ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Полковник Сирмо Сирмов: Допълнителните възнаграждения за военните парашутисти са смешни
Автор: Йоланда Пелова 22:01 / 01.11.2024Коментари (0)1359
©
За възнагражденията на командосите би следвало да разгледаме Наредба № 15 от 27 април 2010 г. за условията и реда, размера за изплащане на допълнителните възнаграждения при специфични условия за изпълнение на военна служба на военнослужещи. Допълнителните възнагражденията при специфични условия на труд на летателния състав са в размер на 306 лева и те много години не са променяни. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" полковник Сирмо Сирмов, председател на Съюза парашутистите в България.

Той уточни, че за изпълнен дневен скок се заплаща 15 лв., за нощен - 18 лева. "Тези хора рискуват живота си и това са смешни суми, които са предмет на завист и постоянни опити да бъдат отнети. Със създаването на парашутното отделение в Българската армия през 1943 г. се извършва подбор на първите парашутисти, изпратени на обучение в Германия. Тогава на основание Закона за въздухоплаването военните парашутисти се приравняват към държавните въздухоплаватели, на база на тяхната обща и специална подготовка и условията за извършване на полети и определяне специфичните изисквания и техните правомощия. След това тези неща са съобразени със световната практика", подчерта полк. Сирмов.

Според него, когато се актуализират дадени средства, то те трябва да се съобразят с инфлация и със съвременните завишени изисквания към хората, които рискуват живота си за изпълнение на своите мисии и задачи. "На времето ние изпълнявахме само две задачи - специално разузнаване и директни действия в тила на противника на диверсии. Друго е сега, когато има нови 5-6 задачи - борба с тероризъм, подпомагане, сваляне на режими, организирани партизански движения, ликвидиране на отряди и т.н. Можете да си представите какво коства на един парашутист подготовката за толкова много задачи. Нашите парашутисти владеят до съвършенство парашутни скокове, алпийска подготовка, миноподривна подготовка, боравим с всички най-съвременни средства за миниране и т.н. Владеят до съвършенство всички видове късоцелно и дългоцелно оръжие, обучени са да оцеляват при всякакви условия. И не можем да задържим младите хора и да ги мотивираме да служат,  напускайки нашето поделение, където взимаха тези 306 лв.

Смешно е в днешните условия това възнаграждение за труд и отговорност да бъде толкова ниско. Националното ръководство на Съюза на българските парашутисти на свое заседание взе решение да изготви становище, което да изпратим на министъра на отбраната с нашите виждания и мотиви за несъгласие. И се надяваме да бъдем уважени като ветерани и хора, които са служили над 30 години в специалните сили на Българската армия. Бихме били полезни с нашата експертиза и предложения. В град Пловдив се намира най-голямото парашутно поделение, Пловдив е бил и си остава столица на парашутизма, коментира още полк. Сирмо Сирмов.

Той отбеляза, че парашутистите са особен вид хора, посветени на една от най-рисковите и мъжествени професии. "Адреналинът принуждава хората, посветили живота си на тази професия да бъдат отговорни, добре подготвени и готови за изпълнение на поставените им задачи. Сините барети или командосите от Българската армия, както ги наричат “Тайната армия на България", винаги са били верни на Отечеството и готови да действат там, където другите не могат. За хилядите парашутисти е призвание да бъдат парашутисти, защото честта и дълга на сините барети са тежки и не са за всеки.

От създаването им командосите станаха неудобни за командири от високите етажи на армията, поради непознаване на тяхната същност и задачи и всеки искаше да ги употреби и използва за неспецифични, несвойствени задачи, да ги приравнят с другите родове войски. Политици и офицери, които не са се докоснали до магията на парашутния скок никога не са преставали да ги потискат. Командосите са живи хора, на които нищо човешко не им е чуждо. Но за 81 години от създаването на командосите е кипял напрегнат и упорит труд, свършена е много работа за покриване критериите за носене на синята барета по пътя им към съвършенството и професионализма. Нелек път са изминали, за който са нужни много физически и психически усилия, и много лишения. Стремежът им е бил да са подготвени, и да издържат на стресови ситуации, да оцеляват при всякакви условия", разказа полковник Сирмо Сирмов.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2020 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията