ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Шест ВиК дружества ще изпълняват проекти за общо 811,7 млн. лв
Автор: Екип Sofia24.bg 17:08 / 10.02.2025Коментари (0)784
©
Шест ВиК дружества, част от структурата на "Български ВиК холдинг“ ЕАД, ще изпълняват проекти за строителство и реконструкция на инфраструктура на обща стойност 811,7 млн. лв. От тях 577,6 млн. лева са безвъзмездно финансиране от Програма "Околна среда“ 2021-2027 г.

Днес министърът на околната среда и водите Манол Генов и управителите на водоснабдителните дружества в областите Габрово, Добрич, Плевен, Софийска област, Търговище и Хасково подписаха договори за предоставяне на финансова помощ. Средствата са по проект "Изграждане на ВиК инфраструктура за 7 ВиК оператора“ по приоритет 1 "Води“ на Програмата.

На церемонията присъстваха и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, председателят на Надзорния съвет на "Български ВиК холдинг“ ЕАД проф. д-р инж. Ганчо Димитров и изпълнителният директор на "Български ВиК холдинг“ ЕАД Ирена Георгиева-Денева.

Проектът на "Водоснабдяване и канализация“ ООД – Габрово е на стойност 77 млн. лв., от които 57 млн. лв. са безвъзмездна помощ. Предвидената инвестиция на "ВиК Добрич“ АД възлиза на 161,5 млн. лв., включително 110 млн. лв. безвъзмездни средства по линия на програмата. "ВиК“ ЕООД - Плевен ще реализира проект в размер на 142 млн. лв., от които 110,6 млн. лв. са безвъзмездно финансиране. Стойността на проекта на "ВиК“ ЕООД – София е 166 млн. лв., включително 119,5 млн. лв. безвъзмездна помощ. Инвестицията, която "ВиК“ ООД – Търговище ще направи, е за 122 млн. лв., включително 90 млн. лв. безвъзмездни средства. По проекта на "ВиК“ ЕООД - Хасково в модернизация на инфраструктурата ще бъдат вложени 143 млн. лв., от които 90,5 млн. лв. – безвъзмездни средства от бюджета на Програмата.

Одобрените приоритетни проекти на ВиК операторите и включените в тях инвестиционни дейности са за строителство и реконструкция на ВиК инфраструктура, чрез която ще се постигне съответствие с националното и европейското законодателство в областта на водоснабдяването и канализацията, и по-конкретно пречистване на водите за питейно-битово водоснабдяване, намаление на загубите и повишаване на ефективността на системите, събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчните води от агломерациите с цел опазване на околната среда от замърсяване. В обслужваните от тези оператори области ще се извърши реконструкция на съществуващи и изграждане на нови водоснабдителни и канализационни системи, и прилежащите към тях съоръжения.

Проектните дейности целят постигане на съответствие с европейските Рамкова директива за водите, директивите за пречистване на градските отпадъчни води и за качеството на водата, предназначена за консумация от човека.

Предвижда се дейностите по проекта да бъдат изпълнени в рамките на пет години и да приключат не по-късно от 31.12.2029 г., с което да се постигне подобряване състоянието, модернизация и доизграждане на необходимите ВиК системи за питейни и отпадъчни води на обособените територии, обслужвани от съответните ВиК оператори.


Още по темата: общо новини по темата: 50
22.02.2025 »
29.01.2025 »
12.01.2025 »
12.01.2025 »
10.01.2025 »
05.01.2025 »
предишна страница [ 1/9 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
Войната в Украйна
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията