ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Социологът Кънчо Стойчев: Европейските нации не искат война, но елитите се подготвят за нея
Автор: Георги Иванов 12:12 / 13.03.2024Коментари (0)1179
©
Европейските нации не искат война, но елитите се подготвят за нея. Това каза социологът Кънчо Стойчев в “Денят на Фокус" по радио “Фокус". Стойчев е президент на Gallup International Association, направила проучването. В последните 10 г готовността за защита на родината в целия свят намалява като среден показател, но в отделните региони нещата стоят по друг начин. В Азия и арабския свят тази готовност е налична в 50-60% от респондентите. Ако става дума за ЕС и нашите съюзници, нещата са наполовина - само около 30% биха се били за отечеството си. Ясно е, че мнозинството анкетирани заявяват, че не биха се били за родината си.Това не значи, че не я обичат, а че не искат да участват във войни. Това е разбираемо заради историята на Стария континент. Паметта за страшни войни още е жива.

От друга страна наблюдаваме разминаване между настроенията на хората и настроенията на елитите в Европа. Населението е против военни конфликти, а елитите по-често говорят за война и увеличават въоръжаването си. Тази ситуация е бременна с конфликт, който ще видим и на Европейските избори. 23% от германците казват, че биха защитили родината с бой. Над 70% от италианците не искат да се бият за страната си.

Колкото до САЩ, преобладава склонността на американците да се бият за родината си - над 40% биха участвали във война, ако се наложи. Това се обяснява със световната роля на Съединените щати. Без конфликти на тяхната територия военната им машина е участвала в почти всички значими войни по света след световните, отбеляза Стойчев.

В по-спокойна международна обстановка целият свят е по-склонен да отговори с да, ще защитават родината си - защото рискът е абстрактен. Когато обаче опасността е пред вратата ни и ситуацията е нажежена, хората се отдръпват от такава идея. Виждаме пропагандната машина на Запад, заета с подготовка на масовото съзнание за разрастване на военните опасности.

Обществата с друг тип културна традиция - например Индия, декларативната готовност за защита на страната във война е много висока. Висока е тя във всички точки, където има конфликт сега - Армения, Азербайджан, бивша Югославия, защото опасностите са високи.

30% от българите казват, че при военен конфликт биха се били за родината си, 42% - че няма да се бият, а 29% се колебаят да дадат точен отговор. Става дума за общи нагласи на населението - не дай Боже, в конкретна ситуация те могат да се променят. Слава Богу не сме в ситуация на пряка опасност. България не се отличава от средните показатели за Европа и за G7. Ние сме в златната среда като социологически показатели. Години наред войната бе много далече, сега започва да става близка до нас.

Колко често се говореше за война в медиите преди 5 г? А колко се говори сега? Медийният пейзаж също влияе на нагласите, смята Стойчев. Бледнеят понятията “територия" и “родина" на фона на наратива на глобализацията, добави той.

Трудно се провеждат обективни изследвания в места, където има военен конфликт. Решихме въпреки това да включим респонденти от Русия и Украйна. Не бива да забравяме условностите, които им налага войната сега. Официално със закон е забранено да се водят мирни преговори в Украйна, а в Русия е забранено да се говори против войната. И двете страни са под критичния минимум на свобода на словото. В Украйна регистрираме по-висока склонността за участие във войната, а в Русия най-много респонденти казват “колебая се".


Още по темата: общо новини по темата: 236
25.11.2024 »
22.11.2024 »
21.11.2024 »
21.11.2024 »
21.11.2024 »
20.11.2024 »
предишна страница [ 1/40 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Влизането на България в Шенген
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията