ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Политологът Александър Димитров: Реалистично е да се случат избори, а не правителство, най-вероятно избори на дата 30 март
Автор: Цоня Събчева 18:59 / 11.12.2024Коментари (0)710
© Фокус
Голямата новина се оказа отсъствието от графика на срещите с президента на “ДПС-Ново начало". Посланието според мен е очевидно - докато едни говорят за санитарен кордон, други го прилагат на практика. Това е безпрецедентно, за първи път президентът пропуска една от парламентарно представените политически сили и не я кани на консултации. Това е политически сигнал, че президента застава на страната на хората, които искат някаква промяна и отчетливо застава на страната срещу Пеевски и неговата формация “Ново начало". Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" политологът Александър Димитров.

“Позициите на ГЕРБ и ПП-ДБ не са изненада на консултациите, има възможност за формални преговори, от които предварително е ясно, че няма да произлезе абсолютно нищо. Нито ПП-ДБ би приело правителство с премиер Борисов, нито Борисов би приел правителство с втори или трети мандат. При тази конфигурация правителство без участието на ГЕРБ не може да има. И оттам нататък вече говорим за реално позициониране за предстояща предизборна кампания", отбеляза Александър Димитров.

“Стоплянето на отношенията между Борисов и Радев е видимо, Борисов обича да създава мостове между себе си и останалите играчи, той дори създава мостове и с “Възраждане", като се изказва ласкаво за такъв тип формации. Борисов излезе от изолацията, но има проблем с намирането на твърди партньори. Президентът е с най-висок рейтинг в държавата и всяка от политическите сили би имала интерес да не влиза в конфронтация с него. Президентът Радев ще бъде фактор в българската политика през следващите поне 2 години. Консултациите не са печелене на време, но полза от тях няма. Това е една конституционно разписана процедура, която трябва да бъде извървяна. Тя се отпуши, когато беше избран председател на Народното събрание и това е поредната стъпка към предстоящите предсрочни парламентарни избори. Според мен, реалистично е да се случат избори, а не правителство, най-вероятно избори на дата 30 март", подчерта политологът Александър Димитров.

“От “Демократична България" предлагат в потенциално споразумение за правителство, да бъдат вкарани мерките от Декларацията за санитарния кордон, това минира преговорите и отношенията в бъдеще. Тук има една игра ПП-ДБ се опитват да разделят блока ГЕРБ-ДПС, така както блокът ГЕРБ-ДПС се опитва да раздели ПП и ДБ. А колкото до ударите, които си разменят, видяхме, че Борислав Сарафов поиска сваляне на имунитета на Кирил Петков с идеята да му се повдигне обвинение. Това в не по-малка степен минира потенциалните преговори за съставяне на кабинет. Следващият служебен кабинет ще бъде на президента Румен Радев, не оглавен от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, а изцяло назначен от него. Моделът с т.нар. “домова книга" не сработи, той показа достатъчно много дефекти, за да бъде оставен да определя събитията в българския политически пейзаж. В този смисъл очаквам произнасяне на Конституционния съд в полза на президента, в началото на следващата година той ще върне правомощията на държавния глава да назначава служебен кабинет", изтъкна Александър Димитров.

"Реакцията на Конституционният съд за касирането на изборите е много трудна за пронозиране, защото има няколко неизвестни. Първата неизвестна е дали Конституционният съд ще успее в законно установия срок да се произнесе. Най-вероятно е това да не стане, защото времето за експертизи е прекалено малко за преброяване на бюлетините в 1777 секции, къде стоят чувалите, колко човека са необходими, ще ги има ли флашките. От тук могат да изникнат страшно много проблеми, и в началото на следващата година да започнат да излизат мърсотии и данни от тези чували, които да възпламенят общественото доверие и да доведат до протести и радикална промяна на политическия пейзаж. Хората се отдръпнаха от протестите, защото те в момента няма срещу кого да протестират. Не е реалистично да излязат и да протестират срещу кабинета Главчев. Ако излязат примери за тежки манипулации на вота, в няколко секции ясно се видя, че резултата не отговаря на това, което стои в протоколите. Ако това се е случвало в много голям брой секции, то тогава имаме проблем с начина, по който работи българската демокрация", поясни Александър Димитров.   

Вторична сюжетни линии са поисканият имунитет на Кирил Петков, и престрелките между Радев и Пеевски. Това, което се случва около имунитета на Кирил Петков минира и малката вероятност за съставяне на кабинет, друга логика не виждам. Предполагам, че то е свърано и с избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, който ще се състои в началото на януари. Партиите ще тръгнат към следващите избори обезкръвени, без идеи, изтощени и вероятно там ще ги посрещне тежка изненада. Очаквам изборите да бъдат по-различни от последните, да има по-висока избинателна активност. На последните 2-3 вота хората наказваха партиите, като не гласуваха, предполагам, че този път ще бъде обратното. Тук въпросът е в каква посока ще бъде излят този наказателен вот. Вероятността да се появи нова формация е доста голяма, но не президентската, нова формация - коалиция или партия, трудно е да се прогнозира. Но има индикации за създаването на такъв проект. Той ще произлезе от улицата. От улицата първо дойдоха ИТН, после ПП-ДБ. Улицата никога не дава най-добрите решения, но сме наясно, че и кабинетните проекти не са добра алтернатива. Не можем да видим нормална коалиция и опозиция, защото политиците имат няколко проблема в България. Нито един от тях не е в състояние да даде ясна посока за развитието на страната, никой не мисли за 4 години напред. Политиците не си говорят, те са заети да поставят червени линии помежду си. Всяка коалиционна формула се оказва губеща за политическите формации, които участват в нея и те се въздържат от участие. И в тази среда единственият начин е появата на нов голям политически проект и без червени линии", заключи Александър Димитров.


Още по темата: общо новини по темата: 746
07.01.2025 »
07.01.2025 »
07.01.2025 »
07.01.2025 »
07.01.2025 »
07.01.2025 »
предишна страница [ 1/125 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Световна черна хроника
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Процедурата за избор на нов главен прокурор
Зима 2024/2025 г.
Лека атлетика - подготовка и състезания
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията