ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
"Хранителният шум" или онова гласче в главата ни, което говори само за хапване
Автор: Екип Sofia24.bg 16:24 / 28.03.2025Коментари (0)368
©
Какво искам да ям? Какво още мога да изям? Току що се нараних, но какво ли още мога да намеря в хладилника? Нормални въпроси, които мнозина от нас са си задавали или си задават всеки ден.

Но всъщност появата им в мозъка ни се нарича "хранителен шум". Просто казано – това е постояната мисъл или вътрешното "бърборене" за храна. По темата все повече се говори – от потребители на TikTok, които споделят опита си онлайн, до известни лица, сред които Опра Уинфри, които признават за проблем.

Помощ за заглушаването му може да има от лекарствата за отслабване, които играят основна роля в извеждането на разговора за шума от храната от преден план.

Джордан Антъни, регистриран диетолог каза пред CBS, че лекарство може да "намали апетита, да забави храносмилането и да заглуши натрапчивите мисли, премахвайки постоянното бърборене в главата ви дали трябва или не трябва да ядете нещо или още нещо“.

Какво е "хранителен шум"

Казано по най-достъпен начин – хранителният шум е постоянно мислене на тема храна. За съжаление той може да допринесе за преяждане или ядене на неподходящи храни за вашето тяло, казва Антъни. Тя обяснява, че има няколко посоки, в които се развива шумът, включително:

– Мислите кога, какво или колко да ядете.

– Не присъствате в текущото си хранене, а вече мислите какво ще ядете напред през деня.

– Обсебен сте от калориите и размера на порциите.

– Чувство за вина след ядене на нещо.

– Сравняване на "добри" срещу "лоши" храни.

Не бъркайте "хранителния шум" с нормалните сигнали за глад, предупреждава д-р Натали Джентиле. 

На кого влияе "хранителният шум"

Всеки може да изпита т.нар. шум от храна, но той може да повлияе по-интензивно на определени групи, разяснява още Джордан Антъни.

"Хранителният шум има особено негативно въздействие върху хората, които се борят с теглото си, хората в стресова среда, тийнейджърите и дори спортистите. И което е опасно – тези с хранителни разстройства, като преяждане или емоционално преяждане, често могат да бъдат най-податливи“, обяснява специалистката.

Също така шумът от храна се наблюдава в широк спектър на интензитет. Джеф Алфонси, основател на платформа за хранене, пояснява, "колкото по-голям е "хранителният шум", толкова по-трудно е за някой да може да направи промяна“.

Откъде се появява "хранителният шум"

Съществуват както генетични, така и обществени фактори, които допринасят за шума от храната, според Джеф Алфонси.

"Когато погледнем назад към нашата еволюция, наличието на висока степен на "хранителен шум" вероятно е било наистина ценно за оцеляването ни“, казва специалистът.

Експертът посочва множество компоненти, както в реалния живот, така и онлайн, които могат да усилят шума от храната. Като например очевидни, открояващи се маркетингови реклами на храна, откровени телевизионни и онлайн "атаки" на хранителни продукти и др.

Как да заглушите "хранителния шум"

Според експерти има много начини да се успокои шумът от храната. 

Хапчета за отслабване могат да бъдат ефективни за пациенти, които се борят с "хранителния шум", смята Алфонси. "Наистина ми харесва, че имаме лекарства, които могат да помогнат на хората в тази област, защото това е важно. Но винаги трябва да индивидуализирате тези лечения.“

Диетологът казва, че първо ще помоли пациентите да проследяват и записват "хранителния шум", който изпитват.

"Отделете малко време и просто кажете: "Какво чувствам, когато наистина стане силно или трудно?“, казва той, като добавя, че иска да научи пациентите си да разбират своите тригери или модели, когато настъпи това състояние. Например, вечерите могат да бъдат времето, в което шумът от храна се увеличава… Или обратно, засилването се наблюдава сутрин.

Друг подход към опит за нарушаване потока на "хранителния шум" е физическа активност или медитация, която да разсее мозъка ни.

"С течение на времето започвате лесно да разбирате какво увеличава шума за храна. Когато усетите първите признаци, може да се опитате да "заглушите" шума, извършвайки физическа дейност, тренирате, медитирате или просто излезете навън за разходка", съветва Алфонси.

Храната и хидратацията също са важен фактор. Редовни и балансирани закуски, включващи протеини и фибри, могат да помогнат за намаляване на шума от храната. Т.е. счита се, че ако сте нахранени добре (особено на закуска), е по-малко вероятно да мислите веднага за храна.

Работата с регистриран диетолог е друг начин за справяне с хранителния шум. Те са специалистите, които могат да ви помогнат по време на вашето "пътуване" – независимо дали става въпрос за диета, хранителен режим или създаване на нови здравословни навици.

източник: bTV







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Разследват убийството на две деца във Вакарел
Великден 2025
Двама загинаха на АМ "Тракия"
Лоша инфраструктура в София
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията