ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Предупредиха за опасност от ръст на ранните бракове в ромската общност
Автор: Екип Sofia24.bg 15:57 / 09.05.2023Коментари (0)317
©
Ако ни няма, процентът на ранните бракове ще нарасне", заявиха образователни медиатори на пресконференция, организирана от Центъра за междуетнически диалог "Амалипе".

Те за втори път алармираха за риска поне половината от тях да останат без работа, след като първото им предупреждение остана нечуто от министерството на образованието. Те разказаха какви биха били последствията от непродължаване на националната програма, по която се поемат възнагражденията им, като бум на ранните бракове е един от тях.

Откакто съществува програмата, медиатори са върнали над 890 деца в класните стаи, създали са над 200 родителски клубове и са стигнали до над 14 хил. родители, които са мотивирали да водят децата си на училище.Непродължаването на програмата е изключително недалновидно, защото ще увеличи процента на отпадналите от училище ученици, смятат те.

Медиаторите възнамеряват да внесат подписка с близо 20 000 подписа до премиера, вицепрезидента и министъра на образованието, подкрепена и от омбудсмана Диана Ковачева, която е поела ангажимент да сътрудничи в разговорите им с МОН. Към момента от ведомството няма коментар дали смята да размисли.

Преди месец от организацията сигнализираха за опасността близо 1000 медиатори да останат без работа от 1 юли, ако МОН не продължи съществуващата национална програма за медиаторите, чийто бюджет за 2022 г. бе 10 млн. лв. Тогава оттам опровергаха аргументите на МОН, според които възнагражденията на медиаторите могат да бъдат поети от няколко различни източници, вкл. от бюджетите на училищата. Днес, след като проектите на националните програми вече бяха оповестени и сред тях липсва програмата за образователните медиатори, Деян Колев от "Амалипе" нарече въпросните обяснения на МОН полуистини, пише Dnes.bg.

Една от възможностите за финансиране е по програма за десегрегация, но тя няма как да обхване финансирането на всички медиатори. Според Колев, много училища с назначени медиатори не получават пари за уязвими ученици, защото нямат концентрация на такива, но пък интегрират много ромски деца и помагат те да не се сегрегират. "Те държат процента на ромските деца под 20% и така не попадат в списъка на училищата, които получават средства за уязвими ученици, но там медиатотрите са изключително необходими. Тези училища няма да могат да продължат работата на медиаторите", категоричен е той. По същия начин ще трябва да се разделят с медиаторите си и малките селски училища, които получават малко пари за уязвими ученици поради малкия брой ученици въобще.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Виж още:
Актуални теми
Хороскоп за деня
Катастрофи в България
Градският транспорт в София
51-ото Народно събрание
Бюджет 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията