ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Скромното мнение на редактора: Културата, респективно театърът, не бива да бъде поле за агресия или разкол, бива да е наслада
Автор: Десислава Томева 13:46 / 08.11.2024Коментари (2)730
©
Не е нормално да реагираш, когато дори не си запознат. Не е нормално да си слагаш маска и да нападаш. Не е нормално да оскверняваш свято място като Народния театър "Иван Вазов". Така мисля аз и не отричам, че всеки човек има правото на своя протест, но важно е да знае защо го прави, да бъде информиран, а не да е част от хайка хулигани, които сигурно никога не са били на театрална постановка. Така мисля аз и не натрапвам мнението си, просто го споделям.

Постановката на "Оръжията и човекът“ на Джордж Бърнард Шоу предизвика вълна от реакции, породени от начина, по който в пиесата е представен българският образ. За много зрители той изглежда като стереотипен, дори обиден – описан с черти на примитивност и липса на изтънченост. Това доведе до бурни реакции и до поставяне под въпрос на ролята на театъра като изкуство. Но е важно да се разгледа как културните произведения съществуват, за да предизвикват, а не да обиждат. Театърът, подобно на други форми на изкуство, отразява не само идеите на автора, но и историческия контекст на своето време. Вместо да разглеждаме театралните представления като политически коментари, по-полезно е да ги възприемаме като поле за културен и интелектуален обмен.

Джордж Бърнард Шоу създава "Оръжията и човекът" в края на XIX век, когато темата за войната и патриотизма е силно актуална. Чрез пиесата си той не цели да осмее конкретна нация, а по-скоро да подчертае абсурда на войната и стереотипите, съпътстващи човешкото поведение в екстремни обстоятелства. Хуморът и преувеличението в стила на Шоу са похвати, които той използва, за да насочи вниманието към универсални проблеми, надхвърлящи националните граници.

Подобни произведения предизвикват силни емоции, защото изкуството притежава мощта да разширява представите ни за самите нас. Зрителите имат право на различни реакции, но това право не следва да се превръща в основание за агресия. Културата не е инструмент за политически страсти и омраза; тя съществува, за да събира и провокира мисълта.

Хубаво е да помним, че "Оръжията и човекът" не е единственият културен продукт, който предизвиква остри реакции. Още в края на XIX век романът "Жерминал“ на Емил Зола шокира обществото със своето сурово описание на миньорите и трудовата класа във Франция. Мнозина смятат, че той накърнява представата за нацията и вреди на образа й, но всъщност произведението цели да привлече вниманието към условията на труд и живота на хората в тази епоха.

Същото важи за "Голият обяд" на Уилям Бъроуз, забранен в много страни заради откритите си описания на наркотици и сексуалност. Много от критиците смятат, че той "развращава“ обществото, но с времето читателите започват да го оценяват като авангарден израз на личната свобода и индивидуалния избор. В театъра, произведения като "Слугините" на Жан Жене представят социалната йерархия по начин, който създава напрежение и предизвиква зрителите да преосмислят представите си за власт и подчинение.

Когато изкуството предизвиква, то често служи за катализатор на важни социални промени. Важно е да се разбере, че подобни произведения не са създадени, за да обиждат, а за да провокират общественото съзнание. В този смисъл културата не трябва да се разглежда като инструмент за разделение или политическа пропаганда, а като място за изразяване на разнообразни идеи и разширяване на мирогледа.

Театърът и културните пространства като цяло съществуват, за да отразяват емоциите и мислите на времето. Вместо да ги използваме като поле за агресия или разкол, можем да ги разглеждаме като възможност за създаване на диалог. Всеки зрител има право на собствено мнение, но реакциите трябва да бъдат в рамките на уважение и разбиране на художествения замисъл. Театърът не е място за политическа или социална полемика, а пространство за обогатяване на духовния свят.


Още по темата: общо новини по темата: 59
20.11.2024 »
16.11.2024 »
15.11.2024 »
15.11.2024 »
14.11.2024 »
10.11.2024 »
предишна страница [ 1/10 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
+2
 
 
Всяка крушка си има опашка!Ето какви съвети даваше на *прутестърите* преди другаря ушев,а сега плаче и се вайка: ** Ето и призивите му към беззаконие: Изпитани практически съвети на галактическите протестъри: 1. За да не ви обгазят, ходете на протест с кърпи (маски) на лицето, намокрени с вода. (тип палестински шалчета) 2. Щом видите, че пускат газ, не се правете на герои, а бягайте. И дебнете ченгетата в гръб. Вие винаги сте по-бързи от тях, защото те носят снаряжение. 3. Обръщайте и палете кофи в широк периметър, така робокопите се затрудняват в преследването. Те са и най-добър декор за ефектни снимки на фотографите. Никоя прес агенция няма да ви обърне внимание, ако нямате ефектни и драматични снимки. 4. Най-подходящи витрини за чупене са тези на банките. Те винаги са застраховани, притежават застрахователни дружества, освен това ви грабят безжалостно 5. Бъдете готови да ви понабият. На ченгетата им плащат за това. Те са истински платените провокатори. Ако ви кажат, че са част от народа, спомнете си кога за последен път са разкрили грабеж, помогнали са ви да слезете с количка по стълбите, или са ви защитили от бандити.*
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
България в еврозоната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да (578) 53%
Не (399) 37%
Не мога да преценя (109) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията