ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Лекар: Съществува сериозен проблем с много пациенти, приемащи антибиотици
Автор: Екип Sofia24.bg 10:30 / 13.04.2025Коментари (0)255
©
Със затоплянето на времето с 20% са повече случаите на заболелите със стомашно-чревни инфекции, постъпили в "УМБАЛ-Пловдив“. Това съобщи д-р Георги Попов от Трето вътрешно отделение по Гастроентерология на здравното заведение.

"Най-характерен е гастроентеритът, представляващ възпаление на стомаха и червата, изразяващ се с температура, втрисане, гадене, повръщане, диария, коремни спазми. Причинява се най-често от вируси или бактерии. Също като грипния вирус микроорганизмите, които причиняват гастроентерит, са сезонни, поради което се наблюдава зачестяване през определени периоди на годината. Гастоентеритът е силно заразен и се разпространява чрез контакт със заболели хора, замърсена храна или вода. Обикновени тези инфекции са самоограничаващи се и отшумяват за няколко дни - до 7-10", поясни специалистът.

Той добави, че антибиотиците не влияят върху вирусните причинители. Тъй като няма специфично лечение, се препоръчва постелен режим, прием на достатъчно количество течности, избягване на напитки и храни, които допълнително дразнят стомаха, като алкохол, кофеин, млечни продукти, захарни изделия, люто, храни с високо съдържание на мазнини. Желателно е да се консумират леки храни - банан, ябълков сок, хляб, ориз, картофи. Ако симптомите са тежки може да се наложи прием на противодиарийни и антиеметични лекарства за намаляване на диарията и повръщането. Използването на пробиотици може леко да редуцира продължителността на разстройството.

Всички възрастови групи са засегнати, като най-уязвими и рискови от усложнения са кърмачета, малки деца, хора в напреднала възраст и такива с имунен дефицит и хронични заболявания. Превенция на вирусния гастроентерит включва избягване на сурова и недобре термично обработена храна, измиване на плодовете и зеленчуците и ръцете. Не бива да се споделят кухненски прибори и хигиенни принадлежности с болни близки.

Алармиращи симптоми, които налагат търсене на лекарска помощ, са продължителност на оплакванията над седмица, поява на кръв и/или слуз, гной в изхожданията, черни изпражнения, много силна коремна болка, непрекъснато повръщане, не позволяващо задържане на течности, изразена дехидратация (отделяне на много малко или никакво количество урина, обърканост, замаяност), температура над 38 градуса, наличие на хронично възпалително чревно заболяване (Болест на Крон, Улцерозен Колит).

"При нас сме имали случаи на млади пациенти с изразена дехидратация и насложена бактериална инфекция, налагащо по-сериозна лекарска намеса с комплексна терапия с антибиотици, венозна рехидратация и продължителен болничен престой", каза д-р Попов.

Той добави, че важно е да се разграничават сезонните гастроентерити от други здравословни състояния, наподобяващи ги, като хранителна непоносимост към лактоза, глутен, хронични възпалителни чревни заболявания – Улцерозен колит, Болест на Крон, както и някои функционални нарушение, като Синдром на раздразненото черво. Това са хронични заболявания, налгащи промяна в начина на живот, диета и редовен прием на медикаменти, поддържащи ги в ремисия, проследяване от специалист и провеждане на ендоскопски изследвания.

Според д-р Попов съществува сериозен проблем с много пациенти, приемащи антибиотици. Чрез тях се убива част от резидентната микрофлора, намираща се в стомашно-чревния тракт, която спомага в храносмилането и имунитета. Така се освобождава поле за инвазия на патогенни микроорганизми, които причиняват заболявания, състояние което наричаме "дисбиоза“. Поради тази причина трябва да се внимава с ненужното използване на антибиотици.

"С предстоящите празници ще има струпване на повече хора и опасността да се увеличат още повече случаите на такива инфекции е по-голяма. Освен това трябва повишено внимание при консумацията на яйца, месо и други храни с цел избягване на хранителни натравяния", каза още д-р Попов.

В Гастроентерология на "УМБАЛ-Пловдив“ работят висококвалифицирани специалисти, а телефонът за връзка е 032 / 905 436.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Великден 2025
Кабинетът "Желязков"
Природен парк "Витоша"
Бебе почина след менингококова инфекция
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията