ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Кражбите в магазините с ръст от сто процента: Асоциацията на търговците на нехранителни стоки с 4 мерки за справяне с проблема
Автор: Екип Sofia24.bg 13:26 / 06.11.2024Коментари (0)835
©
Ръст от над сто процента в обем и в стойност регистрират "дребните“ кражби у нас. Това показва неформално проучване на Асоциация на търговците на нехранителни стоки (АТНС) сред вериги от 100 магазина за строителни материали, мебели и декорация, спортни стоки и "направи си сам“. От Асоциацията предлагат 4 мерки за намаляване на кражбите.

Според проучването ръстът в стойността на откраднатите стоки през първото полугодие на 2024 г. спрямо първото полугодие на 2023 г. е 194% при магазините за мебели и декорация и над 100% при спортните стоки. Със 129% е нараснал броят на откраднатите стоки в строителния сектор. Загубите се покриват изцяло от работодателите (при 55.6% от фирмите), разпределят се между фирмата и отговорните служители (33.3%) или се поемат от охраната (11.1%).

Най-много са кражбите в търговски центрове и в големи градове (по 40% всеки), а най-малко – в малки населени места (20%). Най-много в магазините за строителни материали и "направи си сам“ се крадат машини и инструменти, ВиК части, дребни, но скъпи аксесоари. В спортните обекти най-привлекателни са дрехи и аксесоари, а при обзавеждането и декорацията – скъпи свещи, ароматизатори, тигани, спално бельо, прибори за хранене.

Между 70 000 и 600 000 лева инвестира за една година една фирма за справяне с кражбите, като тези суми непрекъснато се актуализират. Използваните методи за предотвратяване на кражби са видеонаблюдението (40%), охрана на място (26.7%), алармени системи (20%), изкуствен интелект (6.7%) и проверки на различни сектори от служители (6.7%). Въпреки това обаче 83.3% от фирмите засичат едва около 20% от кражбите на място, а 16.7% – около половината. Eдна от причините е, че крадците стават все по-изобретателни, разполагат с все по-модерни технически средства и са организирани в групи. Все по-често в кражбите участват непълнолетни.

На въпроса Колко сигнала подадохте до МВР?, 60% от анкетираните отговорят с По-малко от 5. Двадесет процента са подали 50 сигнала, други 20% - 10. Нито един от тези сигнали обаче не е приключил с наказателно производство. Според търговците ниският брой подадени сигнали се дължи на сложната и тромава процедура, на неглижирането на проблема от държавата и на практиката в МВР, че действия се предприемат само ако стойността на една кражба е по-голяма от една минимална работна заплата.

От Асоциацията предлагат четири мерки за ограничаване на проблема. Първата е създаване на онлайн канал за подаване на сигнали, с прилагане на видеа със заснети кражби като доказателство. Втората е обособяване на специализирано координационно звено към МВР за подобряване работата на регионалните структури в разследването и наказването на дребните кражби. Това ще улесни и залавянето на лица, които действат в цялата страна, не само в един обект или град. Третото предложение на АТНС е ревизия на системата от наказания, включително чрез въвеждане на санкции за лицата, съзнателно закупили крадена стока. Четвъртата е подобряване на взаимодействието между представители на контролните органи и на търговските вериги (чрез специализираното звено) за по-ефективно налагане на административни наказания от МВР.

"В момента крадците в магазините действат с усещане за безнаказаност. Стават все по-смели, по-многобройни, по-организирани", коментира адв. Галин Попов, Изпълнителен директор на АТНС. "Предложените от нас мерки ще улеснят разследването на "дребните“ кражби. Ако има влезли в сила присъди, това ще се отрази благоприятно на компаниите-работодатели, техните служители и клиенти, и на цялото общество“, заключава той.

Асоциация на търговците на нехранителни стоки обединява национално представени компании за търговия с мебели, строителни материали, спортни стоки, книги и др., като Moemax, Sport Depot, Aiko, Masterhaus, Доверие-Брико, Мегадом, Хеликон. Те управляват общо 100 обекта в 13 областни града и наемат над 3000 души. АТНС е част от работните групи "Нефинансов сектор“ и "Защита на потребителите“ към Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Влизането на България в Шенген
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията