ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Чувствате се уморени през деня? Може да е признак на ранна деменция
Автор: Екип Sofia24.bg 17:31 / 12.11.2024Коментари (0)275
©
Справяте ли се с летаргия през деня и липса на воля през сутрешните часове? Въпреки че всички ние може да се чувстваме апатични в някои дни, честата умора през деня може да е нещо повече от изтощение. Ново проучване, публикувано в списание Neurology, установи връзка между дневната сънливост и ранните признаци на деменция, наречена синдром на моторен когнитивен риск (MCR). Този синдром се определя от бавна походка и проблеми с паметта при възрастни хора без пълна деменция или тежко увреждане на подвижността.

Изследователите са установили, че 35,5% от възрастните хора с прекомерна дневна сънливост и лоша мотивация са били диагностицирани с MCR, за разлика от 6,7% от тези без такива симптоми. Това показва, че лошият сън е пряко свързан с когнитивния спад.

Проучването е проведено върху 445 пациенти на средна възраст 76 години, живеещи в окръг Уестчестър в Ню Йорк. Никой от тях не е имал деменция в началото на проучването и са били проследявани средно три години. Самостоятелната оценка на качеството на съня е установена с помощта на Pittsburgh Sleep Quality Index, който оценява основни параметри като продължителност на съня, нарушения на съня и дисфункция през следващите дни.

Допълнителен анализ на наблюдаваните състояния като възраст, депресия и здравословни разстройства показа, че хората, изпитващи прекомерна дневна сънливост, имат над три пъти повишен риск от развитие на MCR. Дневната дисфункция, която включва прекомерна сънливост и намален ентусиазъм, е единственият параметър на съня, значително свързан с MCR.

Водещият автор на изследването, д-р Victoire Leroy, отбеляза, че сънят е важен за подпомагане на елиминирането на невротоксините от мозъка и че нарушенията на съня корелират с по-високи нива на протеини, свързани с Алцхаймер. Това означава, че фокусирането върху контролирането на проблемите със съня може да бъде от решаващо значение за избягване на неврологични разстройства.

Проучването има и няколко ограничения. Д-р Тара Спайърс-Джоунс, директор на Центъра за откриване на мозъчни науки в Университета на Единбург отбеляза пред CNN: "Измерванията на съня са докладвани от самите тях, а не от учен, и тези самооценки могат да бъдат предубедени от хора с проблеми с паметта." Тя също така спомена, че са необходими бъдещи проучвания върху по-разнообразни популации за по-силни изводи.

В случай, че имате проблеми със съня, препоръчително е да се консултирате с лекар, за да определите първопричината и да направите промени в начина си на живот, ако е необходимо.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Влизането на България в Шенген
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията