ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Преподавател по история: МОН да се преобразува на Министерство на просвещението
Автор: Живко Кръстев 14:44 / 02.02.2024Коментари (0)373
©
Когато се казва, че нещо е безплатно, винаги трябва да си задаваме въпроса кой го плаща. Отпадането на таксите за обучение на студенти и докторанти ще бъде платено от нас, данъкоплатците, в което няма нищо лошо. Но това би било ненужно, ако не се промени качеството на образованието. Това каза преподавателят по история Емил Джасим в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Според него в това решение на правителството има и доза популизъм от страна на "Продължаваме промяната“. "Ако целта е образованието да стане по-достъпно, има много други начини това да се случи за тези, които наистина имат необходимост от това. Ако тези пари се разходват, защо не се разходват за истинска реформа във висшето образование? Въпросът е обаче да има първо съгласие по темата и второто, по-важното нещо е да видим какъв ще бъде резултатът. Заплатите на учителите в училища в последните шест години са увеличени със 130%, което е супер, което е страхотно! Но качеството на образованието не се качи“, коментира той.

Софийският университет е извън класацията на най-добрите 1000 университети в света, посочи преподавателят по история. "Не казвам, че Софийският университет е лош университет, просто очевидно има много какво да се желае по отношение на качеството в различни специалности. Включително вътре в университета има едни специалности, които са супер добри, и такива, които наистина са много зле“, смята той.

Емил Джасим посочи, че образованието в Германия е безплатно, но качеството му е на съвсем различно ниво. "Обществото там няма никакъв проблем образованието да е безплатно. Дори напротив, настоява това да е така.“

Емил Джасим предлага МОН да се преобразува като Министерство на просвещението, а науката да премине в отделна държавна агенция. "Министерство на образованието би следвало да се занимава поне известно време основно с тежкия проблем в предучилищното и училищно образование. На университетите трябва да бъде дадена възможността максимално много да развият своята автономия в пълнота и да получават държавната помощ в някакъв разумен размер. Оттам насетне, ако установим като общество, че даден университет не произвежда необходимото качество, може би просто не е нужно да съществува. В крайна сметка важно е да могат да предоставят качество, което да покрива някакъв санитарен минимум“, обясни позицията си той.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Хороскоп за деня
Катастрофи в България
Градският транспорт в София
51-ото Народно събрание
Бюджет 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията