ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Петър Джугански, HR експерт: Не сте длъжни да подписвате заповед за уволнение
Автор: Харитина Агопян 12:58 / 28.11.2023Коментари (0)322
©
Не сте длъжни да подписвате документ, с който работодателят ви освобождава от работа. Име право на време, за да се запознаете със съдържанието му и можете изобщо да не поставите парафа си, ако не сте съгласни с описаните условия. Това каза Петър Джугански, експерт "Човешки ресурси“, като коментира казуса с Генка Антонова – по думите й, неправомерно уволнена от голяма търговска верига. Джугански гостува в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.

"Никой не може да ни накара да подпишем каквото и да било – дори заповед за уволнение. Служителят има законов срок от няколко дни, в който да се запознае подробно с връчения документ и може да реши да не го подписва и да не го връща на фирмата. Това означава, че той отказва да бъде уволнен“, каза още експертът.

"Препоръчвам при такъв случай хората да не подписват на място подобен тип документи – не Ви пречи да направите консултация с адвокат по трудово право или експерт по човешки ресурси. Кодексът на труда го има онлайн и може дори сами да се информирате за правата си. Недобросъвестните работодатели обикновено притискат служителя да подпише документ за прекратяване на работните взаимоотношения по взаимно съгласие. Предизвестието трябва да

се изплаща – то обикновено е последната ни заплата. Трябва да помислим и за отпуск, който ни се полага“, предупреди Джугански.

При съкращаване щат работодателите са длъжни да изплатят предизвестието ни и ако не си намерим работа в следващия един месец, предприятието е длъжно да ни плати още една заплата, разясни експертът. "Ако пък си намерим, но заплатата е по-ниска от предходната, работодателят трябва да ни върне разликата в парите. Хората имат право на копие от документа, който им се дава, за да послужи като доказателство в съда“, каза още Петър Джугански.

"Работодателят може чрез свидетели, ако не искате да подпишете, да покани още двама души и те да се разпишат на това, че вие сте отказали да подпишете. Можете да се консултирате с юрист и директно да звъните на Инспекция по труда, можете да пусната сигнал до тях и онлайн“, посъветва специалистът.

Работодателят има право да освободи част от хората си заради намалена работа, да направи вътрешен подбор, с който да избере служителите, които остават във фирмата, каза още Петър Джугански.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
Катастрофи в София
Трима българи са задържани за шпионаж в полза на Русия във Великобрита
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията