сърцето да изпомпва ефективно кръвта, засяга почти 50% от пациентите когнитивно. Този спад засяга ключови функции като памет, език и планиране. Учените обясняват, че намаленият приток на кръв към мозъка, съчетан с хронично възпаление, е основната причина за тези когнитивни проблеми.

Що се отнася до предсърдното мъждене, неравномерността на сърдечния ритъм е свързана с 39% повишен риск от развитие на когнитивно увреждане. Тази връзка се дължи основно на често срещаните рискови фактори между предсърдното мъждене и деменцията, като хипертония и диабет. Освен това намаленият кръвен поток към мозъка поради предсърдно мъждене пряко засяга когнитивните способности.

И накрая, коронарната артериална болест се характеризира с натрупване на плаки в артериите, ограничаващи кръвоснабдяването на сърцето и мозъка. Според проучването хората с това състояние имат 27% по-висок риск от развитие на деменция. До 50% от хората, претърпели инфаркт, изпитват значителен мозъчен спад, особено в изпълнителните функции и паметта.

Тези открития подчертават значението на ранната профилактика на сърдечно-съдовите заболявания, което включва поддържане на здравословен начин на живот. AHA специално препоръчва балансирана диета, редовни физически упражнения и управление на рискови фактори като хипертония и диабет.

Как сърдечните заболявания влияят на мозъка?

Сърдечно-съдови заболявания като сърдечна недостатъчност и предсърдно мъждене намаляват доставката на кислородна кръв към мозъка. Този намален приток на кръв влияе пряко върху областите на мозъка, отговорни за паметта, езика и планирането.

Освен това тези състояния насърчават хронично възпаление, което допринася за увреждане на мозъчните клетки. Натрупването на калций в артериите също е свързано с повишен риск от деменция.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията