ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Дефицитът на магнезий може да увеличи риска от сърдечно-съдови проблеми
Автор: Екип Sofia24.bg 17:03 / 28.12.2024Коментари (0)226
©
Магнезият е минерал, който влияе върху много аспекти на функционирането на човешкото тяло, включително нервната функция, мускулната функция и развитието на костите.

Изследване, публикувано в Nutrients, обсъжда как магнезият влияе върху здравето на сърдечно-съдовата система.

Прегледът предполага, че нестандартните нива на магнезий могат да увеличат риска от сърдечно-съдови заболявания, въз основа на данни от множество проучвания.

Проучването също така отбелязва няколко механизма, които могат да бъдат включени, и твърди, че много хора не консумират достатъчно магнезий в диетата си.

Прием на магнезий: Как влияе върху риска от сърдечно-съдови заболявания?

Патрик Кий, MD, PhD, кардиолог от Vital Heart & Vein, който не участва в изслудването, обясни пред Medical News Today какво представлява магнезиевият дефицит и как лекарите могат да го диагностицират:

"Дефицитът на магнезий може да се прояви в две различни състояния: хипомагнезиемия и хроничен латентен дефицит на магнезий. Хипомагнезиемията е относително лесна за диагностициране, тъй като се характеризира с ниско серумно ниво на магнезий под 1,5 до 1,8 mg/dL. Въпреки това, общият телесен дефицит на магнезий без хипомагнезиемия може да бъде трудно да се открие. Това състояние, известно като хроничен латентен магнезиев дефицит, може да бъде диагностицирано само чрез тест за поносимост към магнезий, който включва прилагане на интравенозна инфузия на магнезий. За съжаление, този тест е трудоемък и не е широко достъпен.

Проучването отбелязва също така, че хората с хроничен латентен дефицит на магнезий са намалили магнезия като цяло. Въпреки това общият им серумен магнезий все още е с нормални нива.

За известно време разбирането беше, че дефицитът на магнезий не е сериозен проблем и че ако е такъв, той е главно за хора със заболявания, които оказват влияние върху способността на тялото им да абсорбира или отделя магнезий.

Изследванията в края на 1990-те и началото на 2000-те години започнаха да подкрепят идеята, че диетичният магнезий води до липса на достатъчно магнезий в тялото. Резултатите също предполагат, че този дефицит може да повлияе на сърдечно-съдовата функция.

След това прегледът отбелязва, че след 2006 г. много епидемиологични проучвания, рандомизирани контролирани проучвания и мета-анализи показват връзка между магнезия и състояния като високо кръвно налягане, сърдечна недостатъчност и сърдечна смъртност.

По-нови данни се добавиха към тези открития. Много проучвания от 2018 г. и след това установиха, че магнезиевият статус е обратно пропорционален на високото кръвно налягане, инсулт, коронарна и исхемична болест на сърцето, предсърдно мъждене, сърдечна недостатъчност и сърдечна заболеваемост и смъртност.

След това проучването разгледа как магнезиевият дефицит може да допринесе за сърдечно-съдови проблеми. Може да има множество включени механизми.

Например дефицитът на магнезий може да допринесе за възпалителен стрес и оксидативен стрес. Авторът определя оксидативния стрес като "дисбаланс между оксиданти (реактивни кислородни и азотни видове) и антиоксиданти“.

Някои данни също подкрепят идеята, че магнезиевият дефицит може да допринесе за анормални нива на липидите и проблеми с липидния метаболизъм.

Например, авторът отбелязва, че някои данни от проучвания при хора подкрепят, че хроничният латентен дефицит на магнезий може да доведе до промени в липидите. Прегледът предполага, че магнезиевият дефицит може също да допринесе за ендотелна дисфункция и промени в електролитния метаболизъм.

От колко магнезий се нуждаете?

След обсъждане на връзката между магнезий и сърдечно-съдови заболявания, проучването продължава с обсъждането на приема на магнезий. Авторът отбелязва, че е било предизвикателство да се определи колко магнезий трябва да консумират хората.

Редица фактори могат да повлияят на това колко магнезий се нуждае някой. Например, някои данни подкрепят идеята, че хората, които тежат повече, може да трябва да консумират повече магнезий.

Освен това в прегледа се отбелязва, че проучванията показват, че много хора не консумират достатъчно магнезий.

Колко трябва да се тревожите за приема на магнезий?

Въпреки количеството изследвания, обсъдени в този доклад, той също има ограничения.

Важно е да се отбележи, че всички цитирани проучвания имат своите ограничения, въпреки че показват насоката. Например, редица от обсъжданите проучвания са фокусирани върху жени след менопауза, така че резултатите може да не са приложими за други групи.

Ще трябва да се вземат предвид нови изследвания, когато станат налични и могат да потвърдят или опровергаят доказателствата, цитирани в този преглед. Като цяло може да са необходими повече изследвания, особено за потвърждаване на потенциалните ползи от добавките с магнезий.

Кардиологът Ченг-Хан Чен съобщи: "Проучванията, изследващи употребата на добавки с магнезий, все още не са открили постоянна полза за здравето на сърцето. Ако в крайна сметка се потвърди, че дефицитът на магнезий в храната е рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, тогава добавянето на магнезий може да представлява потенциален път за подобряване на сърдечно-съдовите резултати. Ще бъдат необходими проспективни рандомизирани контролирани проучвания, за да се оцени всяка потенциална терапевтична полза от добавките с магнезий.

По същия начин той твърди, че "ефикасността на добавките с магнезий за намаляване на тежки клинични резултати като сърдечен удар, инсулт и заболяване на периферните артерии остава несигурна, особено при индивиди, податливи на магнезиев дефицит, както беше споменато по-рано.“

"Относително ниската цена и генеричният характер на добавките с магнезий може да не предоставят достатъчна мотивация за обширни клинични изпитания, за да се потвърди неговият потенциал за намаляване на сърдечносъдовите резултати. Въпреки това пероралната добавка с магнезий изглежда безопасна и хората имат свободата да решат дали да я включат в своя режим," добави той.

Въпреки това е важно да се отбележи, че прегледът отбелязва някои от потенциалните ползи от добавките с магнезий. Например, един общ мета-анализ на рандомизирани контролирани проучвания, цитиран в прегледа, предполага, че добавките с магнезий помагат за намаляване на кръвното налягане.

Как можете да увеличите приема на магнезий?

Като цяло, този доклад показва значението на редовната консумация на магнезий и неговото значение за риска от сърдечно-съдови проблеми.

Хората могат да се справят с хранителния прием на магнезий с подходящо професионално ръководство, за да се гарантира, че получават достатъчно магнезий.

Магнезият има и други предимства, които го правят основен компонент на диетата. Диетологът Карън Берг посъветва MNT:

"Важно е за цялостното здраве да имате достатъчно магнезий в диетата си. Вашето тяло използва този минерал за много различни функции, включително контрол на кръвното налягане, както и мускулни контракции. Много храни, които вероятно вече ядете, са с високо съдържание на магнезий. Най-добрите източници на магнезий са тъмните листни зеленчуци като спанак, както и ядките и семената. Бадеми, кашу, тиквени семки или семена от чиа са чудесни варианти. Черният боб също е добър източник на този минерал.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Земетресения в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията