ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Взеха проби от Черно море заради петролния разлив в Керченския проток
Автор: Петър Дучев 14:58 / 20.12.2024Коментари (2)340
Няма пряка опасност за българските води в Черно море според резултатите от всички наблюдения, които се извършват към момента. Това каза министърът на околната среда и водите Петър Димитров, който днес присъства на взимането на проби от морската вода край Дуранкулак.

"Замърсяването се насочва към източна посока на Керченския залив и на север към Керченски пролив има голяма вероятност за сериозно екологично замърсяване на Азовско море. Въпреки оскъдната информация, с която разполагахме, и невъзможността за наблюдение от сателитите към момента на инцидента, наблюденията сега показват, че няма заплаха за българския бряг“, каза още Петър Димитров. Той припомни, че още при получаването на информацията за катастрофата на танкерите в Керченския проток Министерството на околната среда и водите привлече българската и европейска наука, за да се направи моделиране и наблюдение на вероятното замърсяване на българските води – това е експертизата на университетите, институтите към БАН, Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров“ и Център "Херион“ - Германия.

Министърът увери, че мониторингът, назначен от него във връзка с военните действия в Черноморския регион, продължава и добави: "Мониторингът е постоянен и регулярен, но в момента назначихме и нов във връзка с инцидента в Керченския проток. Ще наблюдаваме това замърсяване и с модели, и по сателитни изображения и ще взимаме регулярно проби“.

Днес експерти на Басейнова дирекция "Черноморски район“ – Варна и Регионална лаборатория – Варна към Изпълнителната агенция по околна среда извършат проверка и пробовземане от морските води с цел проследяване на актуалното състояние след петролния разлив в Керченския проток. В пробовземането участваха още директорът на БДЧР Явор Димитров и капитан I ранг проф. Мирослав Цветков, началник на Научния сектор във Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров“ във Варна.

"След инцидента в Керченския пролив ще извършваме извънреден мониторинг на същите показатели и на същите пунктове, в които мониторираме морските води регулярно. Проследяването към момента не показва превишение на нормите за този сезон“, обясни Явор Димитров. Показателите включват нефтопродукти, тежки метали и пестициди, както и разтворен кислород, PH, соленост, температура на водата. Пробонабиране се прави в района на Дуранкулак – в близост до рибарското пристанище и къмпинг "Космос“, както и в района на Шабла и Калиакра.

Проф. д-р Мирослав Цветков съобщи, че по последни данни от сателита, който облетя района на инцидента снощи, се наблюдава нефтен разлив върху морската повърхност, но теченията така го движат, че няма никаква опасност за България. "Разливът не се насочва към нашата изключителна икономическа зона и най-вероятно ще си остане там или докато потъне, или докато не вземат мерки да го ограничат и съберат. Още първите модели на програмата "Коперник“ показаха, че нефтеният разлив ще се насочи в благоприятна за нас посока“, подчерта проф. Цветков.


Още по темата: общо новини по темата: 272
20.12.2024 »
19.12.2024 »
19.12.2024 »
19.12.2024 »
19.12.2024 »
19.12.2024 »
предишна страница [ 1/46 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Тези морги - Волгоневт ги правихме в ККЗ-то 60-70 те години. Това са корита за използване само в реки и езера! Нисък надводен борд,плоскодънни и стари. Тъпите руснаци ги пускат в морето. Това са резултатите от идиотщините им. И няма от кой и от кого да им потърси отговорност!
на 20.12.2024 г.
0
 
 
Жалко за формулировката “Разливът ще се насочи в благоприятна за нас посока” при положение, че се застрашава екоравновесието на цялото Черно море, т. е. “ След нас и потоп””. Първо, остарели и ръждясали кораби нямат място в морето при буря, друг е въпросът, че изобщо са в нарушение както на морското право, така и на всякакво международно законодателство. Това е най-голямата екологична катастрофа в Черно море, т. е. и сезонът на лято 2025 е обречен на пълен провал и загуби за българския туризъм. Крайно време е да се потърси сметка на виновниците.
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
План за възстановяване и устойчивост на България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да (581) 53%
Не (400) 37%
Не мога да преценя (110) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията