ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
10% от българите страдат от този проблем
©
Мигрената не е просто главоболие – тя е сериозно заболяване, което влияе върху качеството на живот и работоспособността на засегнатите. 

Това бе основният акцент на дискусията "Мигрената – актуален проблем на обществото“, която се проведе на 21 януари в столицата. Събитието събра водещи специалисти в областта на неврологията и фармакологията, които споделиха важни данни и съвременни подходи за лечение.

Какво представлява мигрената?

Мигрената е болест, която се характеризира с повтарящи се и тежки кризи. Пациентите често губят работоспособност за два или повече дни при всеки пристъп, което може да доведе до значителни социални и икономически последици, пише svetatnazdraveto.bg.

Мигрената е генетично заболяване, което има сериозно въздействие върху ежедневието на пациентите, поясни акад. проф. д-р Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология и директор на УМБАЛ "Св. Наум“.

Силните пристъпи могат да продължат до 48 часа и да доведат до значителна нетрудоспособност. За разлика от обикновеното главоболие, мигрената е придружена от симптоми като гадене, повръщане и свръхчувствителност към светлина и шум.

"Мигрената и епилепсията са сходни заболявания. За лечение на мигрена преди са използвани лекарства за епилепсия или депресия. Днес има терапии, създадени специално за мигрена, които са ефективни при точна диагноза“, допълни акад. проф. Миланов.

Предизвикателства в диагностиката и лечението

Диагностицирането на мигрена е предизвикателство пред експертите, защото липсват специфични апаратни изследвания и се разчита на внимателното снемане на анамнеза от пациента. 

Лекарите са поставени пред предизвикателството да разграничат мигрената от други форми на главоболие, за да избегнат поставянето на грешна диагноза. Лечението е затруднено от липсата на лекарства, специално разработени за мигрена. Вместо това са използвани медикаменти предназначени за други заболявания, които по случайност са имали ефект при третирането на мигрена.

Днес обаче на разположение са:

Моноклонални антитела – прилагат се веднъж месечно и имат минимални странични ефекти.

Лекарства от групата на гепантите – те се приемат под формата на таблетки и намаляват честотата и интензивността на пристъпите.

Ботулинов токсин – изключително популярен в Европа, той потиска нивата на калцитонин-ген-свързания пептид, който играе ключова роля в развитието на мигрената.

Напредъкът в разработването на нови медикаменти беше представен от проф. чл.-кор. Георги Момеков, специалист в областта на фармакологията. Той подчерта рисковете от самолечение и акцентира върху необходимостта от балансиране на ефективността на терапиите с минимизиране на страничните ефекти.

Рискове при самолечение

Специалистите подчертават, че самолечението с аналгетици крие сериозни рискове. Честата употреба на болкоуспокояващи може да доведе до хронична мигрена, което усложнява нейното лечение. Освен това много пациенти използват медикаменти без рецепта, които често не са подходящи за техния случай.

Самолечението на мигрена крие няколко сериозни рискове, които е важно да се вземат предвид:

Мигрената е сериозен медицински и социален проблем, който изисква повече внимание както от страна на медицинската общност, така и на обществото като цяло. Новите терапевтични подходи и лекарства дават надежда на пациентите, но правилната диагностика и информираност остават ключови фактори за успешно лечение.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Бойни спортове
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Товарен кораб е отвлечен от йеменските бунтовници в Червено море
План за възстановяване и устойчивост на България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията