ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
София
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Институции
Криминални
Общество
Бизнес
Икономист: Отделяйте по 50-100 лева на месец! Пазарувайте на едро и ограничете ходенето по ресторанти
Автор: Екип Sofia24.bg 09:00 / 20.10.2022Коментари (3)211
©
Увеличава се броят на просрочените и несъбираемите вземания както в Европа, така и в България. Един от петима в Западна Европа и един от четирима в Източна Европа плаща сметките си със закъснение или изобщо не ги плаща. Това показват данните от направено проучване на ЕОС навици на плащане в Европа 2022.

"Моралът на плащане спада и при бизнеса, и при гражданите. В България нагласите, че при бизнеса нещата могат да се подобрят, са силно занижени. Очакванията бяха през 2022 г. нещата да тръгнат нагоре, а се оказа доста проблематична със започването на конфликта и всички икономически последици, които се формираха след това - прекъсването на веригите на доставки, увеличените цени, инфлацията, която усещаме по джоба си", коментира председателят на Асоциацията за управление на вземанията Райна Миткова в студиото на "България сутрин".

Прочуването показва, че бизнесът изпитва реални затруднения. 75% от фактурите им се плащат редовно. Останалите 25% се забавят, а част от тях никога не пристигат. Това показва, че бизнесът наистина изпитва затруднения и има реално влошаване на икономическата ситуация.

"Българските граждани са най-редовни в своите плащания, с крехък период на просрочия от 16 дни, спрямо 20 дни за Европа. Това е добър знак, който не се дължи на цъфтящото икономическото положение, а на рекордно ниската безработица. Гражданите могат да работят, печелят и могат да си плащат сметките", заяви Миткова пред Bulgaria ON AIR.

А проучването на Асоциацията показва, че над 50% от задълженията са към банки и финансови институции, следвани от задължения към лизинг, мобилни оператори, комунални услуги. 

"Ако българинът е затруднен, първо плаща за дома си, ако има ипотека или наем. Следват токът и да има храна. Всички останали задължения отстъпват на заден план, включително бързите кредити", посочи още гостът. 

Миткова съветва потребителите да правят добър разчет на разходите си. По думите ѝ рядко някой прави семеен бюджет, който се счита за нещо екзотично.

"При разчета първо трябва да се отделят бели пари за черни дни - 50-100 лв. Около 30% от доходите отиват за храна, 10-15% са за комунални услуги. Не е толкова важно разпределението, колкото наистина да сме наясно къде отиват нашите пари. Мислим си, че харчим по-малко отколкото в действителност", заяви председателят на Асоциацията за управление на вземанията.

Тя посъветва и как да оптимизираме финансите си - да пазаруване на едро и да ограничим ходенето по ресторанти.

"Ако имаме затруднения, трябва да разчитаме на собствени пари. На теория трябва да имаме буфер от най-малко три заплати, добре е да са 9-12", посочи Миткова.

И уточни, че по-често задлъжняват младите хора, които харчат безразсъдно добрите заплати, които получават. 

"Трудовият пазар сега е много благоприятен. Младите хора се оказват в среда, в която имат доходи, които не са си представяли, живеят за мига, харчат каквото спечелят. Как да се справяме с личните си финанси - никой не ни учи", подчерта Миткова.

И добави, че има 20-годишни хора с по 5-6 задължения.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Пълни глупости е написал тоя “икономист”! Трябва да се краде от богатите, както те крадат от нас! По същия гаден, безкрупулен и гнуслив начин, както те го правят! Точка!
+2
 
 
Много жалко е, когато уж образовани хора излизат и ни приказват някакви такива абсурдни неща. Отделяйте. Ами, отделяйте, ама вижте какво стана с цените на храните, горивата, сметките. И още зимата не е дошла. Не искам и няма да се оплаквам, защото нямам моралното право за това. Но истината е, че много хора бедстват. В истинския смисъл. От какво да отделяш, когато сигурно 90% от хората не могат нищо да заделят, а пукат карти и бързи кредити. Иначе да, безспорно най-добрият начин е да имаш пари за 1 година напред. Т.е., поне 24-30 хиляди лева. Преквалификацията е хубаво нещо, но много зависи от възрастта. Не всеки има основа, за да се преквалифицира.
+2
 
 
50-100 лева да отделяте от така или иначе малките заплати е като да режеш живо месо и то без никакъв смисъл. Това са 600 лева на година, тоест нищо. Вдигнете си квалификацията, сменете си работните места и преговаряйте за увеличение на парите. Естествено винаги работодателя ще направи така, че да изглежда, че не заслужавате и едва ли не трябва да му благодарите, че го правите богат, но в момента в който си пуснете предизвестието клякат и се молят. Стига да имате поне някаква квалификация де. От опит го казвам, защото сменям на всеки 2-3 години за по- добри оферти
Коментарите са на публикуващите ги. Sofia24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Август 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
План за възстановяване и устойчивост на България
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
Реформи в БДЖ
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в София и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли да се дадат повече права на районните кметове?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
София
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0700 45 024

novini@sofia24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Софиянци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията