ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Проф. Пламен Павлов: Нямаме ясна стратегия за отстояване на българската азбука
Автор: Екип Sofia24.bg 11:33 / 29.05.2023Коментари (0)339
©
Спекулациите на тема "Славянска азбука“ не са от вчера. Те са част от една пропагандна война, която е  както за вътрешна употреба в страни като Русия, Република Северна Македония, донякъде Сърбия и Гърция, така и за атаки срещу България. Това каза историкът проф. Пламен Павлов в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Науката е категорична: и глаголицата, и кирилицата са азбуки, създадени за българите и българските славяни във Византия. "Това ясно личи от всички съвременни житийни извори, посветени на Светите братя и на техните ученици“, посочи той.  

Кирил и Методий са създатели на българския литературен и богослужебен език. Свети Константин Кирил Философ с помощта на брат си създава т.нар. глаголица – оригинална писменост, използвана в България, а и в други страни, повече от два века, обясни историкът. "Налага се обаче кирилицата, която е създадена от техните ученици и българските интелектуалци в столицата Плиска и Велики Преслав. На практика източникът на кирилската азбука, която категорично трябва да бъде наречена "българска“ азбука, а не с абстрактното определение "славянска“, е интелектуалният кръг около княз Борис-Михаил, около цар Симеон Велики. Това ясно личи от надписа от скалния манастир при село Крепча близо до Опака, Поповско, откъдето има десетина кирилски надписа. Между тях е най-ранният датиран кирилски надпис от октомври 921 г.“, обясни проф. Павлов. 

Още през ХІХ славистиката нарича езика, кодифициран от братя Кирил и Методий, старобългарски език, посочи той. "Спорове няма, има спекулации“, допълни историкът.  

Нямаме ясна стратегия за отстояване на българската азбука, заяви Пламен Павлов. "Всичко е оставено като отговорност на българските учени, особено езиковедите. Трябва хората, които заемат високи политици в Министерство на културата, в образованието, да имат визионерски поглед за бъдещето. Ние я докарахме до там да вършим нещата ден за ден, което е в тотално противоречие с онова, което са мислели Светите братя Кирил и Методий и техните ученици, княз Борис-Михаил, Симеон Велики, цар Петър, цар Самуил, които са били визионери и са виждали нещата в далечна перспектива“, подчерта проф. Павлов.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Водна криза
Хороскоп за деня
Отношенията София-Скопие
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията