ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Социалният психолог доц. Николай Димитров за ботокс манията и стигащата до убийство агресия
Автор: Цоня Събчева 22:33 / 04.02.2025Коментари (0)517
© Фокус
Ботокс манията и стигащата до убийство агресия са два различни социални феномена, като при единия културата, общественото мнение създава модата за един или друг тип външност, които трябва да бъдат следвани като идеали в конкретно общество и стремежът да съответстваме на дадени идеализиран образ, потикван от желанието да се харесаме, да се утвърдим с привлекателността си, често ни карат да пристъпваме към подобряване, към поправяне на външността, към отстраняване на мними или реални дефекти във външността. А другия социален феномен, агресията, отваря голямата тема за лечението на психичните заболявания, също наболял социален проблем за страната ни. Това каза социалният психолог доц. Николай Димитров в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

"В съвременната култура общоприето е положението, че красотата на тялото и лицето е ценност от гледна точка на приемливостта ако щете за общественото мнение, формирано и подържано основно от медиите. Механизмът е свързан с моделите, предоставени от социалните медии, които допринасят за неудовлетвореността от външния вид и понижаването на самочувствието. “  

Обикновените хора са далеч от тези стандарти и някои от тях се опитват да ги достигнат, като прибягват до различни широко рекламирани практики за разкрасяване. "Постовете от звезди, често показващи включително и сексуализирани образи, повлияват особено жените и момичетата, което води до понижаване на самочувствието, намаляване на самоувереността, на субективното възприемане на собствената привлекателност. Това негативно влияние е имено по-силно сред жените, особено в патриархални култури, каквато е и българската, където мъжът е този, който избира, докато жената е тази, която трябва да бъде избрана.“

Другата линия според него е загуба на статус – когато вече си била привлекателна, ти трябва да направиш всичко възможно, за да останеш такава. "И много от прибягващите до козметичната хирургия и до всичките тези процедури за разкрасяване с ботокс, с различните филъри и т.н., са хора, основно жени, които се страхуват, че са започнали да губят или че вече са загубили статуса си.“

Доц. Димитров посочи още една опасна тенденцията в последно време – промяна на външния вид от страна на млади социално активни хора, основно девойки и жени, които се стремят към по-висок социален статус именно през промени във външния си вид. "За значителна част от младите пациентки в клиниките по пластична хирургия първостепенно значение имат не само здравословното състояние, а междуличностните отношения, сексуалната привлекателност, социалната активност, придобиването на по-добри възможности за намиране на работа. И като следствие много пациентки очакват именно хармонизация на междуличностните отношения, повишаване на качеството си на живота през тая промяна, през това разкрасяване,“ обясни той и добави, че колкото е по-неустойчива личността към фрустрации и към страх от загуба на статус, толкова в по-ранна даже възраст се формира тенденция към оперативни промени.

Контролът е ключовият фактор при лечението на психическите състояния, които могат да доведат до агресия. Според социалния психолог безспорно поддържащата работа в една естествена домашна среда е по-правилният подход, по-работещият подход при лечение на по-леки психически състояния. Тук проблемът е да има кой да контролира как протича тази извънболнична терапия, като много често тази роля се пада родителите. От тук идва и другия проблем според него – доколко родител, който неизбежно влиза с други емоционални отношения в едно подобно взаимодействие, може изобщо да контролира и как да контролира дали лечението се случва по правилния начин.

"Няма как да предвидим кога и какво може да отключи намерението за самонараняване или нараняване на други, включително убийства. В противен случай бихме изпаднали в една крайна форма на превантивно ломброзианство, според което определените хора трябва да бъдат непременно предварително затваряни, заключвани и въдворявани, така че да не им се дава възможност евентуално да извършат някакво потенциално възможно престъпление, което разбира се е нехуманно. От друга страна ние не можем да стоим пасивни към сигналите в поведението на един или друг човек, каквито признаци е давала майката, която е убила двете си деца във Вакарел,“ посочи той и обясни, че тук се отваря темата за липсата на адекватна социална подкрепа, която в България липсва.


Още по темата: общо новини по темата: 39
05.02.2025 »
04.02.2025 »
04.02.2025 »
04.02.2025 »
04.02.2025 »
04.02.2025 »
предишна страница [ 1/7 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
51-ото Народно събрание
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Кабинетът "Желязков"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията