ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Шеф Иван Манчев направи обзор на политическата обстановка у нас
Автор: Екип Sofia24.bg 09:29 / 29.01.2023Коментари (0)479
© NOVA
Ден след деня на шегата отиваме на избори. Президентът Румен Радев обяви че поредният извънреден парламентарен вот ще е на втори април. Вече е ясно - на държавния глава ще му се наложи да назначи поредното служебно правителство.  Радев  държи рекорда по брой съставени служебни правителства в демократичната ни история – до момента четири. Предстои му да подобри собствения си рекорд и да състави пети служебен кабинет.

Първият служебен премиер, изпратен от Румен Радев в Министерския съвет, беше Огнян Герджиков. Той остана на поста 97 дни. Следващият - Стефан Янев, оглави две последователни служебни правителства. Първото просъществува 127 дни, а второто - почти 3 месеца. Най-дълго управлявалият служебен премиер е Гълъб Донев. Към 3 февруари, когато ще бъде разпуснато 48-ото НС, той ще е бил на поста цели 185 дни. Тези 185 дни ще се увеличат, тъй като президентът обяви, че Донев ще е следващият служебен премиер. Като сметнем дните на служебните правителства, управлявали у нас от 2017 г. до разпускането на този парламент, излиза, че страната ни е била на своеобразен авариен режим почти 500 дни, или почти година и половина. Този срок тепърва предстои да се увеличи с 5-ият кабинет на Радев.

Обзорът на изминалите дни правим с шеф Иван Манчев. Той е категоричен, че и в политиката, и в кухнята дозата е много важна.

"Има си някакви стандарти и когато ги вложиш всичките продукти в една манджа, тя не става добре, защото търсиш да изпъква вкусът, ама той не изпъква, защото всичко е различно. Тюрлю гювеч, манджурляк. Аз така му казвам – наистина не става. Всъщност, както и в парламента като има толкова много партии, те не стигат до добър консенсус. Защо? Защото егото е много по-голямо, отколкото мисията за това, за което са там", казва ресторантьорът пред NOVA.

Егото, оказва се, пречи и в кухнята, и в политиката. Отиваме на поредните извънредни избори. Въпреки месеците, които президентът даде на партиите, за да намерят път една към друга - път няма, а дупките се превърнаха в ровове. Сега въпросът е какво ще успеят да отметнат депутатите в последните дни на този парламент и дали набързо гласувани текстове няма да създадат още по-големи проблеми.

Дали партиите ще внимават какво говорят сега, за да могат утре да работят заедно, предстои да видим. Приликите и разликите в политиката и кулинарията търсим с шеф Иван Манчев. Седемте формации в парламента, оказва се, са твърде много, за да се получи добро ястие, категоричен е той. "Ако говорим за месо - трябва да го подправим с 1-2 подправки максимум, за да може да подчертаем вкуса. Това, което трябва да се направи, е първо да търсим основите. Никой не обича да излиза от зоната си на комфорт. В България се оказва, че обичаме да тичаме на къси дистанции - само 50-100 метра, а дългата дистанция аз не я виждам – къде е дългата дистанция?", пита риторично шеф-готвачът.

В последните си дни парламентът запретна ръкави да приема текстове за контрол над главния прокурор и за реформа в системата. Вместо това обаче заложиха на поредния скандал, който за малко не се превърна във физически сблъсък. "Винаги човек прави грешка. Тази грешка обаче е задължително да е осъзната, за да може да не я повтаря. Човек може да се върне назад, да си поправи грешката, да си признае, че е сбъркал, че това, което е минало през него, е осъзнато, за да може никога повече да не го повтаря. Ако не си осъзнаем грешките означава, че не сме се променили. Вероятно и следващият парламент ще изглежда със същите тези продукти. Ами да, защото много от нарицанията, които се говореха преди това, бяха изключително крайни – и когато виждаш, че без една или друга партия не става, ти трябва да си смениш риториката. Трябва да внимаваш много какво говориш, къде и как го казваш, защото не се знае другия ден какво ще се случи? А какво правим ние? Ние сме царе на нарицанията, да обиждаме, да слагаме етикети", казва още шеф Манчев.

И докато вървим от 48-ото към 49-ото Народно събрание, от "Има такъв народ" задвижиха процедурата за провеждане на референдум за преминаване към президентска република. Мотивите – през последните години парламентът се е изчерпал. Темата не е обсъждана с Румен Радев, но пък  и към какъв тип парламентарна република са се засилили хората на Слави, така и не стана ясно. 

"Влизайки в политиката, трябва да се знае, че трябва да си честен, трябва да си отговорен, трябва да си прозрачен в това, което правиш. Не може да работиш по този начин. Ето неговата партия падна – не защото те нямат идеи, не защото нямат мисъл, но те не спазиха правилата", коментира събеседникът ни тази седмица и допълва: "Парламентарната демокрация в България вече е 30 години и като такава тя се е доказала като система, която управлява всички процеси в България. Аз не смятам, че ние сме взели всичко от нея, за да може да кажем, че тя не става. Идеята на готвача, на майстора не е да изхвърли всичко и да започне на чисто, а да търси вариант. Напротив. В едно ястие, когато го правиш, ти не изхвърляш нищо, всичко използваш в името на това то да стане добро ястие – от кокалите ще направиш сос, от зеленчуците ще направиш бульон и всичко това, за да може всичко, което имаш, го употребяваш. А какво искаме сега да направим? Решихме, че след една година и половина не може да създадем нормално правителство и сега изведнъж отиваме на президентска република. Има доказани демокрации - Франция, Америка са с доказани президентски републики, но там властта е много централизирана, а тук властта се разпределя между всички и всеки трябва да носи отговорност за това".

И докато депутатите ни не пропускат възможност да се скарат по която и да било тема, синдикатите изчисляват, че за да може един човек да живее що-годе нормално, трябва да има минимум 1351 лева на месец. Ако за готвача е задължително клиентът да излиза от ресторанта усмихнат, то за политиците усмивката на избирателя е важна основно когато гласува.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да (578) 53%
Не (399) 37%
Не мога да преценя (109) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията