ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Д-р Йорданка Господинова: Поддържайте имунитета с балансирано хранене, добра хидратация, качествен сън и физическа активност
Автор: Екип Sofia24.bg 10:55 / 14.11.2023Коментари (0)449
© Фокус
Д-р Йорданка Господинова е лекар, нутриционист и треньор по здравословно хранене. Става много популярна с програмата за умно отслабване Smart Diet, създадена преди три години. Освен изтъкнат лекар с дългогодишна практика, опитен мениджър в областта на здравеопазването, магистър по социална психология и носител на множество награди за литература, тя е дама с много превъплъщения, но най-новото е може би най-интересно от всички. Изправена пред собственото си притеснително медицинско изследване, тя взема съдбовно решение, което променя завинаги тялото и живота ѝ. Вместо да се изплаши от високия си холестерол, високото кръвно налягане и застрашително нарастващото тегло, тя поема нещата в свои ръце и разработва уникален хранителен режим, чрез който не просто сваля изумителните 29 килограма, но и връща всичките си медицински показатели обратно в нормата. Днес режимът Smart Diet е успешен и набиращ все по-голяма популярност, а д-р Господинова е сред първите хранителни коучове в България. 

"Затлъстяването е сериозно предизвикателство за обществото и медицинските науки. За да намалите стреса през есента приемайте по-често, но в умерени количества, банани, орехи, шоколад с високо съдържание на какао, зелен чай. Включете повече гъби, тиквички, кестени, ябълки и круши в менюто си. Също така храни, богати на фибри и въглехидрати, като киноа, овес, пълнозърнест хляб, царевица.Добре е да си осигуряваме и здравословни мазнини, като авокадо и маслини. Пийте достатъчно вода, дори и през по-студените месеци. Доброто хидратиране е важно за правилния обмен на веществата  и  за добрия имунитет. Важно е да отделяме  внимание на съня, който трябва да е поне от 7 до 9 часа на нощ", съветва д-р Йорданка Господинова в спрециално интервю за "Фокус".

 

Д-р Господинова, наскоро се отбеляза Световния ден за борба срещу затлъстяването. Какво все още не знаем за затлъстяването? 

Все още не знаем какво точно е влиянието на генетиката в развитието на затлъстяването. Продължават и изследванията в разработването на по-ефективни методи за превенция и борба с него. Все още  се изучават и социалните, и икономическите аспекти на проблема. Затлъстяването и последиците от него остават сериозно предизвикателство за обществото и медицинските науки. Работата по превенцията и образователните инициативи, свързани с темата  са от съществено значение за борбата с този  проблем. 

Вече сме в разгара на есента, на прага на зимния сезон. Как правилно да се храним, за да предотвратим излишните килограми, и едновременно да подсилим имунната система?

През есента, правилното хранене може да бъде ключово за поддържане на здравословно тегло и укрепване на имунната система. Важно е да консумираме много сезонни плодове и зеленчуци, тъй като те предоставят   витамини, минерали и антиоксиданти, които подкрепят имунната система. През есента трябва да включваме повече гъби, тиквички, кестени, ябълки и круши в менюто си. Също така храни, богати на фибри и въглехидрати, като киноа, овес, пълнозърнест хляб, царевица. Те ни осигуряват енергия и помагат за поддържане на стабилно ниво на кръвната захар. Трябва да консумираме и достатъчно протеини, като яйца, риба, пуешко, патешко месо. Също така и леща, нахут, които са добри източници на растителни белтъчини. Добре е да си осигуряваме и здравословни мазнини, като авокадо и маслини. Пийте достатъчно вода, дори и през по-студените месеци. Доброто хидратиране е важно за правилния обмен на веществата  и  за добрия имунитет.

Както стана въпрос за имунната система – вярно ли е твърдението, че през есента имунитета отслабва и от стрес при смяна на сезона? Как да избегнем стреса?

През есента някои хора могат да се чувстват по-уязвими поради променящите се климатични условия, които я съпътстват. Това може да се дължи на различни фактори като нарастваща честота на респираторни инфекции, по-малко слънце и светлина. Затова е добре да имаме стремеж да поддържаме разнообразна и богата на сезонни плодове и зеленчуци диета, които да ни набавят важните витамини, минерали и антиоксиданти, подобряващи имунитета ни. Важно е да отделяме внимание на съня, който трябва да е поне от 7 до 9 часа на нощ. Практики като медитация, релаксация, йога и други, могат да ни помогнат ефективно да управляваме стреса. Избягването на контакт с хора, носители на инфекции, редовното миене на ръцете, добрата хидратация - са здравословни навици, които намалят влиянието на стреса и подпомагат поддържането на добър имунитет през есенно-зимния период.

Бих формулирала въпроса и по друг начин – какво трябва да ядем и пием за да намалим стреса, но без да качваме килограми? 

За да намалите стреса и в същото време да поддържате здравословното си тегло, трябва да избягвате прекомерната консумация на храни, богати на захари и наситени мазнини. Поддържането на стабилно ниво на кръвната захар, може да се постигне чрез избягване на висококалорични храни и контрол на порциите.  През есента приемайте  по-често, но в умерени количества, банани, орехи, шоколад с високо съдържание на какао, зелен чай. 

Да поговорим за количествата. Какви количества храна е нормално да се консумира през есента? 

Количествата храна, които се смятат за нормални през есента или всяко през всяко друго време на годината, са индивидуално предопределени и зависят от различни фактори, като възраст, пол, физическа активност, метаболизъм и личните  цели на всеки човек. Важно е да се вслушваме в тялото си, да регулираме количествата храна, които приемаме, да се храним сезонно, да приемаме достатъчно фибри, протеини, здравословни въглехидрати, витамини

С какви храни  да набавяме витамините, които са дефицит в организма през този сезон? 

През есента много важни за  поддържането на добър имунитет са витамините С, Д, А, Е, К, Б12. Поради тази причина е важно да приемаме много цитрусови плодове, червени чушки, гъби, яйца, моркови, спанак, броколи, ядки и семена, зехтин, леща, нахут, месо, риба, млечни продукти, чайове. 

Вашето мнение за супите. Трябва ли да консумираме супи редовно и защо? 

Консумацията на супи може да бъде полезна за здравето и добрата хранителна рутина по няколко причини: Супите обикновено са нискокалорични, особено ако се приготвят с малко мазнини и  включват разнообразни зеленчуци. Това ги прави подходящи за хора, които следят теглото си или искат да поддържат здравословни стойности на индекса си на телесна маса. Чрез супите си набавяме минерали, витамини, фибри и антиоксиданти, които са много  важни за здравето на организма. Те ни помагат и да поддържаме добра влажност на организма. Те са лесни за приготвяне, бързи и удобни като хранителна опция за съвременния ангажиран човек. Важно е, обаче да бъдем внимателни при подготовката им и да избягваме супите с високо съдържание на натрий и мазнини. Чудесно е, ако ги приготвяме сами, защото имаме възможност да контролираме количеството сол, мазнини и вида на продуктите в тях. Супите са обикновено лесни за приготвяне и могат да бъдат подготвени с различни  полезни сезонни продукти.

Вашето становище за туршиите – да ги правим или не? Да ги ядем или не?


Туршиите се приготвят от зеленчуци като краставици, моркови и целина и др, които са богати на витамини, минерали и фибри. Те съдържат също и много антиоксиданти, които могат да бъдат полезни за здравето, но високото съдържание на натрий в тях,  може да доведе до повишаване на кръвното налягане и  проблеми със сърцето, затова е добре приемът да е контролиран.

Вашето мнение за компотите през есента и зимата – да ги правим или не? Да ги ядем или не?

Компотите се приготвят често със сезонни плодове и зеленчуци, което може да добави разнообразие към храненето, но е добре да са подсладени  с природни захари и без добавени консерванти. Качеството на компотите може да зависи от качеството на съставките, използвани в процеса на приготвяне.  

Как гледате на храните съдържащи въглехидрати? Твърдят, че са полезни и необходими за хора работещи умствен труд, мозъкът ги изисквал. Това така ли е? 

Въглехидратите са важна част от храненето и са един от основните макронутриенти, които тялото използва за енергия. Въглехидратите са особено полезни за хора, извършващи умствен труд, тъй като мозъкът и нервната система използват глюкоза, която се образува при разграждането на въглехидратите, като предпочитан източник на енергия. Въглехидратите предоставят енергия на организма и могат да помогнат да се поддържа бодростта, особено при физическа активност и умствен труд. Те осигуряват глюкоза за мозъка и трябва да бъдат част от  дневното ни меню, но е важно да се набавят от полезни източници, като храните с нисък гликемичен индекс, които  се разграждат по-бавно и предоставят по-стабилна енергия. 

Как де се предпазим от идващия грип и новия ковид? Възможно ли е да го сторим с храни? 

Важно е да се стремим да поддържаме добър имунитет чрез балансирано хранене, добра хидратация на тялото, качествен сън и подходяща физическа активност. Не забравяйте в есенно-зимния период да осигурявате добра вентилация на свеж въздух в закрити помещения, особено ако сте с други хора. Няма конкретна храна или добавка, която може да гарантира предпазване от Грип и Ковид, но поддържането на здравословни хранителни навици може да бъде част от цялостния подход за подкрепа на имунната система и опазване на здравето.  

И в края на нашето интервю – Вашите три съвета за читателите през есенния сезон. 

През есента вирусите, често се разпространяват по-лесно. За да подкрепите имунната си система, включете в диетата си храни, богати на витамини и минерали, като плодове, зеленчуци,  месо и риба. Осигурете си достатъчно сън, физическа активност и редовна почивка. Спазвайте противоепидемичните мерките за предпазване от инфекции. Наслаждавайте се на сезонните храни, приготвяйте здравословни и разнообразни ястия, защото есента е богата на полезни плодове и зеленчуци, които ще набавят на организма Ви важните за него хранителни вещества, а това ще Ви помогне да поддържате добро здраве. 

Интервю на Оля АЛ-АХМЕД







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
Катастрофи в София
Трима българи са задържани за шпионаж в полза на Русия във Великобрита
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията