ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Строителен предприемач: Голяма част от сделките с имоти в България се изповядват на цени под пазарните, за да се намали дължимото ДДС
Автор: Екип Sofia24.bg 21:18 / 18.12.2024Коментари (1)652
©
Правителство одобри и внесе в Народното събрание промени в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), които се отнасят за облагането с ДДС на продажбите на имоти тип "ново строителство“. Предложенията ще засегнат гражданите, а не бизнеса. Когато продавам апартамент ново строителство като фирма, винаги увеличавам цената с 20% ДДС, вземам данъка от клиента и го внасям в държавата. С промените държавата иска да обложи с ДДС и сделките с имоти - апартаменти и строителни терени, когато продавачи са граждани (физически лица). Текстовете обаче са достатъчно неясни и объркани, като може да предизвикат дълги дела и процедури. Това каза Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), в предаването "Бизнес старт“ на Bloomberg TV.

С новите текстове вие като гражданин, ако сте наследил апартамент от родителите си и искате да го продадете, ще реализирате сделка за 120 единици, но реално ще вземете 100 единици. Сега (преди промените) при вас ще останат 120 единици, обясни Шопов.

"Тази промяна за мен е изключително полезна и изгодна за бизнеса, но с това се дистанцирам като председател на асоциацията. В същото време като гражданин съм против това изменение, защото то ще натовари гражданите, най-слабото звено. В момента аз, като строителен предприемач, се конкурирам на пазара с вас като продавач (физическо лице) на наследен апартамент. Ако аз продам моя апартамент "ново строителство“ за 120 единици, сега ще взема 100 единици (20% ДДС ще отиде в държавата), а вие ще вземете 120 единици. С промените в закона вие също ще вземете 100 единици. За да вземете 120 единици, трябва да продадете имота за близо 150 единици. В крайна сметка моят продукт става по-изгоден, строителните предприемачи стават по-конкурентни спрямо физическите лица, които продават имотите си.“

С внесените в Народното събрание промени в ЗДДС се създава задължение при регистрация на облагаеми доставки, свързани със земя и сгради. На задължителна регистрация ще подлежи всяко данъчно задължено лице, което извършва облагаеми доставки на: нови сгради или на части от тях, на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях. За тези лица възниква задължение за подаване на заявление за регистрация в съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за първата облагаема доставка става изискуем.

Съгласно допълнителните разпоредби на ЗДДС нови са сградите:

а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност "груб строеж", или

б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца, считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация по реда на Закона за устройство на територията.

Според Георги Шопов големият проблем тук е принципен. Ясно е, че една държава не може да функционира без данъци. Има лява теза, свързана със събирането на много данъци от гражданите и бизнеса. Другата (дясна) теза е гражданите и бизнесът да бъдат облекчени откъм данъци, за да могат да се развиват – гражданите да потребяват повече, а бизнесът да инвестира повече, коментира гостът.

"Истината е по средата. По-важният въпрос е от кого се взимат тези пари и какво ще прави с тях държавата. Ако тя развива инвестиционна политика, създава работни места и инфраструктура, това е положително. Но ние виждаме, че средствата за капиталови разходи в бюджета се използват за запушване на дупки и правене на ПР политика.“

Георги Шопов коментира твърденията, че строителни предприемачи заобикалят начисляването на ДДС при продажбите на ново строителство, използвайки вратички в закона. Например – преди време съществуваше практика, при която предприемачът регистрираше отделна фирма за проекта, продаваше всички жилища в един ден и така избягваше регистрацията по ДДС и облагането на продажбата с данъка.

Имаше такива опити на предприемачи - да направят всички сделки в рамките на един месец. И когато оборотът ти е под прага за регистрация по ДДС (в момента 100 000 лв.), това да се водят необлагаеми сделки и купувачите да не плащат ДДС върху тях. Но данъчната и съдебната практика показват, че ДДС за новото строителство се начислява, плаща и внася в хазната, обясни гостът.

Шопов обаче призна, че голяма част от сделките с имоти в България по ред причини се изповядват на цени под пазарните (на данъчни оценки или малко над данъчните) и така се намалява дължимият ДДС.

"От това бюджетът губи, но има нещо много по-важно, което държавата трябва да направи – да ограничи броя на апартаментите, които може да се закупят от инвестиционни фондове и големи корпорации с банков капитал. Тяхното поведение вдига цените на имотите, прави ги още недостъпни и кара хората да живеят под наем.“

Във всички страни, които наблюдаваме в асоциацията, държавата се стреми да облекчи достъпа на млади хора до жилища. Голямата борба в цивилизования свят е за младото, работоспособно население. Големият проблем на Западния свят е застаряващото население и липсата на желание у хората да се развиват и работят. Една от причините за това е невъзможността да имаш собствено жилище – в големите градове на Западна Европа (Париж, Берлин, Мюнхен) цените на апартаментите са толкова високи, че са недостъпни за хората със средни заплати. 80% от хората нямат възможност да имат собствено жилище и живеят под наем. Това ги обезсърчава да създават семейства и напускат съответната страна, каза още председателят на НАСП.

Затова вече има политики на Европейския съюз, които да подобрят достъпността на жилищата. Има комисар в ЕС от края на тази година, който отговаря за жилищната политика. Мерките в Европа са точно в обратната посока на това, което се прави тук – освобождава се от ДДС покупката на първо жилище от млади семейства, намалява се ставката или държавата гарантира ипотечните кредити за младите. Тоест, стремежът е жилищата да бъдат по-достъпни за населението, добави събеседникът.

Георги Шопов коментира и предложението в Закона за ДДС за задължителна регистрация при прехвърляне на правото на собственост или учредяването или прехвърлянето на право на строеж върху строителни терени (УПИ).

"В момента, когато купувам терен от физическо лице, придобиването е без ДДС. След промените ще закупя парцела с ДДС, което ще платя на клиента, а той ще го внесе в държавата. Тоест, собственикът на терена ще вземе с 20% по-малко или ще вдигне цената, което отново ще рефлектира върху крайния клиент, защото така се увеличава себестойността на проекта. Каквато и данъчна промяна да се направи, практиката показва, че тя се плаща от крайния клиент, а не от бизнеса.“







Зареждане! Моля, изчакайте ...
+3
 
 
Това важи в пълна сила за инвеститорите ,минат сделки на близо данъчна оценка + пари под масата плащания и това масово идва от тях а не от купувачите !!! Зашо не се вдигне цената на строителите за разрешение на строеж , защото те сега плащат сметни пари на фона на това което продават . В Сърбия в частност Белград ,ако искаш да строиш в супер центъра ,се плаща по 300 евро на кв.м. за строително разрешение и за това техния център изглежда така а в София е кенеф ,като искаме добра инфраструктура като тротоари навсякъде ,асвалт ,осветление и зелени гради това е един от начините !
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
План за възстановяване и устойчивост на България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията