ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Психоаналитик: Непрекъснатото наблюдение вреди на децата
Автор: Екип Sofia24.bg 12:35 / 10.10.2023Коментари (0)146
© Фокус
Непрестанното видеонаблюдение в училищата и детските градини, следенето чрез "умни" часовници и технологии вредят на децата. Това каза д-р Весела Банова, психоаналитик, в предаването "Денят на Фокус" по Радио "Фокус".

"Развитието на технологиите извежда до максимум непрекъснатото наблюдение. В един момент то се превръща в шпиониране. Голямо бреме е да бъдеш наблюдаван непрекъснато. Това пречи на детето да формира елементарни способности, например ориентацията във времето и пространството. Правен е експеримент, който показва, че когато на 7-годишно дете се даде маршрут, по който да мине до училище и то трябва да начертае линийка от дома си до училището, за резултата има значение отглеждането на детето. Ако то е от малко населено място и обикновено ходи пеша, се справя със задачата безпогрешно. Нито едно дете от Брюксел, където е правен експериментът, което е карано с кола ежедневно, не е могло да начертае линията", описа изследването д-р Банова.

Децата, които растат непрекъснато наблюдавани, возени, ползващи телефон, не се справят с последователността и хронологичното следване на времето – те са загубени в него. Като отидат в първи клас, те не могат да отмерват времевите единици и им е невъзможно да понесат равните интервали между часовете и междучасията, смята психоаналитикът.

"Откъде идва сигурността за детето – от следенето му или от вътрешните му опори? Каква е разликата между марионетка и жив субект, който може да взима решения за себе си? Когато детето знае, че е наблюдавано, то се държи, сякаш е на сцена – изкуствено, притеснено. Знае, че има публика и това му тежи, създава напрежение", каза още Весела Банова.

"Живото,с понтанно общуване в детската градина и в училище е основата за развитието на способностите на децата да се справят в живота. Когато видеонаблюдението стане част от ежедневието и детето знае за него, то не може да се отпусне и да се държи естествено", смята Банова.

"Всеки от нас има нужда да си почива от погледа на другите. При детето това е много очевидно – когато заспиват, децата предпочитат пред погледа им да има завеска, за да не бъдат стимулирани визуално. Това е една от причините в детските градини винаги да има проблем със следобедния сън – няма пространство за уединение. Когато каже на детето "Гледай ме в очите, докато ти говоря. То чува най-добре, когато играе и мислите, че е заето, ав същност Ви слуша", даде подробности по темата специалистът.

Родителите могат да се тревожни и да искат да улесняват живота си през непрекъснато следене, но не могат да отрекат факта, че самостоятелността и вътрешната увереност са жизненоважни за децата им", завърши разговора д-р Весела Банова.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Катастрофа с военнотранспортен самолет край авиобаза Граф Игнатиево
Лято 2024
Природни стихии
Първият учебен ден
Григор Димитров в турнири през 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията