ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Спрямо резултатите от PISA: Изоставаме на фона на  другите членки на ЕС по ефективност на използваните публични ресурси за образование
Автор: Екип Sofia24.bg 16:19 / 22.03.2025Коментари (0)943
©
Анализ на резултатите на образователната система на България в сравнителен анализ с държави членки на ЕС, беше представен от доц. д-р Яна Пальова от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките по време на 5-та национална научно-приложна конференция на тема “Повишаване на квалификацията на учителите – проблеми и перспективи".

България изостава по публични разходи за образование като дял от БВП от другите държави членки, както и по ефективност на използваните публични ресурси, измерена с успеваемостта по PISA.

При иконометричното изследване резултатите за България и средно за държавите членки от Централна и Източна Европа показват, че разлика от 1 в публичните разходи за образование води от 0.018 до 0.026 разлика в средния БНД на глава от населението в дългосрочен план, а на здравеопазването значително по-малко от 0.01. Доц. Пальова изведе някои от изводите и препоръките за публичните секторни политики на България в контекста на стратегията "Европа 2030“ и Националната програма за развитие "България 2030“.

За България е необходимо постепенно увеличаване на публичните разходи за образование и здравеопазване до средноевропейските стандарти, както и подобряване на ефективността на разходите и качеството на институциите.

Образователната система трябва да осигури стимули за привличането на млади учители, освен увеличението на заплати като положителна стъпка през последните години, които да получават постоянна допълнителна квалификация и стимули да остават в системата, за да подготвят квалифицирана работна ръка за производства с висока добавена стойност.

Образователната система трябва да изгражда умения от ранна детска възраст за опазване на околната среда и справяне с последиците от климатичните промени, работа в екип и критично мислене, дигитални умения, както и справяне в ситуации без директни инструкции, каквито умения се оценяват от програмата PISA.

Инвестирането за подобряване на образователните, дигиталните и други умения на всяка възраст би довело до по-висока производителност и доходи, повече възможности за инвестиции, привличане на повече хора към работа или обучение и социално включване, като по този начин ще подкрепи прилагането на Европейския стълб на социалните права.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Отказът от АЕЦ "Белене"
Отношенията София-Скопие
Кабинетът "Желязков"
89-годишна баба от "Редута" може да остане бездомна след имотна измама
Великден 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията