ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Сигнали за опасни храни на българския пазар – пилешко, пушен бекон, наденица и други
Автор: Екип Sofia24.bg 08:43 / 30.12.2024Коментари (0)628
©
Листерия в пушени пилешки бутчета от Франция, шунка "Серано“ от Испания, пушен бекон от Полша, наденица от Словакия са само част от храните, за които е постъпило предупреждение у нас в Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF). Тя е създадена от Европейската комисия (ЕК) и представлява мрежа от звена за контакт в държавите членки на Европейския съюз (ЕС), Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) и трети държави, за бърз обмен на информация в случаите, когато храни или фуражи представляват пряк или косвен риск за здравето на хората, животните и околната среда.

Анализът на данните получени от RASFF, касаещи наличието на биологични опасности за периода 01 юли – 30 септември 2024 г., показва че са регистрирани общо 235 нотификации, разпределени като 206 за предупрежденията за храни, а 29 са за фуражи, показва анализ на Център за оценка на риска по хранителната верига, пише Pariteni.bg.

Без риск (1 нотификация): Само в един случай не е установен риск, което показва, че в повечето ситуации съществува поне някакъв потенциален риск, който трябва да се управлява.

Сериозен риск (140 нотификации): Най-голямата част от случаите (140) показват сериозен риск. Това означава, че в тези ситуации е необходимо да се предприемат спешни и ефективни мерки за намаляване на опасността и предотвратяване на негативни последици.

Несериозен риск (43 нотификации): В 43 случая рискът не се счита за сериозен, но въпреки това трябва да се вземат превантивни мерки, за да не се развие в по-сериозен проблем.

Потенциален риск (22 нотификации): В 22 случая има потенциален риск, което означава, че въпреки че в момента не се наблюдава непосредствена опасност, съществува вероятност рискът да се увеличи в бъдеще, ако не бъдат предприети превантивни действия.

Потенциално сериозен риск (29 нотификации): В 29 ситуации рискът е потенциално сериозен, което предполага, че в тези случаи трябва да се следи ситуацията и да се подготвят планове за действие, ако обстоятелствата се влошат.

Според експертите най-голямо внимание трябва да се отдели на случаите със сериозен риск (140), които изискват незабавни действия. Въпреки това, и потенциалните рискове (22), както и тези с потенциал за сериозен риск (29), също изискват внимателно наблюдение и прилагане на превантивни мерки. Ситуациите с несериозен риск (43) не изискват спешни действия, но все пак не трябва да бъдат пренебрегвани.

В нотификациите се предупреждава за Салмонела в пилешки обрезки от Франция (2), пилешко месо от Франция, замразено месо от пъдпъдъци от Испания, пуешко месо от Полша, замразена патица без вътрешности от Унгария, пилешки продукти с неизвестен произход, както и за  пилешко месо и месо за кебап и месо от домашни птици от Полша, както и за пилешка месна заготовка от Гърция и замразени пилешки шишчета от Германия.

Салмонела е установена дори в рукола от Италия, салатен микс от Швеция. Хистамин пък е открит в замразена риба тон от Чехия, филета от скумрия и зехтин от Мароко. Ешерихия коли е открита и тиквени семки от Полша, а салмонела – в тиквени семки от Китай, слънчогледови семки и салатен микс от кедрови ядки от Естония и смлени лешникови ядки от Германия.

С опасните бактерии са замърсени и макарони от Франция и органично брашно от елда от Хърватия, както и халва от Турция. При анализиране на данните се установи, че най-многобройни са нотификациите, касаещи продуктите от Полша – 45; следвани от тези с произход Франция – 28; Италия – 18; Германия – 12; Украйна и Бразилия – по 10; Нидерландия – 7; с неясен произход и Испания – 6; Великобритания, САЩ, Румъния, Индия и Белгия – по 5; Шри Ланка, Словения, Латвия и Австрия – по 4; Сирия, Швеция, Мароко, Литва и Еквадор – по 3; България, Китай, Дания, Гърция, Ирландия и Турция – по 2 и 26 други страни с по 1 нотификация.

През разглеждания период в Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи има две постъпили нотификации (високо съдържание на Escherichia coli в миди и наличието на Listeria monocytogenes в месо), касаещи България като държава на произход, и 1 нотификация като нотифицираща страна, свързана с наличието на S. Infantis в птиче месо от Полша.

Във връзка с гореизложеното, Центърът за оценка на риска по хранителната верига препоръчва засилване на контрола върху предлаганите в търговската мрежа храни и фуражи, произведени в държавите, за които са постъпили най-многобройни нотификации през разгледания период – Полша, Франция и Италия.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Нойзи е арестуван, шофирал е много пиян
Откриват нови детски градини и ясли в София
Природни стихии
Поскъпване на хранителните продукти
Метро 2021
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията