ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Не приемайте тези лекарства в жегите!
Автор: Екип Sofia24.bg 10:11 / 06.08.2024Коментари (0)899
©
За съжаление, не всички знаят как действат лекарствата, които приемат, какъв биологичен механизъм лежи в основата на тяхното действие и как това се съчетава с определени външни фактори. Ще е полезно да се запознаете с тази информация както за вас, така и за вашите родители и близки.   

Съществуват четири групи фармацевтични препарати, които могат да повишат вашата чувствителност към горещината:

- Първата група са диуретиците. Тези лекарства повишават обема при уриниране, изхвърляйки повече течности от организма. Диуретици често се предписват на хипертониците за понижаване на кръвното налягане, както и на страдащите от сърдечна недостатъчност. Механизмът им на действие е следният: те изкарват повече от нормалното течности от кръвоносните съдове и по този начин понижават налягането върху техните страни. Но високото кръвно налягане не е единственото показание за прием на диуретици.

Лекарите ги назначават и при срив във водно-солевия баланс, излишна течност в мозъка, застой на вода в белите дробове, глаукома, диабет и много други патологични състояния. Ето най-разпространените от тях: фуроземид, торасемид, вероспирон, ацетазоламид, хидрохлоротиазид, диакарб, буметанид. 

- Втората група лекарства, повишаващи чувствителността на човека към горещината са бета-блокерите. Предписват ги при учестено сърцебиене и високо кръвно налягане, както и в някои случаи на тревожни разстройства. Най-разпространените от тях са метопролол, пропранолол, атенолол.

- Третата група са антихолинергетиците. Те влияят на мозъка, блокирайки един от най-важните невромедиатори – ацетилхолин. Припомняме що е то невромедиатор – невротрансмитер. Антихолинергетиците оказват успокояващ ефект, засилвайки действието на сънотворните, наркотичните и болкоуспокояващи средства. Прилагат се в анестезиологията, неврологията и психиатрията. А също и при лечение на язвена болест, колити, бронхиална астма и някои други заболявания. Към тях се отнасят оксибутинин, бензотропин, прометазин и редица други. 

- Четвъртата група са антипсихотиците, известни и като невролептици. Използват се при различни видове ментални разстройства, като шизофрения например и биполярно разстройство, тъй като влияят върху баланса на определени невромедиатори (сигнални мозъчни молекули, от които до голяма степен зависи настроението и менталното състояние на човека). Те са много на брой, но най-разпространени днес са рисперидон, както и арипипразол, сулпирид, хлорпротиксен, тиоридазин и много други. 

Защо тези препарати повишават рисковете в жегата?

Първо, те понижават способността на тялото да регулира собствената си температура, второ - влияят на отделянето на пот и трето – могат да засилят обезводняването, което и без друго се случва в горещото време, пишат от Zdrave.to.

- Ако изпотявате силно и на всичкото отгоре приемате диуретици например, организмът губи много течности, а заедно с това и абсолютно необходимите за сърцето електролити, особено натрий. В резултат на това кръвното ви налягане може да се понижи много рязко, почти до припадък.

- Бета-блокерите понижават способността на сърдечния мускул да изтласква кръв, в резултат на което страда естественият процес на разнасяне на топлото и самоохлаждането.  

- Антихолинергетиците потискат способността на тялото да се поти и по този начин пречат на самоохлаждането, а антипсихотиците влияят на други механизми за температурната регулация, но със същия ефект.

Последвайте съветите на експерти в цял свят за това как да реагирате, ако приемате посочените по-горе групи лекарства:

- Преди всичко, пийте много течности, особено вода. Задължително обсъдете в лекуващия ви лекар какво количество вода лично вие трябва да приемате с оглед вашите диагнози и предписаните ви лекарства.

- Избягвайте алкохола и кофеина, тъй като те още повече обезводняват организма.

- Обличайте се леко и по възможност със свободно спускащи се по тялото ви дрехи, които позволяват въздухът да достигне кожата ви и да може да се изпарява потта. Това ще спомогне до известна степен за охлаждане.

- В горещините търсете прохладните места доколкото ви е възможно – на сянка или в помещения с климатици.

- Ако ви се налага да сте на открито, следете внимателно състоянието си. Ако почувствате главозамайване, главоболие, помътняване на зрението, незабавно се преместете на сянка или в прохладно помещение и извикайте "Бърза помощ“. 

- Задължително се консултирайте с лекар по повод хапчетата, които пиете от тези четири групи. Възможно е той да коригира дозировката за периода на големите горещини.

Но това още не е всичко!

Освен лекарствата, приемани от хронично болните редовно, има и такива, към които прибягваме от време на време. Например деконгестанти (антиконгестанти), т.е., средствата за снемане отока на лигавицата, основно са назални. Най-често те са насочени за купиране на хремата и запушения нос, и основно се използват в студеното време на годината, в сезоните на грипа и вирусните инфекции. Но и през лятото никой не е застрахован от вируси, нали така? Такива препарати, като нафазолин, ксилометазолин, назол оксиметазолин, тизин, називин, оксиметазолин-капки, отривин…, са много, аптеките са претрупани с тях. Но, забележете, тези препарати влияят на способността на тялото да се изпотява. Имайте го предвид, ако някой от тези препарати ви попадне в жегата и сте решили да го ползвате по някакъв повод. 

Още един много сериозен проблем. Ако при висока температура на въздуха пиете недостатъчно вода и организмът ви е обезводнен, всякакви лекарствени препарати се изхвърлят недостатъчно и трудно от организма, и се превръщат в токсични за бъбреците и организма като цяло. Към лекарствата, за които говорим, се отнася най-обикновеният и много популярен ибупрофен, който се пие масово – за главоболие, болки в гърба, в ставите също. Както и останалите лекарства от групата на нестероидните противовъзпалителни препарати за разреждане на кръвта (предписват ги на пациентите с висок риск от тромбоза). И не на последно място – някои лекарства при диабет, например метформин.   

Чувствителността към слънцето също е проблем 

и си струва да обсъдим и него. Редица препарати увеличават сензитивността към слънчевата светлина, което може да доведе до изгаряне, а при натрупване на вредното влияние – и до по-сериозни проблеми. Сред тях са вече познатите ни диуретици. А също така и нестероидните противовъзпалителни средства – същият ибупрофен, който се крие под какви ли не наименования и влиза в състава на сложни препарати – нурофен и т.н.

Антибиотиците също повишават фотосензитивността, например доксициклинът, ципрофлоксацинът и сулфонамидите, например сулфасалазин. Взаимодействайки с ултравиолетовото излъчване, те образуват вещества, способни да увредят кожата. Същите свойства притежават и антидепресантите от групата на трицикличните, като най-разпространеният от тях е амитриптилин.

В козметиката за подобряване състоянието на кожата, например при акне, се използват ретиноиди – ретинол, третиноин. Техният страничен ефект е изтъняване на горния, външния слой на кожата, което понижава защитата й от ултравиолетовото излъчване.

Канадският експерт-фармаколог Камила Ганьнон в допълнение към съветите за това как правилно да действате в жегата, ако приемате едни или други лекарства, увеличаващи рисковете, препоръчва независимо от сезона, от времето на годината, периодично да правите ревизия на тези препарати, които пиете постоянно, както и на онези, които са ви нужни от време на време.

Както пише тя, от време на време следва да си задавате въпроса: "Все още ли ми е необходимо да приемам този препарат?“ Отговорът може да е пред очите ви. Дори и да е необходимо да продължите приема, докторът може да намали дозата, което да понижи за вас вероятността от негативните странични ефекти.


Още по темата: общо новини по темата: 1065
13.10.2024 »
10.10.2024 »
30.09.2024 »
28.09.2024 »
27.09.2024 »
26.09.2024 »
предишна страница [ 1/178 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Грипна епидемия обхвана страната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Първа лига, сезон 2024/2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията