ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Изкуственият интелект все повече се използва за измами, които са извън потребителското право. Хората се манипулират с предлагани фалшиви стоки
©
С навлизането на технологията изкуствен интелект (AI), почти навсякъде можем да срещнем предлагане на различни тип стоки и услуги с участието му. Не всеки все още е в състояние да разпознава включването на тази технология и всички рискове, които се създават. Най-лошото е, че той обикновено се използва за измами, които са извън потребителското право дори, по-скоро са свързани вече с правомощията на органите на реда. Но именно заради това си мисля, че дигиталната грамотност трябва да бъде национална политика, да свикваме как да се ориентираме в дигиталното пространство, за да не бъдат нарушавани не само потребителските ни права, но и всички права, с които разполагаме. Това каза пред "Фокус" Габриела Руменова от "Ние, потребителите" по повод Световния ден на потребителите.

"Ако ние го използваме с цел да улесняваме потребителите, дори да им дадем едно по-добро потребителско преживяване, когато търсят стоки, когато пазаруват, които дори ги ползват в последствие, това би било чудесно и има потенциал. Обаче, за съжаление, поне на този етап, по-скоро изкуственият интелект се използва, за да се извършват различен тип манипулации на хората, и те сякаш още не са подготвени да посрещнат тази вълна", коментира още специалистът.

Преди да пристъпят към дадена сделка, хората трябва да направят няколко задължителни проверки. "Те са като един вид застраховка, че после няма да се случи нещо лошо", подчерта Габриела Руменова.

Те са:

"Проверяваме търговеца и отзивите, които са дали потребителите, пазарували от него. Проверяваме и самите отзиви доколко са верни, защото има и такава мода – фалшиви оценки, и те са много подвеждащи. Понякога дори корпорациите плащат, за да може някой да пише хубаво за тях. И след това вече, преди да закупим, особено когато е през електронен магазин, да опитаме да осъществим един ефективен контрол - обаждане до този търговец или пък имейл, който да ни потвърди, че наистина насреща стои лице, което иска да ни продаде това, а не да събере наши данни, да ни вземе парите и след това да изчезне безследно. Това са проверките, които трябва да направим. И след това вече да обърнем наистина детайлно внимание на това, което искаме да си купим. Защото понякога потребителите се водят по цената, а това не е най-добрият критерий. Всичко трябва да сравняваме", каза още специалистът.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Поскъпване на хранителните продукти
Вторият мандат на Доналд Тръмп
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията