ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Преминахме към зимното часово време. Оказва се, че то е по-полезно за вашето здраве
Автор: Екип Sofia24.bg 12:27 / 05.11.2024Коментари (0)955
©
В първата нощ на новолунието се взирам в небето от къмпинг в Северна Калифорния. Нощта е толкова черна, че когато протегна ръката си, не виждам върховете на пръстите си. Това не е просто липса на светлина: тъмнината се усеща със собствена тежест и текстура. Виждам въртящото се колело на Млечния път над мен и тази гледка ме изпълва с благоговение.

За повечето от нас е рядко удоволствие да наблюдаваме тази мъглява лента от милиарди звезди. Днес светлинното замърсяване пречи на повече от една трета от световното население да видят Млечния път. А наличието на изкуствено осветление през нощта нараства в световен мащаб поради нарастването на населението и урбанизацията.

В нашия динамичен и ярък свят повече хора като мен търсят тишината и дълбочината на небесата без изкуствена светлина. "Светилища на тъмното небе“ се превръщат в туристически дестинации. Хората пътуват до места като Долината на смъртта в Калифорния или Текапо Спрингс в Нова Зеландия и посещават фестивали на тъмното небе, за да се откъснат от светлинното замърсяване и да се насладят на тъмнината.

Тъй като дните стават все по-къси и отново върнахме стрелките на часовника, е време да прегърнем "тъмния сезон“ в много части на земното кълбо. Промените са осезаеми, тъй като светлата част на деня приключва по-рано. И все пак тази сезонна промяна, подобно на тъмните светилища, ни предлага така необходимата почивка от блясъка на ежедневието.

"Светлината и тъмнината са от решаващо значение за нашето здраве“, казва Лин Пийпълс, автор на The Inner Clock: Living in Sync with Our Circadian Rhythms. Намирането на баланс между светло и тъмно ни помага да останем здрави.

Тъмнината и вашето здраве

Науката вече разкри някои от вредните ефекти на светлинното замърсяване, което е свързано с безсъние, рак на гърдата, инсулти и репродуктивни проблеми. Скорошно проучване дори предполага, че то може да допринесе за развитието на болестта на Алцхаймер.

Същевременно изследователите започват да изследват ползите за здравето от прекарването на време в естествена тъмнина и вече знаем, че това може да допринесе за по-добро здраве.

Най-известната от тези ползи е ролята, която тъмнината играе в стимулирането на епифизната жлеза в мозъка ни да започне да освобождава мелатонин. Този критичен хормон не само ни помага да спим – той може да намали увреждането на ДНК чрез пречистване на свободните радикали, защита срещу окислително увреждане и засилване на собствения механизъм на тялото за генетично възстановяване.

И това не е всичко, което тъмнината може да направи за вас. Проучване от 2020 г. показа, че пренастройването на циркадния часовник със съединение, което активира мелатониновите рецептори в мозъка, може да намали възпалителните маркери, да намали тревожността и да облекчи депресията.

Науката за благоговението

Натрупват се все повече доказателства, че същата магия, която чувстваме в местата за наблюдение на тъмното небе – онова благоговеене, докато съзерцаваме необятността на космоса – е свързана с по-добро психично здраве и щастие.

Отдавна е ясно, че прекарването на време сред природата е добро за вашето психично здраве - и проучване от 2024 г., публикувано в Journal of Environmental Psychology, предполага, че тези ползи са валидни както през деня, така и през нощта.

"Преживяването на естествената тъмнина предизвиква чувство на благоговение и почуда у хората, което може да има положителен ефект върху човешкото здраве“, казва Ръскин Хартли, изпълнителен директор на Dark Sky International, организация с нестопанска цел в Тусон, Аризона, която е сертифицирала над 220 международни места за наблюдения на тъмното небе от 2001 г. и следи отблизо академичните изследвания за светлинното замърсяване и тъмнината.

 

Професорът от Изследователския институт в Бъркли Дейкър Келтнър уловя това усещане в книгата си от 2023 г. Awe: The New Science of Everyday Wonder and How It Can Transform Your Life. Той твърди, че "благоговението е свързано с нашата връзка с огромните мистерии на живота“. Това е емоция, която има реални биологични последици: може да помогне за намаляване на възпалителния цитокинов отговор на тялото – реакцията му към атакуващи патогени – както и да успокои нервната ни система и да задейства освобождаването на окситоцин, хормон, който насърчава положителните чувства и понякога се нарича "лекарство за любов“.

Психологическите ползи от прекарването на време на тъмно могат да бъдат огромни. Както вниманието, така и креативността могат да бъдат насърчени от по-тъмните пространства, както хората, които ходят на църкви, синагоги и джамии са открили преди хилядолетия. Има по-дълбока причина, поради която светлините угасват преди прожекциите в кината и вдигането на завесите в театрите: тъмнината създава гранично пространство, където въображението може да тече по-свободно. Приглушената светлина по здрач е природното вдигане на завесата.

Колко тъмнина ви е нужна

Моето собствено очарование от тъмнината започна през октомври 2022 г., когато се озовах в надуваема лодка в Арктическо море. Водачът на експедицията беше отвел лодката ни далеч от изкуствените светлини на по-големия кораб с който бяхме дошли, беше изключил извънбордовия двигател и ни инструктира да мълчим, пише nationalgeographic.bg. Моите колеги и аз погледнахме нагоре към необятността на небесния купол, докато съзвездията се въртяха в черното небе над нас. Тъмнината беше толкова гъста, че не можех да различа горе от долу или къде свършва нощното небе и започва мастиленото море. Чувствах се дезориентирана и въодушевена.

Усетих прилив на положителни чувства, докато гледах нагоре към звездите в онази тъмна арктическа нощ. Това изживяване промени връзката ми с мрака. Като човек, който винаги се е наслаждавал на идеята да си лягам рано, за да се наспивам добре, реших да изключвам изкуственото осветление и електронните устройства по-рано вечер. Също така започнах да се чудя каква е идеалната за моето здраве "доза“ тъмнина

Пийпълс, авторът на The Inner Clock, ми каза, че "Намаляването на светлините в часовете преди лягане – включително електронните екрани – е от решаващо значение за отпускането на тялото и ума, и поддържането на нашите циркадни часовници в синхрон и насърчаването на покачването на нивата на мелатонин. След като си легнете, най-добре е да е напълно тъмно. За онези от нас, които не живеят в естествено тъмни райони, тя препоръчва използването на маски за сън и плътни, затъмняващи завеси или щори.

Това е по-голямо предизвикателство, разбира се, за градските жители, където изкуственото сияние нахлува в почти всяко обществено пространство. Пийпълс казва, че ключът е контрастът: компенсиране на светлия ден чрез създаване на тъмна среда през нощта, особено по време на сън. За тези, които живеят на места с твърде много тъмнина: опитайте слънчеви лампи, които могат да се включват и изключват, за да помогнат за регулиране на циркадните ритми.

Едно от най-големите препятствия пред прегръщането на тъмнината може да са отрицателните ценности, които ѝ придаваме, включително убеждението, че тъмнината е свързана с безредиците и престъпността (което води до повече улично осветление в толкова много части на света), както и с дълбоко вкоренения ни страх от всички неща, които изскачат през нощта.

Художници, поети и автори на песни отдавна разбират нашия страх от тъмнината, но и утехата, която може да ни донесе. За мен това е хитовата песен на Simon & Garfunkel, "The Sound of Silence“ – която започва с репликата "Hello darkness, my old friend“ – която улавя същността на това защо бягството от светлината е необходимо понякога. Това ни напомня, че някои от нашите най-дълбоки моменти на изцеление и прозрение се случват именно в тъмното.


Още по темата: общо новини по темата: 475
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
26.12.2024 »
предишна страница [ 1/80 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията