ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
След заплахи от ЕК предстоят сериозни промени, касаещи минералната вода, която пием
©
Промени в Закона за храните на здравното министерство ясно регламентират какво е минерална вода и какво - изворна, с което страната ни се надява да избегне съдебни санкции от Евросъюза.

Еврокомисията заплаши България през април 2023 г., че ще сезира Съда на ЕС, ако продължава да позволява предлагането на пазара на бутилирани минерални и изворни води, които произхождат от един и същ извор, но са с различни търговски описания. Това води до заблуждение на потребителите и те не получават ясна информация за извора от описанието на етикетите. Освен това според ЕК българското законодателство позволява да се използва обозначението "изворна вода“ за вода, която не отговаря на условията за използване на този термин.

В мотивите на законопроекта на МЗ се разяснява, че нашето законодателство всъщност забранява пускането на пазара на натурална минерална вода, добивана от един и същи водоизточник под повече от едно търговско наименование. Същото изискване се прилага и за изворните води. Липсата на ясни дефиниции за "находище" и "подземно водно тяло" обаче дават основание на Еврокомисията да ни критикува, че не прилагаме принципа "един извор – едно търговско описание“.

В България има 64 действащи предприятия за бутилиране на натурални минерални, изворни и трапезни води. Те ще трябва да съобразят етикетите си с новите дефиниции. Промяната в Закона за храните, която отразява пълно европейската директива на минералните и изворни води ще позволи на българските бутилиращи компании свободно да изнасят в Евросъюза, се посочва в мотивите към законопроекта.

"Находище“ е подземно водно тяло, съдържащо минерални води, еднотипни по химически състав и свойства, от което се добива минералната вода", гласи новото определение в законопроекта.

"Подземно водно тяло“ е обем подземни води в рамките на един водоносен хоризонт, характеризиращ се с определено състояние на подземните води, от който се добива изворната вода.

Без добавки 

Друга промяна в Закона за храните са прецизираните условия, при които се допуска допълнителна обработка на натурална и изворна вода за питейни нужди. 

Проблем се оказва, че досега тези правила са били разписани в наредби. Целта е да влязат в закона с ясно посочени изискванията за получаване на одобрение от здравното министерство, срокове, процедури и необходимите документи.

Като първо правило е записано, че "натуралната минерална вода и изворната вода в състава, в който се намират при експлоатираните за бутилирането им точки на излизане на повърхността, не може да са обект на никакво друго обогатяване освен чрез въвеждане или повторно въвеждане на въглероден диоксид (газиране или догазиране)".

При производството на натурална минерална вода и изворна вода не се допуска обработка, вследствие на която могат да настъпят отклонения в характерния състав и качества на водата, определени в сертификата, издаден от министерството на здравеопазването.

Все пак се допуска следната обработка на водите за пиене -  отделяне на съединения на желязото, мангана, сярата и арсена, отстраняване на флуорид, пълно или частично дегазиране на минералната вода, пише "Сега". Тези обработки не трябва да водят до промяна на състава на водата, на характерните елементи и съединения, които й придават специфични свойства.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Новак Джокович идва в България
Борба за влияние в Близкия Изток
Природни стихии
Южна Америка
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията